Reklama

Chleba naszego powszedniego...

ELŻBIETA ADAMCZYK
Edycja łódzka 40/2000

Niedziela, 10 września 2000 r. wyznaczona została w kalendarzu obchodów Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa jako dzień pielgrzymki rolników i ogrodników do katedry łódzkiej, głównego kościoła stacyjnego w naszej archidiecezji. Jednocześnie, jak to się dzieje od kilku lat, druga niedziela września jest datą archidiecezjalnego święta plonów, tradycyjnie zwanego dożynkami. Te dwie przyczyny zgromadziły w bazylice archikatedralnej liczne delegacje mieszkańców wsi, pracowników zakładów rolnych, spółdzielni rolniczych i ogrodników. Przybyli, niektórzy wraz z proboszczami swoich parafii, często w regionalnych strojach by uroczyście podziękować Panu Bogu za Jego błogosławieństwo i opiekę, za to że mimo tegorocznych trudnych warunków pogodowych uzyskano plony ziemi, owoce całorocznej pracy dla potrzeb własnych i na użytek mieszkańców miast.

18 delegacji przyniosło pracowicie i misternie uplecione wieńce dożynkowe, niekiedy całe konstrukcje ozdobione kłosami, ziarnami zbóż i kwiatami. Były wśród nich przedstawienia łodzi z figurą Chrystusa, postacie i portrety Matki Bożej, wiatrak mielący zboże oraz liczne wariacje na temat logo Wielkiego Jubileuszu. Były wypieczone z chlebowego ciasta kosze i wieńce, całe bogactwo płodów ziemi przyniesione do świątyni jak każe tradycja, by pierwociny zbiorów poświęcić dla Stwórcy wszystkiego.

Uroczystości przewodniczył arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. Obecne były najwyższe władze regionalne z wojewodą łódzkim, prezydentem m. Łodzi, przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego i starostą powiatu Łódź-Wschód. Rząd RP reprezentowała

wiceminister Katarzyna Skórzyńska. Przybyli przedstawiciele Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, Solidarności RI oraz innych związków i organizacji politycznych.

Orkiestra ludowa z Poddębic, działająca pod egidą firmy " Concret" Zbigniewa Stępnia, najpierw przywitała Arcypasterza przed katedrą i odegrała na cześć Księdza Arcybiskupa Sto lat, następnie towarzyszyła procesji na wejście oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi. Gdy procesja dotarła przed ołtarz główny, dźwięki radosnego marsza zastąpiła podniosła melodia Nie rzucim ziemi skąd nasz ród... a wszyscy zebrani ze wzruszeniem włączyli się w śpiew chłopskiego hymnu Roty. Zanim rozpoczęto Liturgię, Starościna tegorocznych dożynek Teresa Gałęziewska pochwaliła Boga w Trójcy Jedynego i powołując się na słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziała kilka pięknych zdań o godności pracy rolnika i obowiązku miłowania Ojczyzny. Przypomniała m.in. ten fragment wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia: "Trzeba mocno trzymać się rodzinnej skały, aby nie spaść na dno przepaści".

Uroczystą Mszę św. celebrował i homilię wygłosił abp Władysław Ziółek. W trakcie Liturgii dokonał poświęcenia płodów ziemi z tegorocznych zbiorów a słowo pasterskie poświecił medytacji nad fragmentem modlitwy Pańskiej: "...chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj...". Mówił Arcypasterz o zrozumiałej i właściwej każdemu człowiekowi potrzebie chleba, o Bogu jako Miłosiernym Dawcy chleba powszedniego i tego Eucharystycznego, pokarmu na życie wieczne, o bliskich wszystkim wspomnieniach z domu rodzinnego, obrazie Matki dzielącej chleb a także o obecności scen związanych z chlebem na kartach Ewangelii. Przypomniał wypowiedź Papieża Jana Pawła II o pracy rolnika zamieszczoną w encyklice Laborem exercens oraz zwrócił uwagę na to, że na łódzkiej ziemi nie ustaje trud Bożego siewu czyli ewangelizacji, która dzięki rzetelnej pracy kapłanów przynosi duchowe plony w postaci wiernych rzesz katolików, dobrych rodzin, żywych parafii oraz nowych świątyń. Również za te znaki duchowego odrodzenia należy Bogu dziękować. Jednocześnie ciągle aktualna pozostaje skarga Pana Jezusa: "żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało...". Dlatego prośba o nowych kapłanów, robotników Bożego żniwa oraz o poprawę stanu życia społecznego wsi dołączona została do intencji dziękczynnej tej jubileuszowej Mszy św.

Po zakończeniu Liturgii zgromadzeni wierni i goście udali się na plac przy katedrze, gdzie na estradzie odbyły się oficjalne obchody dożynkowego święta. Wszyscy przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i związkowych jeszcze raz powitani przez starostę dożynek Witolda Drelę, otrzymali bochny chleba upieczonego z tegorocznego ziarna a następnie krótkie wystąpienia gości przeplatały się ze śpiewem ludowych piosenek w wykonaniu zespołu Koła Gospodyń Wiejskich z Nowosolnej, życzeniami i wierszami składanymi przez delegacje poszczególnych wiosek i parafii. Nie zabrakło przyśpiewek specjalnie ułożonych na tę okazję, które w gorzko-żartobliwym tonie wyrażały najistotniejsze problemy polskiej wsi. Zarówno w nich jak i w wystąpieniach przedstawicieli władz brakowało optymistycznej nuty, przeważała niepewność jutra i bezradność wobec rozpędzonej machiny zmian społecznych i gospodarczych.

Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w składzie: Katarzyna Skórzyńska - przewodnicząca, Piotr Korwin Kochanowski i Irena Góralska przyznało w kategorii wieńców I nagrodę delegacji z Kałowa za okazałe logo Wielkiego Jubileuszu wykonane z kłosów, ziaren i kwiatów. II nagrodę otrzymał wieniec dożynkowy ze Świn, III nagrodę równocześnie - wieńce z Rokicin i Srocka. Wyróżniono poza tym wieniec przyniesiony przez przedstawicieli parafii w Marzeninie. W kategorii delegacji i darów ołtarza zwyciężyła delegacja Zespołu Szkół Rolniczych z Sędziejowic przed delegacjami z Nowosolnej (II miejsce) oraz z Tuszyna i Ujazdu (wspólne III miejsce) Nad przebiegiem całości dożynkowego święta czuwał duszpasterz rolników ks. Jarosław Leśniak.

Prokuratura w Łomży: śmierć kleryka najprawdopodobniej przez powieszenie

2019-05-20 17:10

lk, lomza.po.gov.pl, diecezja.lomza.pl / Łomża (KAI)

Do śmierci kleryka seminarium duchownego w Łomży, którego ciało znaleziono w nocy z 18 na 19 maja, doszło najprawdopodobniej przez powieszenie - poinformowała w wydanym dziś komunikacie Prokuratura Okręgowa w Łomży. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tamtejsza Prokuratura Rejonowa.

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

O nagłym zgonie kleryka I roku miejscowego seminarium duchownego Prokuratura Rejonowa w Łomży została powiadomiona w nocy z 18/19 maja ok. godz. 23.12. Poinformował o tym oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

"Zwłoki mężczyzny ujawniono na strychu budynku seminarium. Na miejscu przeprowadzono z udziałem prokuratora oględziny miejsca ujawnienia zwłok. W ich wyniku ustalono, że do śmierci doszło najprawdopodobniej przez powieszenie" - brzmi komunikat Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie o czyn z art. 151 k.k.: „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie”.

W toku śledztwa zlecono Zakładowi Medycyny Sądowej w Białymstoku przeprowadzenie sekcji zwłok. Na obecnym etapie postępowania wykluczono udział osób trzecich w zdarzeniu. "Trwają intensywne czynności śledcze, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy w tym przede wszystkim ustalenia powodów targnięcia się na życie przez kleryka" - czytamy w komunikacie.

W sprawie tragicznego zgonu alumna wypowiedziały się także władze łomżyńskiego seminarium duchownego.

"Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej" - napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. dr Jarosław Kotowski, rektor WSD w Łomży.

Termin pogrzebu kleryka nie jest jeszcze znany z uwagi na trwające czynności śledcze.

Przeczytaj także: Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska parafia św. Jana Pawła II w Pradze świętowała 99. rocznicę urodzin Papieża

2019-05-23 12:41

ww

Polska Parafia Św. Jana Pawła II w Pradze, przy kościele św. Idziego oo. dominikanów, zorganizowała w niedzielę 19 maja br. już po raz piąty, w 99. rocznicę urodzin Papieża - Polaka, święto dziękczynienia.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Kard. Dominik Duka, Prymas Czech i Arcybiskup Pragi, o. Hieronim Kaczmarek OP - duszpasterz Polaków, a kazanie wygłosił przybyły z Poznania ks. Wiesław Wojcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Do zebranych w barokowej bazylice na Starym Mieście ok.300 rodaków i zaproszonych Czechów, jak też gości z Polski, kaznodzieja przypomniał przesłanie otwierające pontyfikat Wielkiego Papieża: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie...". Świętowanie polonijne ubogacił Chór Kameralny Sancta Trinitas, działający przy bazylice oo.dominikanów w Krakowie. W duchu papieskiej radości i jedności wszyscy zgromadzeni Polacy na czele z Panią Ambasador RP - Barbarą Ćwioro wzięli udział w pikniku parafialnym na terenie klasztoru. Oprawę muzyczną poprowadził kwartet smyczkowy z Krakowa i muzycy polonijni z Pragi. Najmłodsi parafianie wzięli udział w konkursie plastycznym z nagrodami pt. „Nasze pielgrzymowanie”. Odbyła się także loteria fantowa.

Karolki są organizowane w Pradze od roku 2014, to znaczy od kanonizacji św. Jana Pawła II. Wraz z Polską Parafią współtworzą je inne polskie instytucje i środowiska: Ambasada RP, Konsulat RP, Instytut Polski, Klub Polski, Klub Polskiego Biznesu, Polska Szkoła i Stowarzyszeniem „Trampolina”. Wydarzenie to zapewne sprzyjała integrowaniu polskiej społeczności w Pradze.

Poprzez zaangażowanie wielu wolontariuszy i darczyńców w symboliczny sposób ukazuje piękno Kościoła, w którym można służyć bezinteresownie. To zaangażowanie i pomoc uczą brania współodpowiedzialności za wszelkie społeczności, w których żyjemy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem