Reklama

Biskup Legnicki wyświęcił 11 nowych kapłanów

Niedziela legnicka 26/2002

25 maja br. w legnickiej katedrze bp Tadeusz Rybak wyświęcił 11 nowych kapłanów. Dołączają oni do grona 132 księży wyświęconych na przestrzeni ostatnich lat w diecezji legnickiej.

Dzień święceń zawsze ma charakter szczególnie uroczysty. I tym razem mury katedry wypełniły się rodzinami i gronem przyjaciół nowo wyświęconych kapłanów, profesorów i przełożonych Wyższego Seminarium Duchownego wraz z klerykami pozostałych roczników. Nie zabrakło także proboszczów parafii, z których pochodzą nowo wyświęceni księża, księży wikariuszy i katechetów. Liturgii przewodniczył Biskup Legnicki Tadeusz Rybak.

Po uroczystym przedstawieniu biskupowi kandydatów do święceń przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Leopolda Rzodkiewicza, nastąpił obrzęd udzielenia tego sakramentu. Biskup Tadeusz Rybak, zwracając się do nowo wyświęconych księży, przypomniał, że każdy kapłan winien pamiętać o gorliwym wypełnianiu swego powołania, że nie tylko ma mówić ludziom o Chrystusie, ale go im ukazywać. Wskazał też na papieski List Apostolski Novo millennio ineunte, jako drogowskaz pracy duszpasterskiej w obecnym tysiącleciu chrześcijaństwa. "Wchodzicie w życie Kościoła legnickiego w roku jubileuszu 10-lecia jego istnienia. Chcąc ukazywać innym Oblicze Chrystusa, umiejcie jak najczęściej Je najpierw sami kontemplować na modlitwie, podczas sprawowanej liturgii, podczas czytania Bożego Słowa i podejmowania ofiarnej służby dla innych" - mówił do neoprezbiterów Biskup Legnicki.

Po homilii kandydaci złożyli przyrzeczenia dotyczące wypełniania obowiązków związanych z przyjęciem święceń. Następnie odśpiewana została przez chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Piotra Dębskiego i uczestników liturgii Litania do Wszystkich Świętych, w czasie której kandydaci leżeli krzyżem. Kolejnym elementem był gest włożenia rąk na głowy kandydatów, tak jak to kiedyś czynili apostołowie. Gest ten powtórzyli za biskupem wszyscy obecni podczas uroczystości kapłani. Potem nastąpiła modlitwa konsekracyjna, przekazanie stroju liturgicznego (ornat - który zazwyczaj pomagają ubrać proboszczowie nowych kapłanów), namaszczenie rąk przez biskupa, a także symboliczne przekazanie przedmiotów związanych z wykonywaniem władzy święceń ( kielich i patena) oraz znak pokoju. Po wypełnieniu tych wszystkich elementów liturgii święceń nowo wyświęceni kapłani stanęli wokół ołtarza przy swoim biskupie, aby wraz z nim celebrować Najświętszą Ofiarę.

Każdy z tych momentów zawsze przynosi wiele wzruszeń, szczególnie wśród rodziców i najbliższej rodziny nowych księży.

Na zakończenie uroczystości nowo wyświęceni kapłani, zwani odtąd przez najbliższy rok neoprezbiterami, ustami swoich przedstawicieli złożyli podziękowanie Księdzu Biskupowi za udzielenie im święceń kapłańskich. Złożyli także swoje życzenia z okazji obchodzonych przez Księdza Biskupa w bieżącym roku jubileuszy, a szczególnie XXV-lecia sakry biskupiej.

Biskup Legnicki, dziękując za życzenia, złożył też gratulacje rodzicom, krewnym, kapłanom, wychowawcom i wszystkim, którzy mają swój udział w rozwoju i formowaniu powołania wyświęconych dziś księży.

Na zakończenie uroczystości nowo wyświęceni kapłani otrzymali z rąk swego biskupa książeczki jurysdykcyjne oraz dyplomy ukończenia studiów.

Święcenia kapłańskie otrzymali w bieżącym roku następujący księża: ks. mgr Tomasz Baran z Legnicy, z par. pw. św. Wojciecha; ks. mgr Bogdan Bednarczyk z Zaręby, z par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; ks. mgr Tomasz Filipek z Bochni, z par. pw. św. Pawła; ks. mgr Michał Józefów z Zaręby, z par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; ks. mgr Artur Kaproń z Ulesia, z par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; ks. mgr Artur Kotrys z Rudzicy, z par. pw. św. Katarzyny; ks. mgr Marcin Kubów, z Jeleniej Góry, z par. pw. Świętych Erazma i Pankracego; ks. mgr Krzysztof Lewicki z Bolesławca, z par. pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa; ks. mgr Andrzej Łuczyński z Bolesławca, z par. pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy; ks. mgr Gabriel Mularz z Lubina, z par. pw. św. Jana Sarkandra; i ks. mgr Marcin Szymaniak ze Złotoryi, z par. pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przypomnijmy także, że Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zostało powołane do życia przez Biskupa Legnickiego w rok po ustanowieniu diecezji, tj. 25 marca 1993 r. Natomiast w dniu 10 marca 1994 r. dokumentem Kongregacji Wychowania Katolickiego Seminarium zostało afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Odtąd absolwenci po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych mogą tym samym zdobywać stopień magistra.

Również dzisiaj święceni kapłani są po obronieniu swych prac i zdaniu egzaminów jednocześnie magistrami teologii.

Dodajmy, że dokonane ostatnio badania wykazały, że na terenie diecezji legnickiej w latach 1945-2000 na drogę realizacji powołania do służby Bożej weszło 1015 osób. W tym 643 osoby odkryły swoje powołanie diecezjalne, 164 w zakonach męskich i 208 osób w zakonach żeńskich. W obecnym roku akademickim 2001/2002 przygotowanie do kapłaństwa w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym podejmowało 111 kleryków.

W następnym dniu w rodzinnych parafiach nowo wyświęceni księża przeżywali prymicję, czyli pierwszą samodzielnie odprawianą Mszę św.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Euro 2020 - na żywo

2021-06-11 10:10

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

13.06.2021, 16:30
Anglia - Chorwacja 1:0

CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Witold Kieżun - weteran AK, powstaniec warszawski, ekonomista

2021-06-13 12:53

[ TEMATY ]

zmarły

Dominik Różański

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Miał 99 lat.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie +Wypad+, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele

2021-06-13 12:42

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw - przestrzegł Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Zachęcił do pielęgnowania postawy ufności, że "jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa". Papież wezwał: "Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii!" Podkreślił, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję