Reklama

Aspekty

Rusza EKOMAIKA, czyli Ekologiczna Agencja Informacyjna

Z okazji kończącego się Roku Laudato si’ na platformie zoom trwa konferencja prasowa.

[ TEMATY ]

MAIKA

EKOMAIKA

screenshot

Łukasz Brodzik zaprezentował na platformie ZOOM portal ekomaika.pl

Łukasz Brodzik zaprezentował na platformie ZOOM portal ekomaika.pl

Rok Laudato si (20.05.2020-24.05.2021) został ogłoszony z okazji 5. rocznicy tej ważnej encykliki papieskiej, o czym mówił bp Tadeusz Lityński, który jako Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska otworzył konferencję. W dyskusji na platformie ZOOM uczestniczą m.in. abp Wacław Depo - Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu czy Ireneusz Zyska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Organizatorzy konferencji zwrócili uwagę na fakt rosnącego angażowania się ludzi młodych w obszarze wyzwań przed jakimi stoi współczesna cywilizacja w zakresie środowiska naturalnego i jego poszanowania.

Efektem tego jest m.in. Ekologiczna Agencja Informacyjna EKOMAIKA (www.ekomaika.pl), która z dniem 30 kwietnia rozpoczyna swoją działalność. - Jej celem jest rozwijanie postawy poszanowania świata natury jako dzieła stworzenia pochodzącego od Boga. Chcemy przedstawiać liczne na świecie przykłady angażowania się konkretnych osób, czy wręcz środowisk, nie tylko katolickich w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, w zakresie ekologii, rozwijać modę na ekologię – mówi Łukasz Brodzik, Redaktor Naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, który moderuje konferencję.

- Chcemy pójść w kierunku kształtowania postaw ludzkich, wpływania na emocje, zachowania, empatie, na pogłębienie rozumienia pewnej misji człowieka. Dlatego chcemy na EKOMAICE i poprzez EKOMAIKĘ tworzyć klimat do prezentowania dobrych pomysłów, dobrych przykładów. Jeżeli ktoś w Białymstoku uczyni coś dobrego w przestrzeni poszanowania środowiska naturalnego - wcale nie musi to być wielkie wydarzenie, ale kiedy my to opublikujemy - to ktoś we Wrocławiu czy Szczecinie powie, że my też możemy tak postępować. Chodzi o kształtowanie świadomości i postaw. W tym kierunku chcemy iść, pokazywać to co dobre, zachęcać do naśladowania, do tworzenia przykładów - powiedział ks. Zbigniew Kucharski, założyciel Ekologicznej Agencji Informacyjnej. - Środowisko naturalne powinno łączyć ludzi, a nie dzielić. To jest nasz wspólny dom - dodał.

Reklama

Portal EKOMAIKA dostępny jest pod adresem www.ekomaika.pl Poprzez prosty formularz dostępny na stronie można dodawać wiadomości i informacje dotyczące działań ekologicznych. Na stronie głównej już dostępny jest pierwszy wywiad z dziewczętami, które postanowiły ocalić Ziemię. Na stronie znajdziemy również filmy i zapowiedzi nadchodzących wydarzeń proekologicznych.

Swoją wdzięczność za życzliwość i zaangażowanie w to dzieło wyraził bp Tadeusz Lityński. - Myślę, że poruszone kwestie pokazały ogromnie wielką przestrzeń pracy, która nas czeka, by jako chrześcijanie i ludzie wierzący realizować tą misję, którą daje nam Pan Bóg w tym konkretnym miejscu i czasie, by nie tylko świadomość, ale także konkretne działanie służyło - jak podkreśla papież Franciszek - dobru wspólnemu - powiedział pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Projekt współrealizowany jest przez KSM naszej diecezji, Młodzieżową Agencję Informacyjną MAIKA wraz z Ministerstwem Klimatu i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konferencję współrealizuje Tygodnik Katolicki NIEDZIELA.

2021-04-30 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekologiczna Agencja Informacyjna wystartowała

W trwającym roku „Laudato si” rozpoczyna działalność Ekologiczna Agencja Informacyjna EKOMAIKA, której celem jest rozwijanie postawy poszanowania świata natury jako dzieła stworzenia pochodzącego od Boga.

Inauguracja EKOMAIKI odbyła się podczas konferencji prasowej poświęconej kończącemu się rokowi „Laudato si” (20 V 2020 - 24 V 2021), który został ogłoszony z okazji piątej rocznicy tej ważnej encykliki papieskiej.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję