Reklama

Niedziela Częstochowska

II Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach

[ TEMATY ]

parafia

adoracja

Ks. Roman Rataj

10 lat wieczystej adoracji u św. Jana Kantego w Czestochowie

W jakim stopniu adoracja Najświętszego Sakramentu może wpływać na wzrost pobożności? Jak uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, by chcieć Jej więcej? Kiedy Eucharystia staje się źródłem życia? - na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć duchowni i świeccy prelegenci oraz uczestnicy II Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach.

Odbędzie się ono w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2013 r. w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie, w 10 rocznicę rozpoczęcia wieczystej adoracji. Organizatorem II Forum jest proboszcz tej parafii ks. Marek Kundzicz.

Forum Wieczystych Adoracji

Celem spotkania jest wzajemne poznanie się parafialnych wspólnot adorujących, wymiana doświadczeń, pogłębienie pobożności eucharystycznej. Na tegorocznym Forum zostanie zaprezentowana nowa - 11 parafia z wieczystą adoracją z diecezji tarnowskiej. Na Forum poruszane są również zagadnienia formacji liturgicznej, teologicznej i biblijnej w odniesieniu do Eucharystii. Tym razem prelegenci skupią się wokół życia Eucharystią w małżeństwie i rodzinie. Zostanie także ukazana rola parafii w wychowywaniu do aktywnego przeżywania Eucharystii. Ważnym punktem spotkań jest czas świadectw osób adorujących. W tym roku swoje świadectwo złoży świadek Cudu Eucharystycznego w Sokółce - s. Julia.

Na prelegentów - formatorów zostali zaproszeni: ks. dr hab. Marian Duda (profesor teologii pastoralnej WIT) - Eucharystia bijącym sercem parafii; o. dr Piotr Polek OSPPE (wykładowca liturgiki i definitor generalny Zakonu Paulinów) - Celebracja Liturgii Eucharystycznej; dr Mieczysław Guzewicz (członek Rady ds. Rodziny KEP) - Małżeństwo i rodzina żyje dzięki Eucharystii; s. Julia Dubowska ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii - świadek Cudu Eucharystycznego w Sokółce; Zofia Chmielewska - Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne. Jednym z punktów forum jest dyskusja na temat wpływu wieczystej adoracji na życie duchowe wiernych. Tego podsumowania spróbują dokonać proboszczowie parafii z wieczystymi adoracjami.

Reklama

Nasz parafianin Dariusz Madejski zaprojektował logo II Forum. Ciekawa jest jego wymowa. Przedstawia ono Hostię skrytą w sercu, które jest w kolorach Miłosierdzia Bożego. Ponadto ks. Stanisław Jasionek napisał hymn na II Forum, a Tomasz Łękawa napisał melodię. Jest on jednocześnie hymnem wdzięczności parafii Bogu za 10 lat wieczystej adoracji. Do 10 lecia nawiązuje także logo Forum.

I Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach odbyło się 21-22.04.2012 r. w parafii św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Kole. Jego organizatorem był proboszcz ks. dr Zbigniew Godlewski. Prelegenci skupili się na biblijnej genezie Eucharystii, związku Eucharystii i Miłosierdzia Bożego oraz przeżywaniu głębi adoracji eucharystycznej.

Czy tylko 10 lat adoracji?

10 lat adoracji wieczystej - tak! Jednak adoracja Najświętszego Sakramentu w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie ma już ponad 18-letnia historię. Codzienną adorację wprowadził obecny proboszcz ks. Marek Kundzicz w 1995 r. Zaczynała się ona Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00 a kończyła Różańcem i Mszą św. o 18.00. Nasz Ksiądz Proboszcz niemal w każdą niedzielę zachęcał do nas abyśmy znaleźli czas na prywatną modlitwę przed Jezusem Eucharystycznym - wspominała parafianka Ewa Oracz podczas I Forum w Warszawie. Zresztą do dziś w ogłoszeniach parafialnych są obecne zaproszenia na adoracje. Dobrą zachętą są wspólne modlitwy adoracyjne po mszach w każdą pieszą niedzielę miesiąca. Jak wspomina ks. Marek, myśl o wieczystej adoracji zrodziła się w jego kapłańskim sercu podczas rekolekcji, które odbywał u ojców dominikanów w Korbielowie. Po powrocie poinformowałem o tym moich parafian, a abp Stanisław Nowak podjął te ideę bez chwili wahania i dłuższego namysłu, pobłogosławił temu przedsięwzięciu - wyznaje. I tak po ośmiu latach codziennej adoracji, abp Stanisław Nowak poświęcił kaplicę i Mszą św. o północy 30.11.2003 roku rozpoczął wieczystą adorację. Zgodnie z życzeniem abpa Nowaka kaplica jest przeznaczona na modlitwę cichą - wyłączając koronkę i różaniec. W nocy i w ciągu dnia adoracje mają poszczególny parafialne. Warto nadmienić, że każde spotkanie grup młodzieżowych rozpoczyna się od krótkiej, wspólnej adoracji. Nocna adoracja trwa od 19.00 do 6.00 i podzielona jest na godzinne dyżury. Obecnie jest 200 osób zaangażowanych nocną adorację. Częstym „gościem” na nocnych adoracjach jest senior abp Stanisław Nowak.

Reklama

Parafie adorujące - ile ich jest?

W Polsce jest 11 parafii z wieczystą adoracją, z czego 2 parafie w archidiecezji częstochowskiej i diecezji tarnowskiej. Parafia św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Kole jest pierwszą w Polsce. Adoracja trwa tam od 1987 roku. Ściślej biorąc jest ich 10. Najmłodsza jest w parafii św. Stanisław Kostki w Niskowej w diecezji tarnowskiej. Bo 11 miejsce to Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Tam wieczysta adoracja rozpoczynała się dokładnie tego samego wieczoru, kiedy bł. Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca. Poszczególne parafie z okolic Krakowa przyjeżdżają na nocne adoracje. Ponadto w całej Polsce są 264 parafie z całodzienną adoracją. Najwięcej w archidiecezji krakowskiej - 33, a następnie kolejno archidiecezja poznańska - 21, archidiecezja częstochowska i katowicka - 20 a w archidiecezji warszawskiej 19. Warto nadmienić, iż w tej diecezji istnieje najstarsze w Polsce miejsce wieczystej adoracji od 1688 roku w klasztorze Mniszek Benedyktynek Sakramentek. Trzeba też przypomnieć idee adoracji transmitowanej przez Internet obecnej w świecie. W Polsce jest jak dotąd realizowana z kościoła Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku.

Kult Eucharystii w naszej archidiecezji

Idea poświęcona kultowi eucharystycznemu powstała w XIX wieku. Organizowano kongresy światowe, krajowe i diecezjalne. W Polsce odbyły się 3 kongresy krajowe. Jak dotąd najwięcej kongresów diecezjalnych odbyło się w archidiecezji częstochowskiej, było ich 8: w 1928, 1929, 1931, 1932, 1934, 1935, 1939 i w 2005. Dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski, ustanowił od 1 stycznia 1988 r. nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu w całej diecezji. Przez cały rok przez kolejne dni, poszczególne parafie i wspólnoty zakonne adorują Najświętszy Sakrament. W Roku Eucharystii odbył się VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny 22-29.10.2005 r., a także lokalne kongresy: w Radomsku, Kłobucku, Myszkowie, Gorzkowicach, Zawierciu, Blachowni, Wieluniu i Częstochowie. Owocem tego roku jest codzienna adoracja w 20 parafiach oraz okresowa adoracja (raz w tygodniu) w 17 parafiach archidiecezji. Ponadto w archidiecezji częstochowskiej są 2 parafie z wieczystą adoracją: św. Jana Kantego w Częstochowie od 30.11.2003 r. i św. Piotra i Pawła Apostołów w Zawierciu od maja 2005 r.

Reklama

Kult Eucharystii w Kościele

Idea spotkań poświęconych kultowi eucharystycznemu zrodziła się we Francji w połowie lat siedemdziesiątych XIX wieku. Chodziło nie tylko o ożywienie i poszerzenie nabożeństwa eucharystycznego, ale także o przeciwstawienie się narastającym wówczas tendencjom laicyzacyjnym o wyraźnie antykościelnym, a nawet antyreligijnym zabarwieniu. Pierwszy Kongres Eucharystyczny odbył się w 1881 r. w Lille we Francji. Papież Leon XIII poparł inicjatywę kongresów eucharystycznych i zachęcił do ich kontynuowania. To dziś odbyło się ich 50 - ostatni w Dublinie w Irlandii w 2012 roku. Stopniowo powstawały idee krajowych kongresów eucharystycznych. Wprowadzono je w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce odbyły się 3 krajowe kongresy eucharystyczne pierwszy w 1930 r. w Poznaniu, drugi w 1987 r. oraz trzeci w 2005 r. w Warszawie. Ponadto Polska w 1997 r. była gospodarzem 46 Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Oprócz tego organizowano także diecezjalne kongresy eucharystyczne.

Reklama

Forum wieczystych adoracji to nowa forma poświęcona kultowi eucharystycznemu rozwijającemu się w parafiach od końca XX wieku.

Wykaz parafii w Polsce z Wieczystą Adoracją Najświętszego Sakramentu:

1. Archidiecezja warszawska - Warszawa Koło
parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
wieczysta adoracja od marca 1987

2. Archidiecezja białostocka - Białystok
parafia Ducha Świętego,
kaplica Męczenników Polskich
adoracja wieczysta od 20.11.1994

3. Diecezja ełcka - Ełk
parafia Matki Bożej Królowej Apostołów
adoracja wieczysta od 13.12.1998

4. Archidiecezja częstochowska - Częstochowa
parafia św. Jana Kantego
adoracja wieczysta od 30.11.2003

5. Archidiecezja częstochowska - Zawiercie
Bazylika - parafia św. Ap. Piotra i Pawła
adoracja wieczysta od maja 2005

6. Diecezja łomżyńska - Wyszków
parafia św. Wojciecha
adoracja wieczysta od 26.06.2005

7. Diecezja zielonogórsko-gorzowska - Świebodzin
parafia Miłosierdzia Bożego
adoracja wieczysta od stycznia 2006

8. Diecezja sandomierska - Tarnobrzeg
parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
adoracja wieczysta od 26.11.2006

9. Diecezja tarnowska - Dąbrowa Tarnowska
parafia NMP Szkaplerznej
adoracja wieczysta od 29.01.2009

10. Diecezja tarnowska - Niskowa
parafia św. Stanisława Kostki
adoracja wieczysta od 16.06.2013

11. Archidiecezja krakowska - Kraków
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
adoracja wieczysta od Niedzieli Miłosierdzia 2005

2013-11-19 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron dobrych ludzi

Niedziela lubelska 52/2012, str. 2

[ TEMATY ]

parafia

Stanisław Sadowski

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Lubelski

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Lubelski

Najstarsza lubelska parafia, której patronuje św. Mikołaj, przeżywała uroczystości odpustowe z udziałem abp. Stanisława Budzika

Roku Wiary przygotowania do uroczystości odpustowych w kościele na „Czwartku” trwały kilka dni. Rekolekcje adwentowe, prowadzone w dniach 1-5 grudnia przez ks. Jerzego Wełnę, sercanina, zgromadziły parafian i gości wokół tajemnicy Serca Jezusowego. Szczególnym przewodnikiem w szkole wiary i miłości była dla nich św. Małgorzata Maria Alacoque, obecna w relikwiach. - Apostołka Serca Jezusowego, a równocześnie wyjątkowy świadek wiary, uczyła nas miłości do Boga i człowieka, tak ważnego uczucia dla patrona naszej parafii - mówił proboszcz ks. Bogdan Zagórski. - Dziś zgromadzeni, wokół naszego Pasterza, w miejscu, które nazywane jest „chrzcielnicą Lublina”, wpatrujemy się w przykład św. Mikołaja i uczymy się wrażliwości na drugiego człowieka, ale przede wszystkim wrażliwości, która swoje źródło ma w Bogu - podkreślał. Witając abp. Stanisława Budzika, Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę, że św. Mikołaj szczególnie łączy wspólnotę z „Czwartku” z Księdzem Arcybiskupem, który pochodzi z parafii św. Mikołaja w Łękawicy. Przedstawiając Metropolicie powierzonych duszpasterskiej trosce wiernych, ks. Zagórski podkreślał, że idąc za wzorem patrona to dobra i wrażliwa wspólnota, która potrafi dzielić się, nie mając zbyt wiele z tymi, którzy niczego nie mają. Pełna zaufania i miłości postawa mieszkańców jednej z najstarszej części Lublina wypływa również z głębokiej pobożności maryjnej. Matka Boża Nieustającej Pomocy, której obraz znajduje się w bocznym ołtarzu od 1902 r., otacza swoją opieką wszystkich, którzy u Niej szukają wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję