Reklama

Ostatnie kajaki

Lipiec 1978 r. Wakacje. Kard. Karol Wojtyła odwiedza oazy, rekolekcje apostolskie, wczasy rekolekcyjne dla chorych. 9 lipca zaczyna swój urlop. Drugą jego część (23-30 lipca) spędza z przyjaciółmi ze "środowiska" na Pomorzu, na terenie dzisiejszej gminy Jastrowie, parafii ­ Szwecja, w lesie, nad jeziorem Krępsko Średnie. Przywiózł go tu już po raz trzeci (dwa poprzednie pobyty w latach 1961 i 1966) czarną wołgą p. Mucha ­ jego wieloletni kierowca ­ na tygodniowy biwak, rozłożony wśród starych sosen, wysokich pachnących traw i krzewów jałowca, niedaleko jeziora, z kołyszącymi się na nim kajakami.
Dzień często rozpoczynała poranna kąpiel w jeziorze z wyjątkowo czystą wodą. Następnie była polowa Msza św., codziennie odprawiana przez "Wujka" (tak nazywała ks. Wojtyłę grupa dziewcząt i chłopców z duszpasterstwa akademickiego od czasu ich pierwszej wspólnej wycieczki w Niedzielę Przewodnią 1952 r. do Zakopanego na krokusy; z niej najpierw powstała "rodzinka", później "środowisko") "na cudownych i niepowtarzalnych ołtarzach z wioseł przymocowanych do dwu rosnących drzew albo na odwróconych kajakach, a z czasem na rozkładanym stoliku przed burzowcem dużego namiotu", z homilią, "w której zawarte były problemy do ewentualnych przemyśleń na każdy dzień". Jeden z uczestników tak wspomina: "Msze św. w cudownej scenerii, na łonie przyrody, ale w tych czasach jeszcze w ukryciu, przy boku tak wspaniałego Celebransa. "Wujek" był zawsze niezwykle skupiony. Ta bezkrwawa Ofiara, to Misterium całkowicie go pochłaniało. Swoją postawą porywał nas. Nie wspomnę o słowach, które wypowiadał od siebie w skromnej ilości. To wielkie namaszczenie i przejęcie było zawsze takie samo, i tu, na kajakach, i tam, w katedrze, kościele, w uroczystych strojach, ornatach, i tam, na inauguracji pontyfikatu, w dniu 22 października 1978 r.".
Później było solidne śniadanie i wreszcie spływ kajakami szlakiem Rurzycy, niedługi, stosunkowo łatwy, można go przebyć w jeden dzień. Rzeka jest spokojna i bardzo piękna. Oba jej brzegi porastają lasy. Ponad połowę tego ok. 20-kilometrowego dystansu stanowią jeziora rynnowe: Trzebieszki, Krępsko Górne, wspomniane już Krępsko Średnie i Dąb.
Dla kard. Karola Wojtyły był to już 27. spływ kajakowy. Bardzo lubił taki odpoczynek latem. Zapoczątkował go 23 sierpnia 1953 r. spływem z Nowej Brdy do Bydgoszczy. Podczas tych wypraw poznał chyba wszystkie ważniejsze polskie trasy wodne, jeziora i rzeki Pomorza, Mazur, Suwalszczyzny, "zapadając się w głuszę puszcz nad Brdą, Czarną Hańczą czy Drawą". Na kajakach na Łynie k. Pasymia 10 sierpnia 1958 r. dowiedział się o nominacji na biskupa krakowskiego.
Na każdym wodnym szlaku dla codziennie zmieniającej się załogi "Wujek" głosił indywidualne rekolekcje. Kierował długimi rozmowami, zadając konkretne pytania na tematy związane z rodziną, zainteresowaniami, pracą zawodową. Gdy zaś sam wypływał na jezioro, dużo czytał, myślał, odmawiał brewiarz, modlił się, zatapiał się w medytację. Podobnie było, kiedy pozostawał na brzegu i dużo spacerował. Wieczorem gościł na posiłkach u kolejnych osad kajakowych i "mężnie znosił diametralnie różne diety".
Dzień kończył się wspólnym ogniskiem z rozmowami, żartami i śpiewem piosenek: partyzanckich, żołnierskich, harcerskich, z repertuaru zespołów "Śląsk" i "Mazowsze" oraz Kabaretu Starszych Panów. "Popisowym numerem wykonywanym solo przez "Wujka" była lwowska ballada o bokserze Louisie". Ostatnim akordem dnia był tradycyjny krąg wokół dogasającego ogniska z pieśnią żeglarzy zwracających się do swej Opiekunki w niebie: Później już tylko rozejście się do namiotów.
Uczestnicy tamtego biwaku do dziś mają żywo w pamięci ostatni wspólny wieczór z "Wujkiem", jego długą ­ przerwaną zawołaniem na kolację ­ kąpiel w jeziorze przy zapadającym zmierzchu, "przedziwną atmosferę obejmującą ludzi, las, jezioro, przepojoną pięknem, spokojem, lekkością, jak gdyby zawieszoną w przestworzach", a następnie ranek jego odjazdu. Przecież nikt nie przewidywał, "że było to ostatnie jeziorne spotkanie z "Wujkiem"".
Kajaki nad Rurzycą i jeziorem Krępsko Średnie wspomniał " Wujek" 28 września 1978 r. na wieczornym, imieninowym spotkaniu u Gabriela i Bożeny Turowskich, po wcześniejszej uroczystej Mszy św. w katedrze Wawelskiej, odprawionej o godz. 18.00 przez metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę w dwudziestolecie jego sakry biskupiej. W sposób niezwykle podniosły (jak nigdy dotąd) dziękował wszystkim " za wspólne kajakowanie, za spędzone wakacje". Wcześniej niż zwykle opuścił towarzystwo. Tej nocy zmarł papież Jan Paweł I. Po wyborze na Stolicę Piotrową Ojciec Święty Jan PawełII oświadczył "środowisku", że "nadal pozostaje "Wujkiem"".
Podczas wakacji 1979 r. członkowie "środowiska" rozbili obóz nad jeziorem Krępsko Średnie i zbudowali "pierwszy w kraju pomnik-medal na pamiątkę pobytu w tym miejscu Ojca Świętego na kajakach", umieszczając na nim napis: "X. Kard. Karol Wojtyła ­ Papież Jan Paweł II wypoczywał tu w lipcu 1978 r.". Obok niego na wysokiej sośnie zawiesili brzozowy krzyż. Gdy uległ zniszczeniu, zawiesili w 1988 r. drugi. Wiosną 2001r. spotkali się tam również przy okazji kręcenia filmu dokumentalnego pt. Wujek (wyemitowanego 23 czerwca 2001 r. o godz. 13.00 w pierwszym programie Telewizji Polskiej; "Wujek" był wtedy z wizytą apostolską na Ukrainie). Dla potrzeb filmu 5 czerwca proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Szwecji, ks. Ryszard Dawidowski, odprawił w tym miejscu Mszę św. na odwróconym kajaku.
Staraniem PTTK Wałcz, wodną trasę, gdzie "w lipcu 1978 r. po Rurzycy pływał kajakiem ks. kard. Karol Wojtyła", nazwano Szlakiem Kajakowym Rzeką Rurzycą im. Jana Pawła II. Rada Miejska w Jastrowiu na swym posiedzeniu 28 marca 2000 r., biorąc pod uwagę, że "ksiądz kardynał Karol Wojtyła w czasie swoich ostatnich wakacji w lipcu 1978 r. przebywał na terenie naszej gminy, płynąc kajakiem wzdłuż rzeki Rurzycy" i "dziękując za uczyniony nam zaszczyt oraz w uznaniu nieocenionych zasług dla Polski i świata (...)", przyjęła "uchwałę o nadaniu, jako pierwszemu, Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Jastrowie".
W wystosowanym w maju 2000 r. liście, przekazanym do Watykanu przez abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego, adresowanym do Jego Świątobliwości Jana Pawła II Papieża, czytamy: "Z ogromną przyjemnością i wzruszeniem informujemy, że w Jubileuszowym Roku Świętym Rada Miejska w Jastrowiu przyznała Waszej Świątobliwości tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Jastrowie.
W przeddzień Twoich, nasz Kochany Ojcze Święty, urodzin pragniemy Cię zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby nasze rzeki, jeziora i lasy były zawsze takie czyste, jakimi je zapamiętałeś ( w co wierzymy) podczas pobytu na terenie naszej gminy".
W sierpniu 2001 r. wraz z bratem, bratową i bratanicą Kasią udało mi się dotrzeć do opisywanych miejsc ostatnich kajakowych wakacji kard. Wojtyły. Mimo pochmurnego nieba i lekkiego deszczu zachwycił nas otaczający krajobraz, piękno jezior, lasu i panująca tam cisza. Napotkani ludzie z radością i dumą mówią o swojej małej Ojczyźnie, rozsławionej przez Wielkiego Rodaka. Dzięki p. Pelagii Stelmach dojechaliśmy do kościoła w Szwecji, by w stojącej obok niego grocie zobaczyć i pomodlić się przed obrazem Matki Bożej ­ patronki żeglarzy i marynarzy ­ darem Jana Pawła II, a także porozmawiać z Księdzem Proboszczem, który w należącej do parafii wsi Budy, w dawnym poewangelickim kościele chciałby urządzić w przyszłości Centrum Chrześcijaństwa im. Jana Pawła II.
Drodzy Czytelnicy Niedzieli, gorąco zachęcam ­ zechciejcie zobaczyć, a może i powędrować Szlakiem Kajakowym Rzeką Rurzycą im. Jana Pawła II oraz zamyśleć się nad nauczaniem Księdza Kardynała, który z kajaka przesiadł się na łódź Piotrową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Nie lękajcie się!

2021-02-23 11:32

Niedziela Ogólnopolska 9/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Magdalena Pijewska

Rok temu, gdy na świecie pojawił się nieznany wirus, mało kto z nas przeczuwał, że może on wywołać tak poważne skutki. Jesteśmy bezradni, zagubieni, często źli. Wielu zamknęło się w czterech ścianach swoich mieszkań. W przerażonych umysłach rodzi się apatia i pytanie, co będzie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Peru: eutanazja zawsze będzie błędną drogą

2021-03-01 19:29

[ TEMATY ]

eutanazja

biskupi

Peru

Adobe.Stock.pl

Eutanazja zawsze będzie błędną drogą – podkreślili katoliccy biskupi Peru w reakcji orzeczenie tamtejszego sądu konstytucyjnego, który nakazał ministerstwu zdrowia „uszanowanie decyzji Any Estrady Ugarte o zakończeniu jej życia za pośrednictwem technicznej procedury eutanazji”.

- Kościół na wzór Jezusa, Dobrego Samarytanina, zawsze będzie obecny, zaopiekuje się i będzie towarzyszył chorym, w przekonaniu, że całe życie ludzkie ma niezbywalną wartość, bo jest darem Bożym – napisali biskupi w specjalnym komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję