Reklama

Niedziela Częstochowska

„Mam wrażenie III” – wernisaż wystawy Krzysztofa Goclika

14 kwietnia w galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu otwarta została wystawa malarska Krzysztofa Goclika „Mam wrażenie III”.

W zamierzeniu autora ekspozycja miała być otwarta jeszcze w 2020 r. i stanowić podsumowanie jego 30-letniej pracy twórczej.

– Życie składa się z wrażeń. Pod ich wpływem jesteśmy cały czas. Wszystkie wrażenia, których doświadczam, chciałbym zatrzymać w obrazach. Chciałbym utrwalić każdy wschód i zachód słońca nad Wartą – mówił artysta na otwarciu ekspozycji.

Jak przyznał, nie maluje tak jak wielcy uznani artyści, których chciałby naśladować, ale przenosi na płótno swoje wrażenia i zachwyty. Utrwala je pastelem, ołówkiem, farbą akrylową i olejną. – Technika zmienia się z czasem. Dla mnie ważny jest efekt końcowy – dodał.

Krzysztof Goclik nie ukrywa, że 30 lat pracy i obcowania z artystami na plenerach zmieniły go. – Wpływ na to, co teraz maluję, miała i ma ciągle trwająca pandemia. W moich obrazach można zauważyć niepokój i troskę o najbliższych. Stąd na pejzażach często pojawiają się moja żona i dorastające dzieci, czyli moja radość.

Artysta operuje stonowanymi barwami. Nie odczuwa też potrzeby częstych wyjazdów. – Każdego dnia inaczej postrzegam nadwarciańskie krajobrazy, bo inaczej szumią drzewa, inaczej słońce rozświetla trawy, rzekę, inaczej wieje wiatr. Jeżeli jednak gdzieś jadę, robię zdjęcia, które później w moim zaciszu przetwarzam w obrazy – wyjaśnił.

Krzysztof Goclik mieszka i maluje w Bieńcu, w gm. Pątnów. Tu od 31 lat poświęca czas malarstwu, najważniejszej w swoim życiu pasji, jak mówi „drugiej po rodzinie”. Swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie sztuki stawiał jako samouk. – Zauroczenie malarstwem przychodziło stopniowo. Rodziło się na wystawach połączonych z muzyką, w kościołach, gdzie w jednym miejscu wisiało tak wiele pięknych obrazów, no i ta muzyka... Zapragnąłem takiego klimatu we własnym domu – opowiadał.

W 2000 r. trafił do Wieluńskiego Domu Kultury pod fachową opiekę uznanej malarki Aliny Sibery. Tu zaczął poznawać tajniki malowania. Tutaj też tak naprawdę zaczęła się jego działalność artystyczna.

Reklama

Kolejne techniki i tajemnice malarstwa poznawał na plenerach malarskich zatytułowanych „Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej” organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Jak wspomina, było to wspaniałe 10 lat.

Krzysztof Goclik to przede wszystkim twórca pejzaży i malarstwa sakralnego, którego duża część zdobi wnętrza kościoła św. Kingi w Krzeczowie. Jego obrazy można tez znaleźć w kościele w Pątnowie, a ostatni, zatytułowany „Święta Faustyna”, w kaplicy w Bieńcu. W jego twórczości pojawiają się też portrety i kopie prac uznanych mistrzów.

Inspiracji do pejzaży Krzysztof Golik poszukuje w okolicach Bieńca i Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Te miejsca są zarówno głównym tematem prac, jak i źródłem spokojnych refleksji.

2021-04-14 15:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa „Kobiety Wiary” – religia w sztuce współczesnej

[ TEMATY ]

kobieta

wystawa

Arch.

Wystawa „Kobiety Wiary” zostanie dziś otwarta w cieszyńskiej Galerii 12 przy Rynek 12. Trzy polskie artystki – Ada Karczmarczyk, Aleksandra Tubielewicz i Karolina Kardas – zaprezentują prace, w których opowiadają o swoim przeżywaniu wiary. Wystawa odbywa się w ramach III Dni Kultury Chrześcijańskiej i potrwa do 6 listopada.

– Łączy nas poszukiwanie dla treści duchowych i religijnych nowych form, bliskich kobiecemu przeżywaniu wiary i sztuki. Niewątpliwie traktujemy też naszą twórczość jako formę misji i nie boimy się mówić otwarcie o naszym sposobie patrzenia na rzeczywistość, nawet jeśli odbiega on od głównej perspektywy patrzenia na nią przez świat sztuki – mówi KAI Ada Karczmarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Unia Kapłanów Chrystusa Sługi: o charyzmacie spotkania

W Gorzowie w sanktuarium św. Weroniki Giuliani 26 września odbyło się spotkanie Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Tematem przewodnim był „Charyzmat spotkania”.

Prowadzącym był ks. Arkadiusz Cygański, animator grupy. W spotkaniu uczestniczył nowy moderator diecezjalny ks. Dariusz Korolik oraz bp Adrian Put. Wśród moderatorów oazowych był też m.in. ks. Tomasz Dragańczuk, który kilka miesięcy temu przyjął święcenia kapłańskie: - Było to moje pierwsze takie spotkanie. Muszę przyznać, że po tych kilku miesiącach kapłaństwa faktycznie odkrywam, że tego typu spotkania są mi potrzebne. Do tej pory przecież spotkania we wspólnocie były częścią seminaryjnej codzienności, teraz sam muszę się o to zatroszczyć. Mnie, jako początkującemu księdzu, wiele dała możliwość posłuchania o doświadczeniach tych, którzy już początki mają za sobą. Jednak to, co daje najwięcej i czego - choć może nie do końca było to uświadomione - najbardziej brakowało mi po opuszczeniu „pałacyku” przy 30 stycznia, to wspólna modlitwa Liturgią Godzin.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki?

2022-09-27 15:20

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystości pogrzebowe jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek. Msza święta odprawiona zostanie o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję