Reklama

Kościół

Prymas Polski: wstawiennictwu św. Józefa zawierzamy wszystkie rodziny

„W czasie pandemii ze szczególną miłością spoglądamy na te rodziny, które cierpią, które opłakują swoich najbliższych, które doświadczają trudnych i bolesnych wyzwań, przeżywają różne kryzysy” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. inaugurującej w Uroczystość św. Józefa Rok Rodziny w archidiecezji gnieźnieńskiej.

[ TEMATY ]

św. Józef

prymas

Marian Sztajner / Niedziela

Metropolita gnieźnieński za papieżem Franciszkiem przypomniał, że Kościół głosi niestrudzenie „dobrą nowinę” o rodzinie po to, aby fundamentem naszych rodzin była „ewangeliczna wizja małżeństwa, wzajemne zrozumienie i szacunek dla życia ludzkiego”.

W tą wizję – jak podkreślił – wpisuje się szczególne powołanie męża i ojca, którego wzorem jest św. Józef, którego rok z woli papieża Franciszka również obchodzimy.

„To prawda, że nikt nie rodzi się ojcem, ale ojcem się staje. I nie staje się nim dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz ponieważ odpowiedzialnie podejmuje o nie troskę. Ojciec troszczy się o dziecko i zabiega, by cierpliwie wprowadzać je we wszystkie doświadczenia życia, w rzeczywistość. On je uczy odczytywać wyzwania i pokonywać pojawiające się trudności. Nie zatrzymuje go, nie zniewala, nie bierze w posiadanie, ale czyni je zdolnym do wyborów, do wolności, do wyruszenia w drogę.  I tylko w ten sposób wychowuje je do prawdziwej wolności, do prawdy, do miłości” – mówił abp Polak nawiązując do listu papieża Franciszka „Patris corde”.

Właśnie taką prawdę o ojcostwie – tłumaczył dalej – prawdę o ojcostwie, które wyrzeka się pokusy, by życie dzieci układać według własnego życia, pokazuje nam i pozwala zrozumieć ojcostwo św. Józefa. Jego wezwał Bóg, aby służył bezpośrednio osobie i misji Jezusa. I choć z pewnością nie była to nigdy misja łatwa i prosta, to jednak św. Józef wykazywał się w niej prawdziwie twórczą odwagą i ojcowską miłością.

„Chcemy wpatrywać się w ten szczególny przykład, jaki on nam zostawił, a także od niego czerpać siłę, by dawać w tym świecie, w jakim my wszyscy, duchowni i świeccy, dziś żyjemy, naprawdę przekonujące świadectwo o miłości rodzinnej” – wskazał Prymas.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do czytanej w liturgii słowa Ewangelii o znalezieniu Jezusa w świątyni, przyznając, że i wówczas Józefowi i Maryi nie zabrakło twórczej odwagi i determinacji. Po trzech dniach bezowocnych poszukiwań wśród krewnych i znajomych podjęli przecież ryzykowną i nie zapowiadającą sukcesu decyzję o powrocie do Jerozolimy.

„Bo w obliczu trudności ­można się zatrzymać i zejść z pola walki, lub coś wymyśleć. Można jednak tak zaufać Panu Bogu i intuicji swego ojcowskiego serca, a wtedy sami doświadczamy również i tej prawdy, że czasami to właśnie przeżywane przez nas trudności wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy do tej pory pojęcia” – mówił Prymas cytując raz jeszcze „Patris corde” papieże Franciszka.

Na koniec homilii abp Polak zawierzył wstawiennictwu św. Józefa wszystkie rodziny, zwłaszcza te, które w tym trudnym pandemicznym czasie opłakują swoich najbliższych, które doświadczają różnych trudności i przeżywają kryzysy.

Reklama

Przed Mszą św. abp Wojciech Polak przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, podczas której modlono się szczególnie za rodziny. Rozważania oparto na fragmentach listu o św. Józefie „Patris corde” papieża Franciszka.

Droga Krzyżowa i Msza św. były transmitowane na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.

2021-03-20 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór dla współczesnego Kościoła

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

św. Józef

Archiwum prywatne ks. P. Barylaka

Ks. dr Paweł Barylak, józefolog

Ks. dr Paweł Barylak, józefolog

O św. Józefie i jego nieocenionej roli w dziele zbawienia z nowo mianowanym proboszczem w Swobnicy ks. dr. Pawłem Barylakiem SDB rozmawia ks. Robert Gołębiowski.

Ks. Robert Gołębiowski: Jakie są przymioty charyzmatu świętości św. Józefa, które warto uwypuklić w życiu współczesnego Kościoła i ludzi wierzących?

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję