Reklama

Na uroczystość Apostołów Piotra i Pawła

Licząca 20 wieków tradycja chrześcijańska złączyła węzłem braterstwa i solidarności dwóch apostołów - Piotra i Pawła. Przez kilkadziesiąt lat swej działalności w okresie narodzin chrześcijaństwa łączyli znamiona wierności zasadom i prawom Królestwa Bożego z postawą otwarcia na ludzi i ich epokę.

Św. Piotr pochodził z Betsaidy, miejscowości nad jeziorem Genezaret. Był bratem św. Andrzeja Apostoła, który go też przyprowadził do Jezusa ( por. J 1, 40-42). Chrystus zetknął się z Andrzejem i Szymonem (pierwotne imię Piotra) w pobliżu rzeki Jordan, co wskazywałoby, że obaj bracia byli uczniami św. Jana Chrzciciela.
Gdy Chrystus spotkał Szymona, zmienił jego imię na Piotr, które miało symbolizować przyszłe powołanie: "´Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas´ - to znaczy: Piotr" (J 1, 42). "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, [czyli Skała] i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą" ( Mt 16, 18).
Św. Piotr przystąpił do uczniów Chrystusa. Był człowiekiem żonatym i mieszkał w Kafarnaum u teściowej, którą Pan Jezus uzdrowił ( por. Mk 1, 29-31). Tradycja wczesnochrześcijańska wymienia nawet córkę Piotra - św. Petronelę (nie jest to pewne).
Chrystus szczególnie wyróżniał św. Piotra w czasie swego trzyletniego nauczania. Towarzyszył on Mistrzowi przy wszystkich Jego cudach, również podczas Przemienienia na górze Tabor. Piotr też najbardziej wyznawał wiarę w Żywego Mesjasza, choć miał chwile słabości - trzykrotnie się Go zaparł.
Przed odejściem do Nieba Chrystus przekazał Piotrowi władzę nad Kościołem. To św. Piotr proponuje apostołom dobranie w miejsce Judasza człowieka, który by dopełnił symboliczną liczbę apostołów - 12 - wybór padł na św. Macieja. Jak podają Dzieje Apostolskie, Piotr pierwszy przemówił do tłumu w dzień Zesłania Ducha Świętego i pozyskał tegoż dnia dla Chrystusa około 3 tys. neofitów. On uzdrowił chromego od urodzenia przy świątyni jerozolimskiej. Ponownie przemówił do tłumu i nawrócił 5 tys. osób. Założył w Jerozolimie pierwszą gminę chrześcijańską i sprawował nad nią władzę.
Po swoim cudownym wybawieniu od niechybnej śmierci, gdy Anioł Pański uwolnił go z więzienia, św. Piotr dla bezpieczeństwa przeniósł się do Antiochii (por. Gal 2,11), potem Małej Azji, Koryntu i osiadł w Rzymie, gdzie poniósł śmierć męczeńską na krzyżu - według świadectwa Orygenesa - głową w dół, na własną prośbę, gdyż czuł się niegodny umierać na krzyżu jak Chrystus. Było to za panowania okrutnego cesarza Nerona, ok. 64 r. W czasie prac archeologicznych w latach 1940-56 znaleziono pod ołtarzem głównym Bazyliki św. Piotra w Rzymie grób św. Piotra i jego relikwie.
Św. Paweł pochodził z Tarsu, z Cylicji (Mała Azja). Jako obywatel rzymski miał przywileje. Jego rodzina pochodziła z rodu Beniamina, który wydał pierwszego króla Izraela, dlatego późniejszemu apostołowi Chrystusa dano imię Saul (po polsku Szaweł).
Szaweł, mając ok. 20 lat, przybył do Jerozolimy, by pogłębiać wiedzę skryptorystyczną i rabinistyczną (por. Dz 22, 3). Stał się wielkim wrogiem wyznawców wiary Chrystusowej, a chrześcijan uważał za odstępców od wiary Mojżeszowej. Asystował przy kamienowaniu św. Szczepana. Nie mając wymaganych lat, mógł tylko pilnować szat oprawców ( por. Dz 7, 58-60). Gdy, według prawa żydowskiego, doszedł do pełnoletności, prosił najwyższego kapłana o listy polecające do gmin żydowskich w Damaszku, aby mieć pomoc w wykrywaniu i aresztowaniu chrześcijan. U bram Damaszku został porażony niezwykłym światłem. Spadł z konia na ziemię. Usłyszał wtedy głos Chrystusa: "´Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?´ ´Kto jesteś, Panie?´ - spytał. A On: ´Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić´" (Dz 9, 4).
Szaweł wstał. Przestał widzieć. Ludzie przyprowadzili go do Damaszku, gdzie przez trzy dni pościł. Człowiek o imieniu Ananiasz położył na nim ręce i Szaweł przejrzał na oczy. Został ochrzczony i napełniony Duchem Świętym.
Dla Żydów ta nagła przemiana Szawła trudna była do wytłumaczenia. Postanowili go zamordować. Szaweł znalazł schronienie u chrześcijan, którzy w koszu spuścili go poza mury miasta. Po pobycie na pustyni przybył do Jerozolimy, skąd wraz ze św. Barnabą udał się do Antiochii i nawracał pogan. Tam spotkał św. Piotra. W 50 r. na soborze w Jerozolimie została potwierdzona całkowita równość chrześcijan ekspogan z chrześcijanami Żydami. Kościół stał się powszechny.
Św. Paweł rozpoczął swoje wielkie podróże misyjne. Przemierzył setki kilometrów lądem i morzem, zakładając wszędzie gminy chrześcijańskie. Syria, Mała Azja, Grecja, Macedonia, Italia, Hiszpania - to etapy jego wędrówek, opisanych w Liście do Koryntian.
Św. Paweł do założonych przez siebie gmin wysyłał listy. Napominał w nich wierzących, ganił za brak miłości, pouczał i ukazywał głębię Bożego miłosierdzia. Pozostawił 14 listów, wykładów i komentarzy Ewangelii Chrystusowej. Kościół korzysta z nich w liturgii przez cały rok, a kapłani również w czytaniach brewiarzowych.
Św. Paweł poniósł śmierć męczeńską w roku 67. Został ścięty mieczem - jako obywatel rzymski - za Bramą Ostyjską w Rzymie. Ciało jego złożono najpierw w posiadłości św. Lucyny przy drodze ostyjskiej, a następnie przeniesiono do katakumb, zwanych dzisiaj Katakumbami św. Sebastiana przy Via Appia.
Na miejscu jego męczeństwa powstała bazylika pod jego wezwaniem, druga co do ważności bazylika rzymska.
Dwaj wielcy Apostołowie są do dziś świadkami Chrystusa, oddziaływującymi na nas przez Listy. Mówią nam o Chrystusie, którego znali osobiście, dlatego ich kult jest tak żywy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Łódź - Łagiewniki: Chrześcijaństwo jest zaproszeniem do ponadprzeciętności

2021-06-13 08:50

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W Łagiewnickim Sanktuarium w trakcie wieczornej uroczystej Mszy Świętej wierni zgromadzili się, by podziękować Bogu za błogosławionego Rafała Chylińskiego. W słowie powitania wygłoszonym do uczestników liturgii Proboszcz parafii zwrócił uwagę na ten szczególny dzień, podkreślając postawę pokory i bojaźni wobec wydarzeń, które również miały miejsce za czasów życia bł. Ojca Rafała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję