Reklama

Swoje siły ofiarowali miastu

Niedziela Ogólnopolska 29/2002

Spośród wielu imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Wrocławia niewątpliwie należy wymienić uroczyste spotkanie pionierów tego miasta, ludzi, którzy do zniszczonej wojną stolicy Dolnego Śląska przybyli jako nowi polscy mieszkańcy w okresie od 9 maja do 31 lipca 1945 r. i pozostali tu na stałe. Gdy Wielka Trójka debatowała jeszcze nad kształtem terytorialnym Polski, oni rozpoczęli organizowanie służb miejskich, tworzyli placówki naukowe i kulturalne, przejmowali zakłady przemysłowe, dbali o bezpieczeństwo przybywających mieszkańców, słowem - od podstaw budowali polskie życie w tym prastarym piastowskim mieście. Dziś bohaterowie tamtych dni, zrzeszeni w Sekcji Pionierów przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia, stanowią już, niestety, niewielką grupkę - ok. 250 osób.
Organizatorami tegorocznego spotkania były: Zarząd Miasta i Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, a honorowym patronatem objął je kard. Henryk Gulbinowicz.
W dniu św. Jana Chrzciciela - patrona Wrocławia i całej archidiecezji zaproszenie Metropolity na uroczystą Mszę św. do katedry przyjęli księża biskupi, przedstawiciele Kościołów siostrzanych, zgromadzenia zakonne, władze samorządowe, parlamentarzyści, mieszkańcy miasta. Nie zabrakło pocztów sztandarowych i kompanii Straży Miejskiej. Mszę św. koncelebrowaną w intencji miasta, jego pionierów i tych, dzięki którym dziś Wrocław rozwija się i pięknieje, odprawił metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz. Wspólnie dziękowano Bogu za łaski, jakich na przestrzeni tysiąca lat doznało miasto, za ludzi, którzy chlubnie zapisali się w jego dziejach teraz i przed laty. W imieniu Kościoła wrocławskiego za współpracę i wysiłek w tworzeniu dobra bp Edward Janiak podziękował władzom samorządowym, administracyjnym i wszystkim grupom społecznym. Zaznaczył, że mieszkańców Wrocławia zawsze łączyły wspólne cele budowania przyszłości miasta i regionu na miarę XXI wieku. To dzięki dobrej atmosferze i pracy zaangażowanych ludzi miasto jest znane i cenione na całym świecie. Część liturgiczną zakończyło pasterskie błogosławieństwo dla narodu, miasta i jego mieszkańców.
Gospodarzami dalszej części spotkania byli: wiceprezydent miasta ds. pomocy społecznej Sławomir Piechota i popularny w mieście " człowiek na trudne sprawy" dyrektor Caritas - ks. Adam Dereń. Do Auli Instytutu Teologicznego przybyli ludzie, którzy w historii Wrocławia brali udział w sposób najbardziej bezpośredni. Podczas ich powitania prezydent Piechota przypomniał, że przyjeżdżając tu w 1945 r., opuściwszy z różnych powodów swoje rodzinne strony, to właśnie oni stworzyli miasto na nowo, czyniąc je ponownie polskim. Współcześnie mieszkańcy potrafią to docenić i historię o pionierach chcą przekazywać następnym pokoleniom, otaczając ich sercem i wszelką możliwą opieką. Miłym akcentem spotkania były występy młodzieży ze świetlicy socjoterapeutycznej Caritas i harcerzy ZHR. Gościem uroczystości był kard. Gulbinowicz. W rodzinnej atmosferze snuły się wspomnienia, dzielono się radościami i nadziejami. Za to serce i opiekę nad pionierami i miastem dziękowała w imieniu zebranych Helena Wolff.
Chociaż Sekcja Wrocławskich Pionierów, niestety, kruszy się z roku na rok, wszyscy jednogłośnie obiecali, że w przyszłym roku w dniu Patrona Miasta na spotkanie z Księdzem Kardynałem stawią się jak jeden mąż.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję