Reklama

Służyć prawdzie

O Instytucie Teologicznym w Częstochowie mówi rektor - ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk
Edycja częstochowska 40/2000

Wśród uczelni inaugurujących nowy rok akademicki 2000/2001 jest także Instytut Teologiczny w Częstochowie. Od wielu lat kształci się tu młodzież, która wybrała teologię jako swoje studia. W zdecydowanej większości jest to młodzież świecka, ale nie brakuje też sióstr i braci zakonnych. Ks. prof. Stanisława Włodarczyka poprosiłem o krótką wypowiedź.

Przygotowania

Inauguracja roku akademickiego odbędzie się 14 października o godz. 10.00. Mszy św. będzie przewodniczył Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Wykład inauguracyjny wygłosi biskup pomocniczy ks. dr Jan Wątroba.

Studenci

W tym roku mamy dużo zgłoszeń, prawie 60. Stawiamy kandydatom na studia duże wymagania. Zależy nam bardzo na tym, by ci, którzy tu przychodzą, zdawali sobie sprawę, co będą studiować i jaka to jest uczelnia, czego się od nich wymaga. O Bogu można się dużo nauczyć, ale chodzi o to, by w Niego wierzyć i po chrześcijańsku żyć, przyjmować za swoje Jego prawo. Jeśli młodzież zna kryteria i je akceptuje, wtedy studia stają się piękną życiową przygodą.

Krótka historia

Najpierw było to Studium Dokumentacji Soborowej, potem Instytut na prawach diecezjalnych, a następnie zawarliśmy umowę o współpracę naukową z Wydziałem Teologicznym PAT. U samych początków tego dzieła stał ówczesny ordynariusz bp Stefan Bareła. Na temat historii ukazała się książka pod redakcją długoletniego rektora, ks. inf. prof. Stanisława Grzybka pt. 25 lat w służbie diecezji. Powstanie Instytutu było niejako realizacją uchwał soborowych, zwłaszcza w odniesieniu do świeckich. Chodziło o to, by do pracy w Kościele przygotowywać także ludzi świeckich. Początki były oczywiście skromne, to był rok 1966/67. Potem były wykłady u sióstr Zmartwychwstanek w Alei Najświętszej Maryi Panny, a wreszcie pomieszczenia przy kościele św. Barbary w Częstochowie. Następnie siostry szarytki wydzierżawiły nam kilka pomieszczeń w swoim domu przy ul. św. Barbary 43. Część Instytutu miała tam wykłady aż do roku 1998. Dzięki wielkim staraniom obecnego pasterza diecezji abp Stanisława Nowaka mamy teraz znakomite warunki przy Seminarium.

Reklama

Prawa

Instytut ma prawa kościelne i państwowe na mocy umowy z Wydziałem Teologicznym PAT. Ta umowa została zatwierdzona przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego w 1981 r. Na jej podstawie PAT nadaje stopień magistra teologii studentom, którzy spełniają warunki: ukończone 6 lat studiów, zdane wszystkie egzaminy, przedstawiona i obroniona praca dyplomowa. Uzyskane u nas magisteria mają moc państwową, na podstawie umowy między rządem a Episkopatem.

Nauka

Studia trwają sześć lat. W tygodniu są dwa dni wykładów, ale jest ich bardzo dużo, po dwanaście godzin. Wykładają profesorowie z KUL-u, z Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, z PAT-u i oczywiście z Seminarium.

Formacja

Oprócz solidnych wykładów potrzebna jest formacja duchowa. Dlatego Instytut prowadzi wykłady z teologii duchowości, apostolstwa świeckich. Ma też swojego ojca duchownego, są Msze św. akademickie w każdą niedzielę o godz. 7.30. Dbamy o to, by nasz absolwent miał nie tylko wiedzę, ale był też pełnym i bogatym wewnętrznie człowiekiem.

Nadzieje

Mam nadzieję, że w krótkim czasie powstanie Uniwersytet Częstochowski, a przy nim Wydział Teologiczny. Byłby to wielki ośrodek naukowy dla miasta i całego regionu. Dodam, że mieliśmy spotkanie przed wakacjami, wyszło ono od samych studentów. Przyszli też przedstawiciele maturzystów wszystkich liceów naszego miasta. Powiedzieli jednogłośnie, że nie wyobrażają sobie Częstochowy bez Uniwersytetu. Także obecni tam posłowie i senatorowie podkreślali, że w Częstochowie powinien być Uniwersytet.

Wysłuchał i zanotował ks. Zdzisław Wójcik

Reklama

Jezuici reagują na oskarżenie o pedofilię

2019-05-20 13:00

mip (KAI) / Warszawa

"Relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Oświadczenie odnosi się do wspomnień dziennikarki zamieszczonych w mediach społecznościowych.

pixabay.com

"Odnosząc się do przytaczanej przez media historii pani Magdy Gacyk, która wyznaje na Facebooku, że była w dzieciństwie molestowana przez nieżyjącego już księdza jezuitę oraz wobec licznych zapytań mediów o tę sprawę oświadczam, że relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - napisał o. Wojciech Żmudziński SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny wskazuje, że jeśli sprawcą był jezuita, "to ze wstydem i żalem przepraszamy za wyrządzoną krzywdę".

"Niestety podane przez panią Magdę Gacyk elementy informacji nie pozwalają odpowiedzialnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego też, jeśli ktoś ma wiedzę, która pomogłaby dojść do prawdy i ustalić jednoznacznie jego tożsamość, prosimy o kontakt pod adresem: pma-socio@jezuici.pl" - czytamy w komunikacie. "Na ten adres prosimy także zgłaszać wszelkie inne sytuacje, w których mogło dojść do nadużyć seksualnych ze strony członków naszej Prowincji zakonnej" - mówi jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Noc węgierska w muzeum

2019-05-20 23:50

Krystyna Dolczewska

Gdzie mogliście się Państwo dowiedzieć, jak brzmi po węgiersku znane powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki… ? Gdzie zjeść smaczną potrawę z papryką z kociołka i poznać kuchnię węgierską ? Gdzie zobaczyć przepiękne hafty ludu Matyó ? Na wszystkie „Gdzie ?” jest jedna odpowiedź: Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej, która odbyła się 18 maja w Zielonej Górze.

Krystyna Dolczewska
stroje ludu Matyó
Zobacz zdjęcia: Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

W czasie nocy można było poznać węgierską muzykę ludową (Kapela Szabolcsa Szilágyiego) i rockową, węgierską sztukę ludową-wystawę i warsztaty, fotografie i filmy krótkometrażowe twórców węgierskich, a także wziąć udział w konkursie wiedzy o Węgrzech i poznać historię tego kraju.

W jakich sprawach i w którym wieku nasze drogi w historii połączyły się ? O tym opowiedzieli nam Ákos Engelmayer–historyk, w latach 1990–1995 ambasador w Polsce i János Tischler–historyk.

Filmy od 21.00 do 24.00 to ostatni punkt programu tej pięknej nocy z naszymi przyjaciółmi Węgrami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem