Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstaje film biograficzny o Papieżu

Amerykańska reżyser Catherine Wyler (córka Williama Wylera, twórcy Ben Hura) kręci telewizyjny film biograficzny o Papieżu, zatytułowany Świadek wiary. Film oparty jest na biografii Jana Pawła II napisanej przez George´a Weigla. Film powstaje jako wspólne dzieło Telewizji Włoskiej i Polskiej, w wersji językowej włoskiej, polskiej i angielskiej. Zakończenie pracy nad filmem planuje się jeszcze w lutym br. Daty emisji jeszcze nie podano.
Zbierająca materiały do filmu Judy Hallet powiedziała, że początkowo wraz z Catherine Wyler planowały nakręcenie tylko jednogodzinnego dokumentu, ale zebrany materiał był bardzo obszerny i postanowiły, że powstanie pełnometrażowy, 2-godzinny film. Jednocześnie przyznała, że nie kontaktowano się jeszcze z Papieżem, przeprowadzono natomiast 20 godzin rozmów z G. Weiglem. "Podobnie jak jego książka, również nasz dokument gruntownie analizuje polskie korzenie Papieża, szczególnie zaś chce uświadomić, co to znaczy być Polakiem. Pragniemy pokazać, że dzięki swemu pochodzeniu Wojtyła jest zupełnie innym papieżem niż jego poprzednicy" - powiedziała J. Hallet. Film ilustruje życie Karola Wojtyły od czasów antyhitlerowskiego ruchu oporu przez okres sprzeciwu wobec komunizmu lat 50. aż do pontyfikatu Jana Pawła II.

Spotkanie przyjaciół Ruchu Focolari

W dniach 10-16 lutego br. już po raz 25. w ośrodku Mariapoli w Castel Gandolfo odbyło się spotkanie katolickich biskupów związanych z Ruchem Focolari. Chrystus ukrzyżowany i opuszczony u korzeni Kościoła - wspólnoty w świetle listu apostolskiego "Novo millennio ineunte" - to temat tegorocznego spotkania. Do tego dokumentu nawiązał Ojciec Święty w przesłaniu, które przekazał uczestnikom spotkania w Castel Gandolfo. Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu Polski, który przebywał na spotkaniu w Castel Gandolfo, poinformował, że Jerzy Ciesielski (inżynier z Krakowa i przyjaciel Jana Pawła II) został jednym z kandydatów na ołtarze wywodzącym z Ruchu Focolari.
W spotkaniu w Castel Gandolfo uczestniczyło 85 biskupów z 37 krajów ze wszystkich kontynentów, m.in. kard. Miloslav Vlk z Pragi - przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i kardynał-nominat FrancWois-Xavier NguyeQn Van ThuaQn - przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Obecna była również Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kościół przeciw klonowaniu

Komisja bioetyczna, będącą organem doradczym rządu francuskiego, przyjęła większością głosów projekt prawa regulującego tzw. klonowanie terapeutyczne. W odpowiedzi Kościół katolicki we Francji zapowiedział swój bezwzględny sprzeciw wobec ustawy, uważając, że utoruje ona drogę klonowaniu reprodukcyjnemu człowieka oraz stworzy groźbę traktowania życia ludzkiego jako towaru. Natomiast Kościoły protestanckie we Francji zaaprobowały wprowadzenie takiego prawa, jednak pod ściśle określonymi warunkami.
Premier Francji Lionel Jospin zapowiedział już w listopadzie ub.r., że chce pod ściśle określonymi warunkami zezwolić na klonowanie terapeutyczne. Zaproponowany przez jego rząd projekt zmian w prawie w niewielkim stopniu tylko odbiega od przyjętej ostatnio w Wielkiej Brytanii ustawy dopuszczającej klonowanie terapeutyczne.

Narodowa modlitwa w obronie ludzkiego życia

11 lutego br. bp FrantisSek Tondra, przewodniczący Słowackiej Konferencji Biskupiej, zaprosił wiernych do modlitwy w obronie życia ludzkiego. Ma ona wesprzeć starania na rzecz wprowadzenia do nowej konstytucji Republiki Słowackiej zapisu gwarantującego ochronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Zrzeszenie Chrześcijańskich Demokratów postawiło na forum parlamentu propozycję zapisu w nowej konstytucji zakazującego zarówno aborcji, jak i eutanazji, a także kary śmierci. "Jako ludzie wierzący, jesteśmy za ochroną ludzkiego życia, również tego jeszcze nie narodzonego - stwierdził w specjalnej odezwie bp Tondra. - Nie można dyskutować, kiedy czyjeś życie można zakończyć. Po prostu jest to zbrodnia" - dodał.

Reklama

Kościół w Rio proponuje rekolekcje zamiast karnawału

Archidiecezja Rio de Janerio przygotowuje serię ćwiczeń duchowych w dniach słynnego karnawału w tym mieście. Metropolita Rio - kard. EugeQnio de ArauMjo Sales oświadczył, że ma to być przeciwwaga dla wybryków, do jakich dochodzi co roku podczas wspomnianego karnawału, który zwykle trwa do ostatniej niedzieli przed Wielkim Postem.
Władze archidiecezji liczą na to, że za pośrednictwem parafii i ruchów katolickich uda się ściągnąć ok. 25 tys. chętnych osób na kameralny stadion Maracanazinho, który będzie miejscem głoszenia nauk.
Rekolekcje są całkowicie bezpłatne i otwarte dla wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w chwilach modlitwy, rozmyślań, a także radości i braterskiego dzielenia się przeżyciami duchowymi z bliźnimi.
Ćwiczenia duchowe, nazwane ogólnie "Rzeka wody żywej", będą przebiegać pod hasłem: "Nowe Zielone Święta". Nauki głosić będzie kilkudziesięciu księży, którzy poza tym będą codziennie służyć wiernym w sakramencie pojednania. Codziennie przewidziane są Msze św., wystawienie Najświętszego Sakramentu, pogadanki księży i świeckich o ważnych sprawach wiary i życia chrześcijańskiego, jak również koncerty zespołów muzycznych.

WIELKA BRYTANIA

W brytyjskim Coventry 13 lutego br. odbyła się uroczystość pojednania między Niemcami a Anglikami. Podczas nabożeństwa w katedrze w Coventry, sprawowanego w intencji zburzonego podczas II wojny światowej Drezna, przedstawiciele tego miasta przekazali globus oraz miniaturową replikę wielkiego krzyża z barokowego kościoła Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche), doszczętnie zburzonego podczas alianckiego nalotu dywanowego 13 lutego 1945 r. (wcześniej hitlerowska Luftwaffe zniszczyła doszczętnie Coventry).
Kościół Frauenkirche jest od kilku lat odbudowywany. W 2000 r. Wielka Brytania podarowała świątyni oryginalny złoty krzyż, wykonany według projektu Alana Smitha. Ojciec tego artysty był członkiem eskadry bombowców, która zburzyła Drezno w 1945 r. Od 1956 r. Coventry i Drezno są miastami partnerskimi.

Reklama

FRANCJA

Bieżący rok nazwano w Lourdes Rokiem Magnificat. Upływać on będzie pod znakiem dziękczynienia za owoce Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 - podało biuro prasowe tego sanktuarium. Program duszpasterski zapowiada się niezwykle bogato. Korzystając z doświadczeń Roku Jubileuszowego, utrzymanych zostanie wiele udogodnień i godzin nabożeństw, które sprawdziły się w 2000 r. Sanktuarium w Lourdes zapowiada na bieżący rok m.in. wystawę 150 zdjęć Piety Michała Anioła autorstwa Roberta Hukpi, festiwal muzyki sakralnej, międzynarodową sesję nt. Maryja w stosunkach ekumenicznych i międzyreligijnych oraz obchody 100. rocznicy ustanowienia bazyliki Matki Bożej Różańcowej.

INDIE

Co najmniej 5 mln dzieci w wieku poniżej 14 lat ucierpiało na skutek trzęsienia ziemi w stanie Gudżarat, a połowa z nich straciła rodziców lub całe rodziny - twierdzi UNICEF. ONZ-owska organizacja ds. dzieci oblicza, że natychmiastowej pomocy potrzebuje 1,5-2,5 mln dzieci. Na terenach dotkniętych kataklizmem UNICEF buduje w wielkich namiotach "strefy przyjazne dzieciom". Dzieci mogą tam uczęszczać do szkoły, otrzymać pomoc medyczną oraz bawić się w bezpiecznym miejscu ze swymi rówieśnikami. Koncepcja tych "stref przyjaznych dzieciom" sprawdziła się już w Kosowie oraz po trzęsieniu ziemi w Turcji - twierdzi UNICEF.

NIGERIA

W nigeryjskim stanie Kano po raz pierwszy od wprowadzenia tam w listopadzie ub.r. szarijatu (prawa islamskiego, które wśród drakońskich kar przewiduje m.in. takie jak biczowanie, amputacje kończyn i kamienowanie) chrześcijanin został skazany przez islamski sąd na karę publicznej chłosty za nadużywanie imienia proroka Mahometa.
Mimo iż w konstytucji Nigerii istnieje zapis o rozdziale Kościoła od państwa, w ostatnim okresie szarijat wprowadzono już w 8 stanach. Niedawno w jednym ze stanów na karę chłosty została skazana młoda niezamężna kobieta, która urodziła dziecko. Wyrok, uważany za bardzo brutalny, skrytykowały organizacje praw człowieka na całym świecie. Podczas protestów chrześcijan przeciwko wprowadzeniu szarijatu w stanie Kaduna w 2000 r. zginęło ok. 2 tys. osób.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II mianował nowym biskupem Luandy (stolicy Angoli) Damiao Antonio Franklina.

Ks. Henryk Józef Nowacki został mianowany przez Jana Pawła II nuncjuszem apostolskim w Słowacji.

Polski ksiądz Tomasz Peta, administrator apostolski Astany w Kazachstanie został mianowany biskupem.

O. Joachim Giermek z prowincji św. Antoniego Padewskiego w USA został nowym generałem Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów) Konwentualnych.

Niemieckie Towarzystwo Biblijne podało, że Biblię przetłumaczono w całości lub we fragmentach na 2261 języków. Obecnie pracuje się na świecie nad jej kolejnymi 627 przekładami. Towarzystwo szacuje, że na świecie mówi się w ok. 6,5 tys. językach.

Na włoską scenę polityczną powrócił Julio Andreotti, b. 7-krotny premier kraju i 20-krotny minister. Przewodzi on obecnie nowo powstałej partii chadeckiej.

W Niemczech zamknięto 2 dochodzenia wszczęte przeciwko b. kanclerzowi Helmutowi Kohlowi. Dotyczyły one nielegalnego przejęcia przez kanclerza milionowych dotacji dla partii CDU. Kohl będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 300 tys. marek.

Polscy żołnierze z sił KFOR zostali ostrzelani przez albańskich ekstremistów - żaden z nich nie ucierpiał. Batalion polsko-ukraiński eskortował konwój wracający z Serbii do Kosowa.

Serbski parlament unieważnił osławioną ustawę o mediach z 1998 r., której celem było zniszczenie niezależnych mediów przez reżim prezydenta Slobodana Miloszevicia. Na jej mocy sądy "obłożyły" media grzywnami na sumę ok. 1 mln dol.

Były car Bułgarii, 63-letni Symeon II żyjący na wygnaniu w Hiszpanii, zapowiedział, iż chce czynnie uczestniczyć w życiu politycznym swojej ojczyzny.

Zakończył się głośny strajk pracowników czeskiej telewizji publicznej. Wszystkie stawiane przez nich warunki zostały zaaprobowane. Jeden z przyjętych postulatów mówi, iż Radę Telewizji będą wybierać posłowie spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i kulturalne.

Ujawniono, że w Czechosłowacji w latach 1948-62 prawie 600 dzieci odebrano kobietom-więźniom politycznym, które rodziły " w areszcie". Ich dzieci trafiały do domów dziecka bądź były adoptowane przez rodziny funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki, milicji czy służby więziennej.

W Kijowie wielotysięczny tłum manifestował przeciwko prezydentowi Leonidowi Kuczmie. "Kuczma kaput", "Ukraina - państwo policyjne" - to niektóre hasła skandowane i niesione na transparentach w czasie demonstracji. Kuczma obwiniany jest m.in. o zgładzenie opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze.

Obie Koree porozumiały się co do budowy pierwszej od 50 lat wspólnej linii kolejowej łączącej ich stolice i dochodzącej do granicy z Chinami.

W Izraelu doszło do najtragiczniejszego zamachu w ciągu 5 miesięcy intifady. W odwecie za zbrodnie armii izraelskiej młody Palestyńczyk wjechał autobusem w tłum Izraelczyków na przystanku pod Tel Awiwem. Zginęło 8 osób, a 19 zostało hospitalizowanych.

Archeolodzy z holendersko-egipskiego zespołu badawczego dokonali sensacyjnego odkrycia. Natrafili oni w Gizie na grobowiec pochodzący z XIV wieku przed Chrystusem.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Oddane w opiekę Niepokalanej

2024-05-10 13:13

Archiwum prywatne

Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu działa Dziewczęca Służba Maryjna (DSM). Prowadzi ją s. M. Laureta Turek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

– Duchowość Zgromadzenia, do którego przynależę, jak już wskazuje sama jego nazwa, jest „przepojona duchem Maryi, Służebnicy Pańskiej”. Matka Boża najgłębiej wniknęła w tajemnice Chrystusa i żyła Jego życiem. To właśnie Ona na Boże wezwanie odpowiedziała z prostotą i pełnym zaufaniem: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa” – mówi s. M. Laureta i podkreśla, że założyciel zgromadzenia bł. Edmund Bojanowski w sposób szczególny umiłował Maryję. Krocząc Jej śladami, miał przekonanie, że Maryja jest najpewniejszą drogą prowadzącą do Jezusa. – Dlatego powierzył nas, Służebniczki w Jej ramiona, czyniąc Ją główną patronką Zgromadzenia – mówi siostra.

CZYTAJ DALEJ

Lublin: Uchodźcy ukraińscy świętowali Dzień Europy

2024-05-10 19:16

[ TEMATY ]

Lublin

Europa

Ukraińcy

wikipedia/Krzysztof Kokowicz na licencji Creative Commons

Zamek królewski w Lublinie

Zamek królewski w Lublinie

Grupa mieszkających w Lublinie uchodźców wojennych z Ukrainy poznawała w czwartek zabytki kultury europejskiej zgromadzone w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim. Przewodnikiem był ks. Grzegorz Draus - duszpasterz Ukraińców w tym mieście. Zwiedzanie było możliwe dzięki życzliwości Barbary Opatowskiej, zastępcy dyrektora tej placówki i wpisywało się w obchodzony na Ukrainie właśnie 9 maja Dzień Europy, wskazujący na kierunek rozwoju tego kraju.

Kaplica Świętej Trójcy, łaciński kościół z freskami bizantyjskimi wyrażały dobrze rolę Lublina jako miejsca spotkanie kultur Wschodu z Zachodu. "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - te słowa św. Jana Pawła II przypomniano przy obrazie Jana Matejki, przedstawiającego podpisanie Unii Lubelskiej, która była prekursorem dzisiejszej jedności naszego kontynentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję