Reklama

Niedziela Wrocławska

Bp Józef Pazdur - człowiek, który kochał ludzi [Wywiad z ks. Ryszardem Staszakiem]

“Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi” - to najnowsza publikacja wydana przez ks. prałata Ryszarda Staszaka. O powodach jej napisania i związkach bp. Józefa Pazdura z Górą Ślężą opowiada autor książki.

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Ryszard Staszak prezentuje książkę o bp. Pazdurze

Ks. Ryszard Staszak prezentuje książkę o bp. Pazdurze

Ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego zdecydował się ksiądz poświęcić najnowszą książkę o. bp. Józefowi Pazdurowi?

Ks. Ryszard Staszak: Muszę przyznać, że Ojciec bp Józef Pazdur, zanim jeszcze został biskupem, przyczynił się do mojego powołania kapłańskiego. Pamiętam, jak w roku 1965 spotkałem się z nim w prowadzonym przez siostry Józefitki Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Wierzbicach. Ja byłem jeszcze osobą świecką, rozeznającą powołanie, a ks. Józef - ojcem duchownym we wrocławskim seminarium duchownym. Przyjeżdżał on bardzo często do Wierzbic na zaproszenie ówczesnej siostry przełożonej Justyny Sucheckiej, aby posługiwać przy dzieciach niepełnosprawnych. I gdy on tam przyjeżdżał, zawsze byłem zachwycony jego postawą i podejściem do chorych dzieci. Często przebywałem w tym ośrodku, ponieważ mój tato pomagał siostrom w różnego rodzaju pracach konserwatorskich. Któregoś dnia, ks. Józef wraz z s. Justyną odwiedził nasz dom rodzinny. Po tej wizycie postanowiłem wstąpić do seminarium duchownego. I ta książka jest takim dziękczynieniem za moje powołanie i przykład życia bpa Józefa Pazdura, który póki żył był obecny w moim życiu kapłańskim i za to jestem mu wdzięczny. Ta książka ma pomóc uświadomić sobie, że w naszej archidiecezji byli i będą wspaniali kapłani.

Reklama

Ks. Łukasz Romańczuk: A jaka była reakcja księdza rodzicom na decyzję o wstąpieniu do seminarium

Ks. Ryszard Staszak: Moja mama powiedziała mi tak: Popatrz na księdza Józefa i pamiętaj. To jest ksiądz, który szanuje i kocha ludzi. Staraj się być taki jak on. Widziałem, że mamie zależało bym traktował kapłaństwo tak jak ówczesny ks. Józef Pazdur. To zapamiętałem.

Ks. Łukasz Romańczuk: A jak w pierwszych latach kapłaństwa wyglądała księdza prałata relacja z o. bp. Pazdurem?

Reklama

Ks. Ryszard Staszak: Najpierw był moim ojcem duchownym i spowiednikiem. Później, gdy przyjąłem święcenia kapłańskie trafiłem do Chojnowa gdzie ks. Pazdur był proboszczem. I muszę przyznać, że każdego z nas wikariuszy traktował równo. Nie było fraternizacji. Każdego kapłana, siostrę zakonną, osobę świecką traktował po ojcowsku. Był człowiekiem o wielkiej kulturze. Później, gdy został biskupem, zawsze znalazł czas na spotkanie i były to bardzo miłe spotkania. U niego każdy był mile widziany i przy każdym się zatrzymywał. Był otwarty na człowieka.

Ks. Łukasz Romańczuk: Jaka była rola ks. prof. Józefa Swastka w powstaniu książki o bp. Pazdurze?

ks. Ryszard Staszak: Można śmiało powiedzieć, że ks. prof. Swastek jest współautorem tego dzieła. Podczas jednej z naszych rozmów zeszliśmy na temat o. bpa Pazdura. I nagle wpadłem na pomysł i powiedziałem do ks. profesora, abyśmy napisali taki biogram o bp. Pazdurze. I tak powstała książka. Wiele informacji wiedziałem o o. biskupie, ale przy okazji powstawania tej publikacji miałem okazję poznać wiele faktów o jego rodzicach, rodzeństwie. Piękne świadectwo napisał także bp Ignacy Dec.

ks. Łukasz Romańczuk

W parafii Sulistrowice można odnaleźć wiele pamiątek po bp. Józefie Pazdurze

W parafii Sulistrowice można odnaleźć wiele pamiątek po bp. Józefie Pazdurze

Ks. Łukasz Romańczuk: Czy można powiedzieć, że ta książka o bp. Pazdurze jest dopełnieniem filmu, który ukazał się jeszcze za życia o. bpa?

Ks. Ryszard Staszak: Gdy bp Pazdur żył, uważałem, że pewne fakty należy utrwalić. Film został wymyślony przeze mnie, a wykonał go p. Krzysztof Kunert. Starałem się, aby scenariusz był dość obiektywny. Przy produkcji filmu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy np.: że matka bpa Pazdura ratowała Żydów w czasie II wojny światowej. W książce utrwaliliśmy to, co zostało już powiedziane, a także dodaliśmy kilka nowych faktów oraz poprosiliśmy o świadectwa osób, które były bliskie ojcu biskupowi. Byłem ciekawy jak inni spostrzegali i wspominają bpa Pazdura.

Ks. Łukasz Romańczuk: W tytule książki jest wspomniana także Góra Ślęża. Jak to miejsce związane jest z osobą bpa Józefa Pazdura?

ks. Ryszard Staszak: Bardzo lubił to miejsce i o nie się troszczył. Gdy powstał dom rekolekcyjny, a później po powstaniu parafii plebania, miał swój pokój. Obecnie w nim mieszka ks. Jakub, wikariusz. I zawsze przebywając w Sulistrowicach wychodził stąd i szedł na Ślężę. Gdy bp Pazdur nie mógł już chodzić, zawsze go podwoziłem na szczyt góry. Tam siedział, medytował, modlił się. Kochał przyrodę i chętnie pośród niej przebywał. Lubił rozmawiać z ludźmi, gdy szedł na górę. Kiedy odbudowywałem kościół na Ślęży i w 2014 roku była uroczystość odpustowa pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kupnego - obecny był także bp Józef Pazdur. Był już wtedy bardzo schorowany, ale chciał wziąć udział w tej uroczystości.

Ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego mówi się, że bp Józef Pazdur był człowiekiem trzech słów: proszę, przepraszam, dziękuję?

Ks. Ryszard Staszak: Zawsze, gdy biskup Józef rozpoczynał Mszę św. w słowie wprowadzającym mówił o tych trzech słowach. Wynikało to z jego wielkiego szacunku do drugiego człowieka i troski o niego. Do dziś wspomina się jego posługę wynikającą z jego głębokiej wiary i miłości. Potwierdzała to zawsze jego uśmiechnięta twarz. Krótko mówiąc - jego życie było zawsze potwierdzeniem słów: proszę, przepraszam, dziękuję.

Ks. Łukasz Romańczuk: Gdy wejdzie się do Sanktuarium NMP Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca w Sulistrowiczkach, można odnaleźć wiele elementów nawiązujących do osoby bpa Józefa Pazdura. W jaki sposób to miejsce jest związane z bp. Pazdurem?

Ks. Ryszard Staszak: Można śmiało powiedzieć, że ten kościółek w Sulistrowiczkach to było takie “oczko w głowie” bpa Pazdura. Od samego początku towarzyszył budowie, był jednym z głównych jego fundatorów. A początki jego powstania nie były proste. Dziś jest to perełka i samo sanktuarium stało się miejscem, gdzie każdego roku spotykają się małżeństwa. Zapoczątkował to bp Józef Pazdur, bo to było wielkie marzenie - by w Sulistrowiczkach spotykały się małżeństwa i rodziny. Dziś to dzieło kontynuuje ks. abp Józef Kupny. Wielką radością dla nas było, gdy nasz metropolita, abp Józef Kupny ustanowił w Sulistrowiczkach sanktuarium. Było to kolejne wielkie marzenie bpa Pazdura. Dziś spełnione. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni.

Ks. Łukasz Romańczuk: Gdzie można nabyć książkę o bp. Józefie Pazdurze?

Ks. Ryszard Staszak: W naszej Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej na Ostrowie Tumskim. Książka ukazała się w nakładzie 1000 sztuk, więc można powiedzieć, że jest to wydanie limitowane.

Ks. Łukasz Romańczuk: Czy ma ksiądz jeszcze jakieś plany wydawnicze?

Ks. Ryszard Staszak: Tak. Chciałbym napisać o swoich zmaganiach w walce o kościół na Ślęży, o problemach jakie stwarzały osoby związane z New Age i wielkiej życzliwości jaka mnie spotkała od naszego ks. abp. Józefa Kupnego. W planach jest także biogram o naszym księdzu metropolicie. Wymaga to pracy i mam nadzieję, że Pan Bóg pobłogosławi temu dziełu.

2021-04-13 14:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja gnieźnieńska: Zmiany personalne 2021

2021-06-17 12:18

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Ks. Paweł Kłys

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekrety wejdą w życie z dniem 1 lipca br. Publikujemy listę zmian.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

I Ogólnopolskie Forum CHARIS już 19 czerwca

2021-06-17 10:34

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

CHARIS

Basia Grudzień/ mat. prasowe

CHARIS, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele Katolickim. W najbliższą sobotę 19 czerwca w Łodzi odbędzie się I Ogólnopolskie Forum Charis w formule hybrydowej (stacjonarnie w Łodzi) oraz online.

Służba została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie. CHARIS to także idea i perspektywa funkcjonowania grup, wspólnot i federacji wspólnot charyzmatycznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej w rocznicę Konfesji Augsburskiej

2021-06-17 18:34

[ TEMATY ]

luteranie

papież Franciszek

PAP

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej 25 czerwca – w rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (luterańskiego wyznania wiary) z 1530 roku. Oprócz spotkania z Franciszkiem, delegacja ŚFL, która odwiedzi Watykan w dniach 24-25 czerwca odbędzie rozmowy w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednym z celów wizyty jest zacieśnienie współpracy z Caritas Internationalis, rozpoczętej podpisaniem wspólnej deklaracji intencji w 2016 roku.

W skład delegacji wejdą: przewodniczący ŚFL abp Panti Filibus Musa, sekretarz generalny ks. Martin Junge oraz członkowie Rady ŚFL reprezentujący siedem regionów, na które podzielona jest światowa wspólnota luterańska. Ks. Junge wygłosi wykład na dominikańskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym istnieje Instytut Studiów Ekumenicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję