Reklama

Sesja w Seminarium

Sesja upamiętniająca 15. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łodzi zgromadziła w sobotę 8 czerwca br. liczne grono uczestników. Aulę Wyższego Seminarium Duchownego wypełnili przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych, Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Obecni byli biskupi pomocniczy archidiecezji łódzkiej - Adam Lepa i Ireneusz Pękalski, a także biskup diecezji w Łucku na Ukrainie Marcjan Trofimiak. Reprezentanci środowisk akademickich zajęli miejsca obok osobistości Wojska Polskiego, policji, straży pożarnej. Nie zabrakło ludzi kultury i pracowników środków masowego przekazu. Przybyli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych oraz wojewódzkich naszego miasta.

We wprowadzeniu abp Władysław Ziółek szczególną uwagę poświęcił owocom, jakie wydała tamta wizyta papieska, na pamiątkę której ustanowiono Archidiecezjalne Święto Eucharystii. Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że w jej następstwie na terenie archidiecezji powstało 58 nowych parafii, w tym 25 w samej Łodzi. Jedną z najważniejszych kwestii stała się troska o rodzinę. Stworzono Fundusz Ochrony Macierzyństwa i Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, otwarto Centrum Służby Rodzinie, zainaugurowano łódzkie Dni Rodziny. W regionie, który doświadczył i nadal doświadcza goryczy niesprawiedliwości społecznej, są to inicjatywy bardzo potrzebne.

Pobyt Jana Pawła II w naszym mieście wzmocnił już istniejące i zrodził nowe więzi między łódzkim Kościołem katolickim a różnymi środowiskami. Godzi się tu wspomnieć o nawiązaniu kontaktów z hutnikami Piotrkowa Trybunalskiego, górnikami Bełchatowa, kolejarzami Karsznic i Koluszek, ze środowiskiem włókniarskim Łodzi. Długą listę owoców tamtego dnia należy poszerzyć o powstanie Instytutu Teologicznego oraz Punktu Konsultacyjnego Akademii Teologii Katolickiej, dzisiaj Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na listę tę wpisują się również: program katolicki w publicznej, regionalnej telewizji, archidiecezjalne Radio Emaus, obecnie Plus, i łódzki dodatek do Tygodnika Katolickiego Niedziela. Propagowaniu nauczania Ojca Świętego służą m. in. publikacje Wydawnictwa Archidiecezji Łódzkiej. Doniosłą rolę w upowszechnianiu kultury chrześcijańskiej odgrywa Teatr "Logos" i periodyk naukowy Łódzkie Studia Teologiczne.

Ogarniając myślą te inicjatywy, zainspirowane jednym papieskim dniem w Łodzi, uświadamiamy sobie, jak słowo Ojca Świętego wypowiedziane "wczoraj" jest niezbędnym słowem na dziś i zarazem na nasze jutro. Na zakończenie Arcybiskup łódzki podziękował wszystkim zebranym za udział w rocznicowej uroczystości.

W dalszej części spotkania ks. prof. dr hab. Stanisław Nagy z Krakowa wygłosił wykład pt. Pontyfikat Jana Pawła II.

Ksiądz Profesor podkreślił, że obecnego Następcę św. Piotra czci cały cywilizowany, uczciwy świat. Bolesne jest jednak to, że jego posłannictwo nie we wszystkich środowiskach znajduje właściwy oddźwięk. Są takie grupy, które lekceważą, a nawet deprecjonują wartość papieskich wezwań i postulatów. Być może potrzeba czasu, by wielu ludzi w Polsce i na świecie zgłębiło, a następnie przyjęło nauczanie Jana Pawła II. Dawanie świadectwa Chrystusowi - tej sprawie Ojciec Święty podporządkowuje całą swą osobowość i wszystko, co czyni. Kościół łódzki był tego świadkiem podczas tamtego czerwcowego dnia 1987 r.

Trafnym dopełnieniem uroczystości okazał się występ prof. Anny Wesołowskiej-Firlej (fortepian) i prof. Stanisława Firleja ( wiolonczela). W wykonaniu "artystycznego" małżeństwa zabrzmiały dwa utwory Fryderyka Chopina - Sonata na fortepian i wiolonczelę g-moll op. 65 oraz Introdukcja i Polonez C-dur op. 3. Koncert pięknie zwieńczył uroczystą Sesję w seminaryjnej auli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-12 17:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W Święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny - 12 czerwca br. zaopatrzona Świętymi Sakramentami odeszła do Pana śp. Maria Ryś – Mama księdza arcybiskupa Grzegorza Ryś – metropolity łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Łódź - Łagiewniki: Chrześcijaństwo jest zaproszeniem do ponadprzeciętności

2021-06-13 08:50

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W Łagiewnickim Sanktuarium w trakcie wieczornej uroczystej Mszy Świętej wierni zgromadzili się, by podziękować Bogu za błogosławionego Rafała Chylińskiego. W słowie powitania wygłoszonym do uczestników liturgii Proboszcz parafii zwrócił uwagę na ten szczególny dzień, podkreślając postawę pokory i bojaźni wobec wydarzeń, które również miały miejsce za czasów życia bł. Ojca Rafała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję