Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Biskupi o prześladowaniu chrześcijan w Pakistanie

Konferencja Biskupów USA wystosowała listy w sprawie prześladowania chrześcijan w Pakistanie. Skierowano je do: prezydenta George´a
W. Busha, ambasadora Pakistanu w USA - Maleeha Lodhi oraz abp. Lawrence Saldanha - ordynariusza diecezji Lahore w Pakistanie. W listach biskupi wyrażają ubolewanie Kościoła katolickiego USA po tragicznym ataku 28 października br. na kościół św. Dominika w Bahawalpur, w wyniku którego zginęło 16 wiernych, a kilkanaście osób zostało rannych.
List do prezydenta Busha napisał bp Joseph Fiorenza, przewodniczący Konferencji Biskupów USA. Zwraca się w nim z prośbą o podjęcie dyplomatycznych działań, mających skłonić władze pakistańskie do zapewnienia bezpieczeństwa mniejszościom religijnym. Chrześcijanie w Pakistanie byli dyskryminowani na długo przed atakiem terrorystycznym na USA. Zgodnie z prawem pakistańskim, bardzo łatwo jest oskarżyć chrześcijan o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, które karane jest śmiercią.

Protesty przeciwko obrazie krucyfiksu

Falę protestów i oburzenia wywołał udział w programie Porta a porta - pierwszego kanału włoskiej telewizji publicznej RAI - niejakiego Adela Smitha, przewodniczącego nikomu bliżej nie znanej "Unii włoskich muzułmanów", który nazwał krucyfiks "miniaturowym trupkiem straszącym dzieci" i oświadczył, że nie wierzy w zarzuty stawiane Osamie bin Ladenowi. Przeciwko tym wypowiedziom zaprotestował przede wszystkim dziennik biskupów włoskich Avvenire, według którego odpowiedzialność za incydent ponosi również prowadzący program dziennikarz Bruno Vespa.
"Pełne przejęcia i boleści oburzenie" wypowiedzią Adela Smitha wyraził prezes agencji prasowej Episkopatu Włoch - ks. Giuseppe Cacciami. "Razem z licznymi chrześcijanami oczekuję, że ci, którzy występują jako koryfeusze dialogu bez prawdy, zaprotestują jednoznacznie i potępią wystąpienie przedstawiciela islamu" - napisał m.in. ks. Cacciami.
Od wypowiedzi Adela Smitha odcięły się już najważniejsze organiza-cje islamskie we Włoszech, sugerując - jak Unia wspólnot islamskich UCOII - że umyślnie zaproszono Smitha do telewizji, by w jak najgorszym świetle pokazać wyznawców islamu.
Adel Smith "nawrócił się" na islam już jako człowiek dorosły.

Modlitwa za kard. Wyszyńskiego w katedrze paryskiej

Reklama

11 listopada katedra br. paryska Notre Dame wypełniła się po brzegi wiernymi różnych narodowości, wśród których przeważali Polacy i Francuzi polskiego pochodzenia znad Sekwany. O godz. 18.30 miała miejsce koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem kard. Jean-Marie Lustigera. W słowie wstępnym Arcybiskup Paryża powiedział, że podczas gdy Fran-cja czci w tym dniu w sposób szczególny św. Marcina i rocznicę zakończenia I wojny światowej, Polska obchodzi swoje święto narodowe, bowiem w tym dniu po 123 latach rozbiorów odzyskała swoją niepodległość. W trudnych czasach powojennych o tę niepodległość walczył Kościół z Prymasem Stefanem Wyszyńskim i kard. Karolem Wojtyłą. W homilii Ksiądz Kardynał nawiązał do tekstów biblijnych mówiących o życiu i przedstawił sylwetkę Księdza Prymasa Wyszyńskiego jako obrońcy życia człowieka i życia narodu. Spontaniczną modlitwę wiernych zakończył również modlitwą Księdza Prymasa z okresu pobytu w więzieniu. W koncelebrze wziął udział także kard. Bernard AgreM z Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej) i piszący te słowa, który wrócił z sesji plenarnej Konferencji Biskupów Francji, obradującej w minionym tygodniu w Lourdes, oraz 26 kapłanów z Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Władze RP reprezentował Ambasador Polski we Francji. Polskie i łacińskie śpiewy wykonał chór z Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali po polsku i po francusku Czarną Madonnę.
Warto dodać, że 7 listopada br. w Instytucie Katolickim w Paryżu miał miejsce dzień studiów poświęconych Prymasowi Wyszyńskiemu, zorganizowany przez ten Instytut, przez Uniwersytet Paryski - Sorbonę i Ambasadę Polską. Wśród mówców byli profesorowie francuscy i zaproszeni goście z Polski.

Bp Ryszard Karpiński

Każdy wierzący kontrolowany przez policję

"W Turkmenistanie nie ma wolności religijnej i do najpilniejszych potrzeb kraju należy jej przywrócenie" - stwierdził w wywiadzie dla agencji prasowej Keston News b. minister spraw zagranicznych tego kraju, Borys Szichmuradow, przebywający na emigracji w Rosji. Jego zdaniem, Turkmenistan ma najbardziej represyjne ustawodawstwo wyznaniowe ze wszystkich byłych republik radzieckich. Wszelkie decyzje, w tym również dotyczące religii, podejmowane są osobiście przez dożywotniego prezydenta kraju - Saparmurada Nijazowa. "Każdy wierzący kontrolowany jest przez policję polityczną" - stwierdził Szichmuradow.

AFGANISTAN

Uwolniono pracowników międzynarodowej organizacji humanitarnej Shelter Now International (SNI), aresztowanych 5 sierpnia br. przez talibów. Ośmioro obcokrajowców oskarżanych o prozelityzm zaraz po odzyskaniu wolności opuściło Afganistan i zostało przewiezionych amerykańskim helikopterem wojskowym do bazy lotniczej w Islamabadzie. Natomiast przedstawiciele misji ONZ w Afganistanie poinformowali, że uwolniono również pozostałych 16 pracowników SNI pochodzenia afgańskiego.
Według oświadczenia Pentagonu, pracowników SNI zabrały trzy amerykańskie helikoptery używane do specjalnych operacji w pobliżu Ghazni, ok. 80 km na południowy wschód od Kabulu.
Zostali oni aresztowani na początku sierpnia i oskarżeni o propagowanie chrześcijaństwa. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rozprawa toczyła się przy drzwiach zamkniętych. Według afgańskiej policji, która dokonała rewizji w mieszkaniach aresztowanych czterech Niemców, dwóch Amerykanów i dwóch Australijczyków, znaleziono u nich materiały na temat chrześcijaństwa w lokalnych językach.
Prawo islamskie - szarijat, obowiązujące w Afganistanie od 1995 r., przewiduje karę śmierci zarówno dla propagujących prozelityzm, jak i dla tych, którzy przechodzą z islamu na inną religię.

NIEMCY

Reklama

Metropolita Kolonii, kard. Joachim Meisner, w wywiadzie dla popularnego magazynu niemieckiego Bunte stwierdził, iż terrorystę Osamę bin Ladena należałoby schwytać i postawić przed sądem, ale gdyby to okazało się niemożliwe, pozostaje ostatnia możliwość - tyranobójstwo. " Problem, czy Bóg pozwala na wykonanie wyroku śmierci na terroryście takim jak bin Laden, można porównać ze sprawą zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 r. - Ileż byłoby nam oszczędzone, gdyby zamach ten okazał się skuteczny" - powiedział Kardynał. Zwrócił uwagę, że chodzi tu o kluczową kwestię - czy należy "chronić ludzkość przed takim potworem, który niesie tylko śmierć, nienawiść i zniszczenie".
Zagrożenie ze strony fundamentali-zmu muzułmańskiego musi stać się, zdaniem Księdza Kardynała, wyzwaniem dla chrześcijan do moralnego oporu. "Niemieckie społeczeństwo wiele zrobiło, by stworzyć wśród muzułmanów złe wyobrażenie o chrześcijanach. Kiedy atakuje się Boga, kiedy gazety publikują zdjęcia nagich kobiet, kiedy dokonuje się zabiegów aborcji, a homoseksualistom zezwala się na małżeństwa, oznacza to dla muzułmanów, że: ´oni´ nie są już istotami ludzkimi, to zwierzęta" - powiedział kard. Meisner.

UKRAINA

Ponad 3 tys. wiernych pożegnało w Gródku Podolskim na Ukrainie zmarłego ks. Władysława Wanagsa, marianina, społecznika, heroicznego obrońcę Kościoła i polskości na Ukrainie. Wraz ze stu kapłanami żałobną Mszę św. koncelebrowało sześciu biskupów.
Ks. Wanags został pochowany na cmentarzu w pobliżu kościoła.
Pochodzący z Łotwy ks. Wanags był laureatem pierwszej edycji nagrody TOTUS - przyznawanej przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zbudował lub odzyskał i wyremontował
19 spośród zagrabionych przez komunistów świątyń. Przeżył próbę podpalenia kościoła oraz usiłowanie zabójstwa w zainscenizowanym wypadku samochodowym i przez otrucie. Jednemu z funkcjonariuszy, który ubolewał, że mimo wielu lat walki z Księdzem nie udało się władzom z nim wygrać, ks. Wanags odpowiedział z prostotą: "Pan Bóg strzeże tego, kto Mu służy".

JEDNYM ZDANIEM

"Broń nuklearna jest nie do pogodzenia z pokojem, do którego dążymy w XXI wieku" - oświadczył abp Renato Martino, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas nowojorskiej konferencji poświęconej ratyfikacji traktatu o całkowitym zakazie doświadczeń z bronią nuklearną. Przypomniał on, iż Watykan udzielił moralnego poparcia traktatowi, aby zachęcić całą wspólnotę międzynarodową do wzmożenia wysiłków na rzecz wcielenia w życie tego traktatu.

Konferencja Biskupów Katolickich USA wybrała na swojego przewodniczącego bp. Wiltona D. Gregory´ego. Jest to pierwszy czarnoskóry biskup w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego, który będzie kierował Konferencją Episkopatu.

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę o potrzebie rozszerzenia

NATO i przyznała na ten cel 55 mln dol. Prawdopodobnie podczas przyszłorocznego szczytu w Pradze przyjęte do Sojuszu będą: Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia i Słowacja.

Z oficjalną wizytą w USA przebywał prezydent Rosji Władimir Putin. Rozmowy z prezydentem George´em W. Bushem dotyczyły zniszczenia większości głowic nuklearnych obu państw oraz przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Samolot Airbus A-300 z 246 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie runął na mieszkalną część nowojorskiej dzielnicy Queens. Eksperci wykluczyli tezę, że katastrofa ta była aktem terroru.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościołów protestanckich w Pakistanie wydali wspólny komunikat potępiający terroryzm. "Porzućmy nasze rozbieżności, stańmy się jednym narodem, bez względu na różnice kast, klas, kolorów skóry czy przekonań" - napisano m.in. w komunikacie.

Hiszpańska policja ujawniła, iż udaremniła zamach terrorystów baskijskich z ETA, którzy planowali w 1999 r. wysadzenie wieżowca Picasso w Madrycie, gdzie pracuje ok. 5 tys. osób.

Służby francuskiego kontrwywiadu potwierdziły wiadomość o aresztowaniu w Strasburgu 5 Algierczyków, którzy przygotowywali zamach w pobliżu miejscowej katedry. Potężny ładunek miał eksplodować przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem w trakcie tradycyjnego jarmarku. Zatrzymani należą do al-Kaidy, organizacji Osamy bin Ladena i przeszli szkolenie w Afganistanie.

Francuski parlament zajął się ponownie ustawą o Cywilnym Pakcie Solidarności Społecznej (PACS), który nadaje status prawny parom m.in. homoseksualnym. Wnioskodawcy z

Partii Socjalistycznej chcą, aby osoby takie miały prawo do adopcji dzieci.

Jugosłowiański parlament zniósł karę śmierci w tym państwie.

Trwa zwycięski marsz sił afgańskiej opozycji. Sojusz Północny zajął już stolicę Afganistanu - Kabul.

W Afganistanie zginęło troje dziennikarzy z Europy Zachodniej. Wpadli oni w zasadzkę talibów.

Według organizacji Amnesty International, w Chinach wykonuje się najwięcej wyroków śmierci. Chińska polityka "twardej ręki" doprowadziła do tego, że między kwietniem a lipcem br. skazano na śmierć 1800 osób - więcej niż na całym świecie przez minione 3 lata.

We wspólnym dokumencie, wydanym przez grupy czuwające nad przestrzeganiem praw człowieka, po raz kolejny zwrócono uwagę, że w Izraelu, pomimo zakazu wydanego w 1999 r. przez Sąd Najwyższy, stale stosowane są tortury wobec aresztowanych, głównie Palestyńczyków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję