Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Post i modlitwa w intencji pokoju

Świeccy i duchowni, zakonnicy i rodziny w całej Polsce 14 grudnia br. modlili się i pościli w intencji pokoju na świecie. W ten sposób odpowiedzieli na apel Jana Pawła II o modlitwę, post i jałmużnę w intencji pokoju na świecie.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera odprawił Mszę św. w intencji pokoju w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu w Warszawie. Zwrócił uwagę na to, że papieskie wezwanie podjęli nie tylko chrześcijanie, ale także przedstawiciele innych religii: muzułmanie i żydzi. W homilii przypomniał słowa Papieża, w których Ojciec Święty tłumaczy istotę postu i modlitwy w intencji trwałego pokoju.
Podczas wszystkich Mszy św. odprawianych 14 grudnia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze zanoszone były prośby o to, by ustały wojny, a ludzie żyli w jedności. Dokładnie o 21.00 - w godzinie Apelu Jasnogórskiego - zabrzmiały w całej Polsce dzwony, w łączności modlitewnej z sanktuarium na Jasnej Górze.
Na papieski apel o modlitwę i post gorliwie odpowiedziały zakony i zgromadzenia. Post o chlebie i wodzie i całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu - w ten sposób m.in. krakowskie klaryski podjęły apel Ojca Świętego. Podobnie wyglądał dzień postu i modlitwy u klarysek w Skaryszewie k. Radomia, Starym Sączu, Bydgoszczy i w innych klasztorach.
We wszystkich polskich diecezjach w odpowiedzi na wezwanie Jana Pawła II do postu i modlitwy w intencji pokoju i sprawiedliwości na świecie zorganizowano nabożeństwa i modlitewne czuwania. Przygotowały je parafie i stowarzyszenia katolickie.
Do postu przyłączyli się także artyści. Wirtuoz organów Matthias Eisenberg wykonał w poznańskiej farze koncert organowy w intencji pokoju. Robert Friedrich "Litza" z zespołu Arka Noego od samego rana pamiętał o apelu Papieża. - Nic dzisiaj nie zjem. Będę tylko pił herbatę - zapewniał. Przypomniał jednak, że nie o to w poście chodzi. - Kościół zaleca, by w czasie postu pamiętać o ubogich i modlić się w intencjach, w których post został ogłoszony. Ale najważniejszy jest post od grzechu - stwierdził.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce

16 grudnia br. Betlejemskie Światło Pokoju już po raz jedenasty dotarło do Polski. Harcerze z ZHP odebrali je z rąk skautów słowackich w czasie Mszy św. w domu szkoleniowo-wypoczynkowym "Głodówka" w Zakopanem. Piętnastu skautów słowackich przywitali na Łysej Polanie harcerze z Krakowa, Łodzi, Białegostoku i Blochowa. Następnie razem wzięli udział we Mszy św. w domu "Głodówka". Odprawił ją kapelan Związku Harcerstwa Polskiego - ks. Jan Ujma.
Jeszcze tego dnia wieczorem płomień z Groty Narodzenia w Betlejem trafił do Krakowa i zabłysnął na Wawelu, a 17 grudnia zapłonął na Jasnej Górze. Kolejnym punktem na jego drodze była Warszawa, gdzie 17 grudnia przyjęło światełko wojsko w katedrze polowej, a następnie Prymas Polski oraz instytucje, urzędy i mieszkańcy stolicy.
Akcji towarzyszyły zbiórki upominków dla dzieci spędzających święta w szpitalach i domach dziecka oraz dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.
Inicjatywa zapalania w betlejemskiej grocie Światła Pokoju i przewożenia go do różnych krajów europejskich jako znaku miłości bliźniego i solidarności między ludźmi zrodziła się w 1986 r. w Górnej Austrii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi Polacy wyjeżdżają na spotkanie TaizeM w Budapeszcie

Ok. 70 tys. młodzieży z krajów europejskich, w tym 27 tys. z Polski, weźmie udział w XXIV Europejskim Spotkaniu Młodych, organizowanym przez Ekumeniczną Wspólnotę Braci z TaizeM. Spotkanie odbędzie się w dniach 28 grudnia 2001 - 1 stycznia 2002 r. w Budapeszcie.
Prawie co trzeci uczestnik spotkania w Budapeszcie będzie Polakiem. Najwięcej osób pojedzie z diecezji tarnowskiej, archidiecezji krakowskiej, wrocławskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej. Młodzieży towarzyszyć będzie ok. 300 kapłanów. Większość Polaków przybędzie autokarami, ale przygotowane są też cztery tzw. nadzwyczajne pociągi. Wagony będą zbierać młodych podróżnych z różnych miast kraju, by uformować w Katowicach cztery pociągi.
Ok. 1200 osób z Polski przyjedzie do Budapesztu już 26 grudnia w tzw. grupie pracy. Ci młodzi ludzie pomogą braciom z TaizeM przyjąć tych, którzy przybędą dwa dni później. Kilkadziesiąt osób, które poznały już bardzo dobrze specyfikę dorocznych Europejskich Spotkań Młodych, poświęci również swój czas świętowania Bożego Narodzenia na rzecz objęcia najbardziej odpowiedzialnych funkcji. Młodzi przyjmą ok. 500 autokarów z Polski, które skierują na parkingi, a młodych Polaków - do największej hali targowej "Hungexpo", skąd będą kierowani na miejsca noclegowe w 200 parafiach.

Reklama

Władysławowi Opolczykowi - fundatorowi Jasnej Góry

W dniach 12-13 grudnia br. odbyła się sesja naukowa pt. Książę Władysław Opolczyk w 600-lecie fundacji klasztoru na Jasnej Górze. Konferencję zorganizował Zakon Ojców Paulinów we współpracy z Instytutem Filozoficzno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W spotkaniu wzięło udział 50 historyków i referentów z całej Polski. Eucharystii na rozpoczęcie obrad przewodniczył bp Jan Kopiec z Opola. W homilii, przybliżając postać księcia Władysława Opolczyka i powołując się na przekaz sprzed sześciu wieków, Ksiądz Biskup wyraził nadzieję: " Obyśmy mogli kontynuować to wielkie dzieło, które się rozpoczęło przez odwagę księcia Władysława i obyśmy mogli należeć do tego wielkiego ogniwa pokoleń naszego narodu, które wiarę nie tylko utrzymują, ale ją powiększają i przekazują następnym pokoleniom". Podczas obrad odbywających się w Domu Pielgrzyma oraz w gmachu głównym WSP w Częstochowie przybliżono postać księcia Władysława Opolczyka jako fundatora Jasnej Góry. Nad całością dwudniowej sesji czuwali: o. prof. Janusz Zbudniewek, paulin z Warszawy, oraz dr Marceli Antoniewicz z WSP w Częstochowie.

Reklama

Rocznica stanu wojennego

W nocy z 12 na 13 grudnia br. w Kaplicy Matki Bożej modlitwą uczczono 20. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Organizatorem obchodów była Ogólnopolska Federacja Represjonowanych w Stanie Wojennym. Uczestnicy obchodów wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył o. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości i w Drodze Krzyżowej, którą poprowadził ks. Ryszard Umański - duszpasterz " Solidarności" częstochowskiej, jeden z organizatorów obchodów. O północy odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Andrzej Rogoziński - duszpasterz ludzi pracy z Białegostoku, a homilię wygłosił ks. Józef Miszczuk - duszpasterz ludzi pracy z Siedlec. Represjonowani odnowili Akt Zawierzenia z lat 80., wystosowali list do Ojca Świętego oraz złożyli dary, wśród nich srebrną tablicę w kształcie mapy Polski z napisem: "Zło dobrem zwyciężaj". Na uroczystości obecni byli internowani z całej Polski, przybyła także delegacja górników z kopalni "Wujek" .
13 grudnia o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin. W Eucharystii uczestniczył Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" na czele z przewodniczącym Tomaszem Michałowskim i poczty sztandarowe organizacji solidarnościowych.
Warto dodać, iż Jasna Góra w pierwszych dniach stanu wojennego stała się schronieniem dla wielu działaczy "Solidarności" .

Modlitwa o pokój na świecie

Dzień 14 grudnia br., w odpowiedzi na apel Jana Pawła II, był dla Kościoła na całym świecie dniem postu i modlitwy o pokój. "W tym dniu o godz. 21.00 we wszystkich kościołach uderzymy w dzwony. Gorąco wzywamy do włączenia się w modlitewny Apel Jasnogórski, prosząc Królową Pokoju o wstawiennictwo" - napisali polscy księża biskupi w specjalnym komunikacie. Punktualnie o 21.00 zabrzmiały więc jasnogórskie dzwony. "Godz. 21.00 - godzina Apelu, kiedy śpiewamy te trzy wezwania: Jestem, Pamiętam, Czuwam, tak bliskie sercu Maryi - to chwila, kiedy wszyscy jednoczymy się na modlitwie" - stwierdził o. Izydor Matuszewski, przeor Jasnej Góry. Podczas wszystkich Mszy św. zanoszone były prośby o pokój. W klasztorze obowiązywał post ścisły, a ojcowie i bracia paulini podczas zakonnych modlitw kierowali szczególne wezwania do Maryi - Królowej Pokoju. "Wszyscy jesteśmy bardzo zatroskani o pokój, ale w dzisiejszym poście nie chodzi o pokazywanie czegoś na zewnątrz. Chodzi o tę prawdziwą wiarę w sercu i o taką właśnie modlitwę, modlitwę serca" - podkreślił Ojciec Przeor.

W SKRÓCIE:

14 grudnia na Jasnej Górze spotkało się ok. 250 uczniów szkół noszących imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego z diecezji łomżyńskiej. Pielgrzymkę zainaugurowało uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia. W Kaplicy Matki Bożej uczniowie, wychowawcy i rodzice wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył ks. Zbigniew Pyskło, wikariusz z Jedwabnego. Homilię wygłosił o. Eustachy Rakoczy. Uczestnicy wysłuchali także konferencji o. Jana Pacha o Prymasie Tysiąclecia.

ZAPOWIEDZI:

31 grudnia 2001 r./1 stycznia 2002 r.

- Zakończenie Roku - Czuwanie Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej

O. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia pracy naukowo-dydaktycznej o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Środowisko KUL uczciło również 70. urodziny ks. prof. Tadeusza Stycznia, dyrektora Instytutu Jana Pawła II KUL.

"Tamte grudniowe dni nie mogą przejść do historii zamazywane przez tych, którzy uczestniczyli w zbrodni" - powiedział abp Tadeusz Gocłowski podczas uroczystości 31. rocznicy Grudnia´70 w Gdyni. Przy bramie głównej Stoczni Szczecińskiej abp Zygmunt Kamiński przewodniczył Apelowi Poległych ku czci robotników zamordowanych przez wojsko i milicję w grudniu 1970 r. w Szczecinie.

Bp Marian Kruszyłowicz został nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Telewizji Familijnej, która produkuje program dla TV Puls.

Forum Kobiet Polskich, skupiające 56 organizacji pozarządowych i ruchów społecznych, oświadczyło, że skrócenie urlopu macierzyńskiego z 26 do 16 tygodni narusza konstytucyjne prawo do ochrony macierzyństwa, a zwłaszcza do prawidłowej opieki nad dziećmi. Forum sprzeciwia się również wszystkim tym rozwiązaniom, które uderzają szczególnie w matki ubogich rodzin.

Sejm - głosami SLD, PSL, UP i PO - przegłosował ustawy okołobudżetowe. Mają one przynieść oszczędności ok. 8 mld zł. Polacy odczują to boleśnie: niższe zasiłki społeczne, mniej świadczeń przedemerytalnych, krótsze urlopy macierzyńskie, obcięte zniżki na przejazdy dla studentów i uczniów oraz zamrożona składka na ubezpieczenie zdrowotne. To niektóre punkty z listy przedłożonej przez rząd Leszka Millera.

Sejm, głosami rządzącej koalicji, odrzucił wniosek Ligi Polskich Rodzin o udzielenie wotum nieufności ministrowi spraw zagranicznych Włodzimierzowi Cimoszewiczowi. Za jego odwołaniem było 130 posłów, przeciw - 236.

Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej zgłosili w Sejmie projekt ustawy, wg którego wywodzący się z opozycji prezesi Najwyższej Izby Kontroli oraz Narodowego Banku Polskiego nie będą mieli prawa uczestniczyć w posiedzeniach rządu. SLD chce też zawiesić funkcjonowanie Ustawy o służbie cywilnej. Opozycja oceniła ten krok jako upartyjnienie państwa w wydaniu peerelowskim.

W Sejmie powstał z inicjatywy posłów Ligi Polskich Rodzin Parlamentarny Zespół na Rzecz Ochrony Praw Rodziny. Jego przewodnicząca - pos. Anna Sobecka oświadczyła, że chce on opiniować ustawy w parlamencie, informować społeczeństwo o wszystkich poczynaniach władz i formować społeczeństwo na rzecz rodziny, m.in. przez konferencje i seminaria.

Platforma Obywatelska oraz PiS zapowiedziały złożenie w Sejmie wniosku o wotum nieufności wobec ministra skarbu Wiesława Kaczmarka. Jest on odpowiedzialny za zmiany w zarządzie największego polskiego dystrybutora gazu PGNiG. Władze niemal wszystkich spółek skarbu państwa zostały już opanowane przez ludzi z partyjnego klucza SLD.

Karol Napierski zastąpił Andrzeja Kaucza, zdymisjonowanego ze stanowiska szefa Prokuratury Krajowej. Kandydaturę Napierskiego jednogłośnie zaakceptowała Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

Minister zdrowia Mariusz Łapiński powołał rzecznika praw pacjenta. Ma on zbierać informacje o przypadkach korupcji i zaniedbań dokonywanych przez lekarzy.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Pięciodniowe uroczystości w 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino

2024-05-13 07:40

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Pixabay.com

W dniach od 17 do 21 maja we Włoszech odbędą się polsko-włoskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa oddadzą przedstawiciele władz obu krajów. Obecny będzie prezydent Andrzej Duda.

Cykl wydarzeń na Monte Cassino i w pobliskich miejscowościach poprzedzi 16 maja konferencja historyczna w Instytucie Polskim w Rzymie pod hasłem „2. Korpus Polski we Włoszech 80 lat później”, zorganizowana przez Fundację Rzymską im. Janiny Zofii Umiastowskiej. Obecni będą: ambasador RP we Włoszech i córka dowódcy 2. Korpusu - Anna Maria Anders, a także włoscy dziennikarze i naukowcy, działacze i nauczyciele polonijni, przedstawiciele polskich instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Premiera filmu "Brat Brata"

2024-05-14 00:19

ks. Łukasz

Podczas panelu dyskusyjnego

Podczas panelu dyskusyjnego

Premiera kinowa to nie tylko okazja do obejrzenia konkretnego obrazu, który chce przekazać reżyser, ale to także okazja do poznania konkretnej historii. Tym razem był to ks. Jerzy Adam Marszałkowicz. Film “Brat Brata” mówiący o nim, a w zasadzie o dziele jaki stworzył, przyciągnął pełną salę widzów.

W sali kina “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbyła się nie tylko premiera filmu, ale także rozmowa o nim i dziele pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Było to pewnego rodzaju dopowiedzenie tego, czego w filmie nie udało się zamieścić, bo przecież taka produkcja ma ograniczone ramy, a mówimy tu o człowieku skromnym, lecz wielkiego formatu, który dla tych, którym służył i nie tylko uchodzi za człowieka świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję