Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Amerykanie zbliżyli się do Kościoła

"W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba wiernych w archidiecezji Waszyngtonu" - powiedział arcybiskup Waszyngtonu - kard. Theodore McCarrick w wywiadzie udzielonym amerykańskiej telewizji ABC. Dodał, że obecnie o 20% więcej wiernych aktywnie uczestniczy w życiu Kościoła na terenie jego diecezji. Zdaniem Kardynała, wielu niepraktykujących katolików zbliżyło się bardzo do Kościoła po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r.
Kard. McCarrick stwierdził, iż diecezję czeka teraz wielka praca. Ewangelizacja wielokulturowej społeczności Waszyngtonu, która zwraca się ku Kościołowi, jest niełatwym wyzwaniem. Metropolita wyraził również nadzieję, że coraz większe zaangażowanie katolików w życie Kościoła, jakie zauważa się w ostatnim czasie, przyczyni się do wzrostu powołań kapłańskich.

Kard. Meisner upomina Unię Europejską

Arcybiskup Kolonii - kard. Joachim Meisner ostrzegł w wygłoszonym 6 stycznia br. w kolońskiej katedrze kazaniu przed upadkiem wartości w Europie. "Wydaje się, że nasze europejskie społeczeństwo rozpada się" - stwierdził niemiecki duchowny. Wskazał on również, iż kraje Unii Europejskiej dążą w "rzeczywiście ważnych kwestiach etycznych i ludzkich" do jak najmniejszego wspólnego mianownika. "Jeśli tak się stanie, to niech Bóg ma nas w swej opiece. Wykorzystywanie zarodków, przerywanie ciąży, eutanazja, małżeństwa homoseksualistów i podobne manowce staną się wówczas normalnością" - ostrzegł kard. Meisner. Stwierdził także, że Słowo Boże musi stać się Wielką Kartą (Magna Charta) przyszłej Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Famiglia Cristiana" ma 70 lat

Famiglia Cristiana - najpopularniejszy tygodnik katolicki we Włoszech ma 70 lat. Pierwszy numer pisma ukazał się w Boże Narodzenie 1931 r. z inicjatywy ks. Jakuba Alberione, założyciela Paulistów. Ideą, jaka przyświecała wydawcom, było "pisanie po chrześcijańsku o wszystkim".
Pierwotnie Famiglia Cristiana miała być pismem kobiecym, ale wkrótce zyskała szersze grono czytelników. Pod koniec II wojny światowej tygodnik osiągnął 100-tysięczny nakład.
Obecnie Famiglia Cristiana to potentat wydawniczy we Włoszech. Co tydzień ukazuje się w nakładzie 2 mln egzemplarzy. W tym roku redaktor naczelny - ks. Antonio Sciortino zapowiedział kolejne zmiany w szacie graficznej tygodnika, by - jak to określił - "sprostać wymaganiom szerszej publiczności, zwłaszcza młodych".

Reklama

Nowe pismo katolickie

Z datą 1 stycznia br. ukazał się w Moskwie pierwszy numer nowego pisma katolickiego w języku rosyjskim pt. Roma locuta (Rzym przemówił) . Jest ono dodatkiem do wydawanego już od 7 lat tygodnika katolickiego Swiet Jewangielija (Światło Ewangelii) i zawiera rosyjskojęzyczne wersje oficjalnych dokumentów Jana Pawła II i Kurii Rzymskiej. Redaktorem naczelnym pisma jest Wiktor Chrul.
Błogosławieństwa na wydawanie nowego pisma, które na razie ma się ukazywać raz na miesiąc w objętości 16 stron, udzielili: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, nuncjusz apostolski w Rosji - abp Giorgio Zur i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz. Tytuł nowego pisma zaczerpnięto ze znanego zdania, które papież św. Leon Wielki miał wypowiedzieć na Soborze Chalcedońskim w 451 r.: "Roma locuta - causa finita", czyli "Rzym przemówił - sprawa zamknięta". Oznacza ono ostateczny i niepodważalny charakter wypowiedzi Rzymu, czyli władzy papieskiej.

Chrześcijanie nadal więzieni

Władze Arabii Saudyjskiej nadal przetrzymują w więzieniach 13 cudzoziemców - obywateli Indii, Etiopii, Erytrei, Filipin i Nigerii - aresztowanych między lipcem a wrześniem ub.r. za wyznawanie chrześcijaństwa. Podstawą oskarżenia była modlitwa w mieszkaniach.
Według organizacji międzynarodowej Middle East Concern, wspierającej chrześcijan na Bliskim Wschodzie, po amnestii ogólnej, ogłoszonej w grudniu 2001 r. przez króla Fahda bin - Abdulaziza na zakończenie ramadanu, władze saudyjskie zapowiedziały zwolnienie chrześcijan z okazji Bożego Narodzenia i wydalenie ich z kraju. Jednak więźniowie obawiają się, że ich pobyt w więzieniu może trwać całymi miesiącami. Zdaniem Światowej Solidarności Chrześcijańskiej - organizacji broniącej chrześcijan na całym świecie - warunki w saudyjskich więzieniach są nieludzkie: do cel wpływa woda, posiłki podaje się z jednego garnka, który nie jest myty, a urządzenia sanitarne nie nadają się do użytku. Zakazane są odwiedziny rodzin.

Reklama

WŁOCHY

Próby usunięcia krzyża ze szkół i innych miejsc publicznych, podejmowane pod pretekstem tzw. świeckiego charakteru państwa, mogą być elementem walki z chrześcijaństwem - ostrzega w pierwszym tegorocznym numerze La Civilta Cattolica. Dwutygodnik włoskich jezuitów w artykule od redakcji komentuje dwa niedawne przypadki #poprawnego politycznie" wykorzystania zasady świeckości państwa. Stanowią one wierzchołek góry lodowej. Są tylko przykładami postępującej erozji zasad i wartości moralnych niesionych przez chrześcijaństwo - twierdzi La Civilta Cattolica. #Dokonywane w imię sekularyzmu materialistycznego i ateistycznego działania zmierzają do pozbawienia młodych pokoleń Włochów istotnej części ich tożsamości duchowej i kulturowej" - czytamy w artykule. Współodpowiedzialny za ten stan rzeczy jest - według La Civilta Cattolica - istniejący we Włoszech nurt myślowy, skupiony wokół UAAR (Unii Agnostyków, Ateistów i Racjonalistów), #niewielki, lecz hałaśliwy" .

FRANCJA

Wśród ponad 80 osób odznaczonych w Paryżu orderem Legii Honorowej w Nowy Rok 2002 znalazło się 14 osób związanych z Kościołem. Komandorem Legii została s. Emmanuelle, francuska #matka Teresa", założycielka dzieła pomocy najbiedniejszym mieszkańcom Kairu.
Stopień kawalera otrzymali m.in. trzej współprzewodniczący Rady Kościołów Chrześcijańskich Francji: pastor Jean-Arnold de Clermond, metropolita Jeremiasz (przewodniczący Komitetu Biskupów Prawosławnych Francji) i nowy przewodniczący Konferencji Biskupów Francji - abp Jean-Pierre Ricard.
Ponadto posiadaczami Legii Honorowej różnych stopni zostali: bp Louis SankaleM, ordynariusz Cayenne w Gujanie Francuskiej, księża i siostry zakonne pracujące w Malezji, na wyspie ReMunion, kobieta-pastor oraz osoby kierujące dziełami szpitalnymi Zakonu Kawalerów Maltańskich i katolickim koncernem wydawniczym Bayard.

Reklama

NIEMCY

Spada liczba katolików i osób praktykujących w Niemczech - wynika z danych opublikowanych przez Konferencję Biskupów tego kraju. Statystyka Kościoła dotycząca 2000 r. wskazuje, że w Niemczech spadła nieznacznie liczba wiernych z 27,01 mln (w 1999 r.) do 26,81 mln, co stanowi 32,6% mieszkańców tego kraju.
Według danych Konferencji Biskupów, zmalała także liczba kapłanów: w 1999 r. było 17370 kapłanów, a w 2000 r. - 17129. Podobnie zmniejszyła się liczba zakonników oraz zakonnic.

NIGERIA

Ostatnie starcia między muzułmanami a chrześcijanami w środkowej Nigerii pochłonęły co najmniej 20 ofiar. Lekarze z chrześcijańskiego szpitala w Vom poinformowali, że liczba hospitalizowanych osób, które zostały ranne w wyniku starć, sięga 3 tysięcy.
Według lokalnej policji, 6 stycznia br. ok. 50 uzbrojonych mężczyzn z wyznającego islam plemienia Hausa-Fulani zaatakowało wioskę Dagwom Turu, zamieszkaną głównie przez chrześcijan. Uciekający mieszkańcy wioski schronili się w wojskowych koszarach w Rukuba. Podczas interwencji sił porządkowych kilku sprawców ataku zostało zastrzelonych. Przypuszcza się, że atak był odwetem za śmierć członków plemienia podczas rozruchów między chrześcijanami a muzułmanami, do których doszło we wrześniu ub.r. w okręgu miasta Jos.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Kościół katolicki na Kubie zaapelował do władz komunistycznych o umożliwienie przybycia na wyspę nowych misjonarzy. Obecnie ich liczba jest niewystarczająca, gdyż od czasu wizyty Jana Pawła II na Kubie notuje się nieustanny wzrost praktyk religijnych.

W Nikaragui zmarł Pablo Antonio Cuadra Cardenala - rektor Katolickiego Uniwersytetu Redemptoris Mater, dyrektor i wydawca dziennika La Prensa - uważany za największego współczesnego poetę katolickiego Ameryki Środkowej. l We Włoszech zmarł pionier dialogu międzyreligijnego Enzo Fondi, jeden z pierwszych współpracowników Chiary Lubich.

Kolejny - 19. Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w sierpniu 2005 r. w regionie Kolonii w Niemczech. W wiedeńskim kościele Franciszkanów odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin ks. Petrusa Pavlicka OFM, inicjatora Różańca pokutnego w intencji pokoju na świecie.

L´Osservatore Romano podał, że Kościół katolicki na Białorusi przeżywa w ostatnich 10 latach imponujący rozwój: liczba księży wzrosła ponad 4-krotnie; wzrosła również liczba tamtejszych parafii. Tymczasem komunistyczne władze w Mińsku nie mogą się z tym faktem pogodzić. Ostatnio zlikwidowały nadawaną od 8 lat w państwowym radiu audycję Głos duszy, dzięki której setki tysięcy katolików mogły słuchać transmisji Mszy św.

Mieszkaniec Hongkongu Li Guangqiang został oskarżony przez władze o szerzenie "kultu zła" po tym, jak próbował przesłać chińskiej wspólnocie religijnej egzemplarze Pisma Świętego, zakupione z funduszy zebranych przez amerykańskich chrześcijan.

W Mekce (Arabia Saudyjska) odbyło się spotkanie muzułmańskich zwierzchników religijnych z całego świata, którzy zebrali się, aby zaprotestować przeciwko propagowaniu "czarnej legendy islamu", która ukazuje tę religię w niekorzystnym świetle. Tymczasem w samej Arabii więzi się chrześcijan w nieludzkich warunkach za to tylko, że prywatnie wyznawali swoją wiarę.

Po wielkich manifestacjach przeciwko budowie meczetu w sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie rząd Izraela nakazał muzułmanom wstrzymanie budowy. Jeszcze w ub.r. taką samą decyzję podjął Sąd Okręgowy w Nazarecie, mimo tego prace są kontynuowane każdego dnia. l W USA 15-latek porwał sportowy samolot i w akcie samobójczym rozbił go o wieżowiec Bank of America w Tampie na Florydzie. W liście pożegnalnym podkreślił swe sympatie dla terrorysty Osamy bin Ladena.

Nowy argentyński prezydent Eduardo Duhalde ogłosił plan gospodarczy, który ma wyciągnąć kraj z głębokiego kryzysu. Tymczasem zagraniczni inwestorzy wycofują się ze zbankrutowanej Argentyny. Według obserwatorów, co trzeci jej mieszkaniec chce wyemigrować z kraju. Przed ambasadami państw zachodnich ustawiają się kilometrowe kolejki.

Pierwsze dni nowej waluty 12 państw Unii Europejskiej przynoszą kolejne problemy: jej wprowadzenie spowodowało przede wszystkim wzrost cen w całej strefie euro. Totalny chaos zapanował w bankach i urzędach pocztowych; ponadto w wielu krajach pojawiły się fałszywe banknoty ("najlepsze" - we Włoszech). Pierwszą ofiarą euro wśród polityków okazał się szef włoskiej dyplomacji Renato Ruggiero - jedyny euroentuzjasta. Skłócony z całym rządem podał się do dymisji.

W dorocznym raporcie nt. przestrzegania praw człowieka w należącym do Chin Tybecie stwierdzono m.in., że 10 Tybetańczyków zmarło w ub.r. w chińskich więzieniach (5 z nich umarło podczas tortur) . Uwięzionych pod zarzutem przestępstw politycznych jest obecnie 291 Tybetańczyków.

Ministrowie wojny i sprawiedliwości gabinetu mułły Omara - najwyżsi jak dotąd rangą talibowie - oddali się w ręce nowych władz w Afganistanie.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38

[ TEMATY ]

opozycja antykomunistyczna

osoby represjonowane

pielgrzymka do Rokitna

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna na temat „Potrzeby dumy narodowej z naszej historii, kultury i wiary, które współtworzyły nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo”. W swojej konferencji prelegent przypomniał m.in. słowa ks. Piotra Skargi o tym, że „Każdy, kto ojczyźnie służy, sobie służy” oraz Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Wszystko co polskie jest moje […] więc muszę też przyjąć upokorzenia”. Profesor podkreślił, że my Polacy mamy to szczęście, iż nie musimy wstydzić się naszych przodków, powinniśmy być dumni nie tylko z wielkich ich zwycięstw, ale także z tego jak przyjmowali gorycz klęski oraz potrafili mądrze wybierać zaczynając na przyjęciu chrztu w obrządku łacińskim. Postawił pytanie retoryczne czy potrafimy jako pokolenie przeciwstawić się idącej od Zachodu nowej rewolucji marksistowskiej? Zachęcał do zorganizowania w naszych miastach 13 października Narodowego Marszu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję