Reklama

Konkurs: "Na grani Tysiącleci"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Akademickie Stowarzyszenie Katolickie "SOLI DEO", Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wspólnota Polska, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Sekcja Krajowa Pracowników Oświaty NSZZ Solidarność, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Wydziały Katechetyczne Kurii Diecezjalnych ZAPRASZAJĄ NA VI UROCZYSTĄ EDYCJĘ KONKURSU WIEDZY O OSOBIE I DZIEDZICTWIE STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO:

"Na grani Tysiącleci"

w 2001 roku, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.Patronat nad Konkursem sprawują: Józef Kardynał Glemp - Prymas Polski, Jerzy Buzek - Prezes Rady Ministrów, Edmund Wittbrodt - Minister Edukacji Narodowej, Kazimierz Michał Ujazdowski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grażyna Sołtyk - poseł wnioskodawca uchwały sejmowej z dnia 25 października 2000 r.
Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów oraz szkół średnich.
Nagrody:

dwa indeksy na dowolnie wybrany kierunek studiów na UKSW;

wycieczki zagraniczne (Rzym, Wilno);

udział w obozie studenckim "Soli Deo";

nagrody rzeczowe;

inne atrakcyjne niespodzianki;

wyróżnienie dla szkoły, z której największa liczba uczestników przejdzie przez kolejne etapy Konkursu.

CO TRZEBA ZROBIĆ? Sekcja I: Literacko-historyczna

Tematy do wyboru:
1. Co dla człowieka początku III Tysiąclecia znaczą słowa Jana Pawła II: Podejmijcie to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszłotysiącletniej historii, na którym On, Kardynał Stefan, Prymas Polski, Dobry Pasterz, wycisnął trwałe, niezatarte piętno (...) niech podejmą je młodzi?
2. Jakie wartości zawarte w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pozostają aktualne na przełomie tysiącleci?
3. Znaczenie osobowości człowieka w historii na podstawie filmu Prymas. Trzy lata z tysiąca i Zapisków więziennych Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
4. Jak osoba Kardynała Wyszyńskiego i jego działalność w Kościele wpłynęły na życie Twojej społeczności lokalnej?
5. Relacje: Kościół - Naród - Państwo w nauce i działaniach Stefana kard. Wyszyńskiego.
6. Znaczenie obchodów Millennium Chrześcijaństwa Polski dla wolności wewnętrznej i zewnętrznej Polaków.
7. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, (...) gdyby nie było Twojej wiary, (...) Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry - i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej (Jan Paweł II). Kardynał Stefan Wyszyński jako współczesny prorok.
W sekcji I prace pisemne nie przekraczające 10 stron maszynopisu powinny być opracowywane indywidualnie. Należy wykazać się znajomością przynajmniej 3 lektur źródłowych oraz ogólną znajomością tematu. Praca może być również oparta na odszukanych przez uczestnika Konkursu źródłach, świadczących o wpływie Prymasa Tysiąclecia na losy jego własnej "małej ojczyzny". Należy podać wykorzystaną przez siebie bibliografię oraz dokładny opis innych źródeł.

Sekcja II: Dokumentalno-artystyczna

Tematy z sekcji I mogą być inspiracją prac artystycznych oraz projektów grupowych.
W sekcji II prace w dowolnej formie (reportażu, albumu, filmu wideo, strony internetowej, montażu słowno-muzycznego) mogą być wykonane przez zespoły 2-3 osobowe. Należy oprzeć je na materiałach źródłowych, zebranych informacjach (wspomnienia itp.) oraz podać źródło zebranego materiału. W przypadku np. montażu słowno-muzycznego należy przesłać do komisji dokumentację filmową lub nagranie magnetofonowe. Czas trwania prac audiowizualnych nie powinien przekraczać 30 minut. Sekcja II obejmuje również indywidualne prace w dowolnej formie plastycznej lub muzycznej (obraz, rzeźba, utwór muzyczny), wykonane dla uczczenia Prymasa Tysiąclecia i wyrażające jego przesłanie dla współczesnego młodego pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CO DALEJ Z TWOJĄ PRACĄ?

Pracę należy przygotować do 20 kwietnia 2001 r. i zgłosić do komisji szkolnej, która wyłoni 3 laureatów w każdej sekcji i przekaże prace do komisji wojewódzkiej do 15 maja 2001 r. Komisja wojewódzka spośród otrzymanych prac wybierze po 3-5 najlepszych prac w każdej sekcji w dwóch grupach wiekowych i przekaże je do komisji centralnej do
15 czerwca 2001 r. Komisja centralna wyłoni spośród otrzymanych prac po 50 w każdej sekcji i ich twórców zaprosi na finał, który odbędzie się w październiku 2001 r. w Warszawie. Uczestnicy finału rozwiążą zestaw pytań dotyczących znajomości osoby i dziedzictwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Laureaci Konkursu zostaną wyłonieni na podstawie oceny pracy konkursowej i wyniku testu. Zespoły będą oceniane łącznie. Ocena prac konkursowych w poszczególnych sekcjach będzie dokonana na dwóch poziomach wiekowych, odpowiadających gimnazjum i szkole średniej.
W Konkursie mogą też wziąć udział uczniowie spoza Polski, którzy przesyłają swoje prace pod adresem Wspólnoty Polskiej.
Lektura zalecana:
- "Na grani Tysiącleci" - materiały pomocnicze do Konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Wyd. " Soli Deo", Warszawa 2001;
- "Jedna jest Polska", Stefan Kardynał Wyszyński, Wyd. " Soli Deo", Warszawa 1998, 2000;
- "Idącym w przyszłość", Stefan Kardynał Wyszyński, Wyd. " Soli Deo", Warszawa 1998;
- "Zapiski więzienne", Stefan Kardynał Wyszyński, Wyd. " Soli Deo", Warszawa 1995;
- "Duch pracy ludzkiej", Stefan Kardynał Wyszyński, Wyd. " Soli Deo", Warszawa 1992, IW "PAX" 2000;
- www.wyszynskiprymas.com.pl;
- artykuły w Tygodniku Katolickim Niedziela.
Dodatkowe informacje można otrzymać: Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa, tel./fax (0-22) 831-61-51 poniedziałki godz. 12.00-17.00 lub Anna Sułkowska - 601-165-733.
Regulaminy zostały przesłane przez organizatorów do wszystkich Kuratoriów oraz Wydziałów Katechetycznych Kurii Diecezjalnych.
Pytajcie o regulamin swoich nauczycieli i katechetów.

DO UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH!

To Ty, młody przyjacielu, żyjesz na grani dwóch tysiącleci. Jak przejdziesz przez ten trudny szlak - zależy od Ciebie. To nieprawda, że zdecydują inni.
Sto lat temu w małej nieznanej wiosce pod zaborem rosyjskim urodził się Człowiek, który na losach Ojczyzny wycisnął swoje piętno.
Może warto mu się przyjrzeć, może warto przeczytać, co mówił, może warto zastanowić się, dlaczego tak myślał, może warto zapytać: co z tego jest ważne dla mnie?
W pierwszym momencie może zrazi Cię język tego Człowieka, trochę już nieznany, pełen porównań i górnolotności, może wyda Ci się za trudne to, co proponował...
Nie zrażaj się. On w Ciebie wierzył. Mówił: "Idzie nowych ludzi plemię, jakich jeszcze nie widziano".
Poświęcił całe swoje życie, abyś Ty był inny, nowy, lepszy. Aby świat, w którym żyjemy, był sprawiedliwszy, bardziej Boży i bardziej ludzki. Aby 00 lat później gdzieś w małej lub wielkiej miejscowości przyszedł na świat człowiek, który jak on, Prymas Tysiąclecia, odciśnie na losach swojego kraju, a może i świata, swoje piętno.
Także w Twojej miejscowości żyją ludzie, którzy pamiętają tamte dziwne czasy, gdy urzędnicy chodzili na stacje kolejowe, aby sprawdzać, kto kupuje bilety do Częstochowy przed uroczystościami z Prymasem, a nauczycielom kazano zatrzymywać młodzież w szkołach, aby go nie witała.
Może zdziwi Cię to, że młodzież brała na swoje ramiona samochód, w którym ten Człowiek jechał, że godzinami trwała w kościele, gdzie zamiast Obrazu były puste ramy, bo "Tej, której nie ma" pilnowały posterunki Milicji Obywatelskiej.
Może myślisz, że to przeszłość? Ale bez tej przeszłości nie zrozumiesz swoich najbliższych i siebie.
Życzymy Ci, abyś tak jak jeden z uczestników poprzednich edycji naszego Konkursu mógł powiedzieć: "...to nieważne, czy przejdę do następnego etapu. Ja już ten Konkurs wygrałem, bo dzięki słowom Kardynała Wyszyńskiego zrozumiałem sens mojego życia".
Jeśli tak stanie się też w Twoim przypadku, będziemy szczęśliwi i mamy nadzieję, że spotkamy się w finale w Warszawie.
Organizatorzy Konkursu: "Na grani Tysiącleci"

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Z pasji do liturgii

Dawid Makowski

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Konferencja była okazją do usłyszenia wielu referatów obejmujących swoją tematyką zagadnienia: synodalności, soboru w Nicei, związku liturgii z synodami diecezjalnymi, inkulturacji liturgicznej, architektury sakralnej, eklezjologii i współczesnych aspektów pastoralnych liturgii. Sympozjum było organizowane ze względu na przypadającą za rok siedemsetną rocznicę zgromadzenia Soboru w Nicei – wyjaśnia Dawid Makowski. - Był to czas bardzo cenny nie tylko naukowo, ale duchowo. Można było doświadczyć powszechności (czyli katolickości) Kościoła, poprzez rozmowę i spotkania z ludźmi z całego świata. Szczególnie interesujące było tu wystąpienie benedyktyńskiego opata dr Oliviera-Marii Sarr OSB, który wygłosił referat na temat inkulturacji liturgicznej w krajach afrykańskich. Pozwolił on słuchaczom dostrzec, w jaki sposób tamtejsze narody rozumieją i praktykują wiarę – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję