Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski: Czy jesteście gotowi oddać życie za swoje owce?

Święcenia diakonatu w katedrze na Wawelu przyjęło 8 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Anna Bandura

Klerycy przygotowywali się do tego momentu od pięciu lat

Klerycy przygotowywali się do tego momentu od pięciu lat

Dla Kościoła krakowskiego 8 maja 2021 r. był dniem pełnym radości. Ośmiu kleryków przyjęło święcenia diakonatu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego.

Zobacz zdjęcia: Święcenia diakonatu w katedrze wawelskiej 2021

W homilii pasterz Kościoła krakowskiego przywołał postać św. Stanisława Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski, którego uroczystość obchodzona jest 8 maja. – Czy jesteście gotowi oddać życie za swoje owce? – pytał metropolita krakowski kandydatów do diakonatu. – A przynajmniej czy jesteście gotowi nie dać się przestraszyć utrapieniom, uciskom, prześladowaniom, głodowi czy nagości, niebezpieczeństwu, nawet jeśli ono przybierze kształt miecza? – kontynuował. Arcybiskup podkreślił, że umocnienie można znaleźć tylko w miłości Chrystusa. – Chodzi o to, by nie dać się zastraszyć! Żyć tak wielką miłością, (…) by ta miłość zwyciężyła wszelki lęk. Takim przeszedł Stanisław ze Szczepanowa do historii Kościoła krakowskiego – dodał.

Reklama

Ksiądz arcybiskup podkreślił, że życie kapłana wiąże się z bólem i uciskami. – W jakiejś mierze jesteście przeznaczeni do tego, aby cierpieć. Także o was jest napisane, że „z powodu Boga zabijają nas każdego dnia”. Mając tego świadomość, musicie dorastać do pewności, że ostateczne zwycięstwo jest w Chrystusie – powiedział metropolita.

Klerycy z rocznika błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego przygotowywali się do tego momentu od pięciu lat. Przez ten czas pogłębiali życie modlitewne, podejmowali praktyki duszpasterskie, jednocześnie studiując na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Kandydaci przed uroczystością odbyli tygodniowe rekolekcje.

W archikatedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława na Wawelu święcenia diakonatu z rąk metropolity krakowskiego przyjęło ośmiu kleryków z archidiecezji krakowskiej:

Reklama

Marcin Chołodniuk – Parafia Świętego Krzyża w Zakopanem,

Piotr Drzyżdżyk – Parafia św. Wojciecha i Jerzego w Zatorze,

Krzysztof Jakubiak – Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach,

Mateusz Mroszczak – Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Gronkowie,

Mateusz Ostwald – Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu,

Marcin Pytko – Parafia Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie,

Paweł Sowa – Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie,

Mateusz Zbroja – Parafia św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie.

Więcej w wydaniu papierowym „Niedzieli Małopolskiej” z datą 16 maja.

2021-05-08 20:18

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

2021-06-13 10:06

[ TEMATY ]

Auschwitz

RJA1988/pixabay.com

81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności...

2021-06-13 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Bożena Sztajner/Niedziela

To wezwanie powinno przypomnieć nam dzień, w którym przez posługę Księdza Biskupa przyjęliśmy sakrament bierzmowania. Dlaczego?

Bo mądrość i umiejętność to dwa z siedmiu darów Ducha Świętego. W tym wezwaniu, podkreślony jest zatem związek Boskiego Serca z Duchem Świętym, który od Ojca i Syna pochodzi. Uświadamia nam również to, że dary Ducha Świętego posiadamy w takiej mierze, w jakiej jesteśmy upodobnieni do Jezusa Chrystusa. W Nim bowiem, naszym Zbawicielu, który udziela nam Ducha Bożego, znajduje się cała pełnia tych skarbów. Przyjmijmy zatem kierowane do nas zaproszenie, by upodabniać się do Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję