Reklama

Z Watykanu

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapowiedź audiencji generalnej 11 września 2002 r.

Nadzwyczajny przebieg będzie miała środowa audiencja generalna 11 września br. ­ w pierwszą rocznicę zamachów terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton. Prawdopodobnie ­ ze względu na spodziewaną dużą liczbę pielgrzymów ­ audiencja odbędzie się w Watykanie, dokąd Papież przybędzie z Castel Gandolfo.
Na zaproszenie burmistrza Rzymu Waltera Veltroniego do stolicy Włoch przyjedzie m.in. grupa nowojorskich strażaków i kilku amerykańskich artystów, którzy wezmą zapewne udział w spotkaniu z Janem Pawłem II.
W ubiegłym roku, 12 września ­ na życzenie Ojca Świętego ­ podczas audiencji odbywającej się na Placu św. Piotra panowała absolutna cisza; po raz pierwszy w historii wierni nie pozdrawiali okrzykami Papieża i nie śpiewali. Papieska katecheza poświęcona była w całości tragedii w Stanach Zjednoczonych. Wiele wskazuje na to, że pierwsza rocznica ataku na Amerykę zostanie upamiętniona w podobny sposób.

Siostra bł. Pier Giorgia Frassatiego skończyła 100 lat

We włoskiej miejscowości Pollone odbyły się obchody 100. urodzin Luciany Frassati-Gawrońskiej ­ siostry bł. Pier Giorgia, matki włoskiego dziennikarza katolickiego Jasia Gawrońskiego.
W miejscowym kościele odprawiono uroczystą Mszę św., podczas której dostojnej jubilatce odśpiewano po polsku Sto lat. Życzenia przysłali Jan Paweł II i prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że rodzina Luciany Frassati zapisała ogromny rozdział w historii zarówno Włoch, jak i Polski (jej ojciec założył dziennik La Stampa, mąż był polskim dyplomatą, brat został beatyfikowany) .
W czasie II wojny światowej, wykorzystując swe liczne kontakty i znajomości z wieloma ludźmi polityki i kultury, pomagała ona, jak mogła, rodakom swego męża w okupowanej Polsce; m.in. dzięki jej wstawiennictwu ponad połowa profesorów krakowskich mogła powrócić z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Udało jej się również wywieźć za granicę żonę i córkę gen. Władysława Sikorskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Matka Teresa "Największą Hinduską"

Matka Teresa z Kalkuty została wybrana w indyjskich mediach "Największą Hinduską". Ten zaszczytny tytuł przyznała założycielce Zgromadzenia Misjonarek Miłości i laureatce Pokojowej Nagrody Nobla znaczna większość spośród 50 tys. uczestników ankiety.
Wyniki sondażu opublikował najnowszy numer ukazującego się w Delhi czasopisma Outlook. Na liście kandydatów do tytułu "Największego Hindusa" autorzy celowo nie umieścili Mahatmy Ghandiego, nie chcąc, by "ojciec narodu" konkurował z innymi osobami.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów

25 sierpnia br. zakończył się na szczeblu diecezji Chimbote w Peru proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka ­ informację tę ogłosił bp Luis Bambarén, przewodniczący Episkopatu Peru i ordynariusz diecezji Chimbote. Teraz zgromadzone materiały zostaną przekazane do Watykanu.
Misjonarze z Polski pracowali w Pariacoto w Andach, w parafii należącej do diecezji Chimbote. Zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów ze Świetlistego Szlaku ­ grupy o skrajnej ideologii marksistowsko-leninowskiej i maoistowskiej. Tragicznego dnia, po Mszy św. dla młodzieży, terroryści uprowadzili misjonarzy, po czym dokonali egzekucji. Polscy franciszkanie zostali zabici strzałami w tył głowy. Wkrótce po ich męczeńskiej śmierci lokalny Kościół rozpoczął proces beatyfikacyjny misjonarzy.

XV Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna

10 sierpnia z kościoła św. Michała w Chicago, już tradycyjnie, wyruszyła XV Piesza Pielgrzymka Maryjna do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville (Indiana). W tym roku uczestniczyło w niej ok. 8 tys. osób. 53 km pokonano w ciągu 2 dni. Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: Pod Twoją obronę.
Mszy św. w Sanktuarium w Merrillville przewodniczył bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, który jako gość honorowy przebył pątniczy szlak wraz ze swoimi rodakami. Obecni byli m.in. kombatanci i górale ­ Polacy z Chicago i sąsiednich stanów. Bp Dydycz w homilii powiedział m. in., iż dla większości Polaków każdego pokolenia Jasna Góra była i jest miejscem świętym, miej-scem szczególnej opieki Maryi. Wspom-niał, że w tym czasie w kraju tysiące pielgrzymów idą różnymi drogami do Sanktuarium Jasnogórskiego w Częstochowie. "Duchowo też pielgrzymuje polska emigracja, która rozproszona jest po całym świecie, ale wiernie służy Bogu i Ojczyźnie tu, na emigracji" ­ dodał. Bp Dydycz w swojej homilii nawiązał także do wydarzeń XVII Świa-towego Dnia Młodzieży w Toronto oraz do pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny.
Organizatorami pielgrzymki polonijnej są Księża Salwatorianie.

Reklama

Jan Jaworski ­ Chicago

Kazachstan

Z udziałem biskupów i księży z wielu krajów świata, w tym również z Polski, odbyły się w kilku miastach Kazachstanu dni modlitw w intencji ofiar prześladowań stalinowskich na tym terenie. W specjalnym orędziu do uczestników spotkania Jan Paweł II napisał, iż "powierza Miłosierdziu Bożemu tych wszystkich, którzy mężnie wyznając wiarę, padli ofiarą nienawiści i ucierpieli na ziemi kazachskiej".
Uroczystości rozpoczęły się 11 sierpnia br. Mszą św., której w Astanie przewodniczył nuncjusz apostolski w Kazachstanie i Azji Środkowej ­ abp Józef Wesołowski. Odprawiono także nabożeństwa za zmarłych w miejscowościach, gdzie znajdowały się niegdyś łagry. Nawiedzono tzw. Centrum Eurazji niedaleko wsi Oziornoje, gdzie stoi krzyż upamiętniający ofiary represji stalinowskich. Końcowym akcentem uroczystości było tradycyjne spotkanie eucharystyczne młodych katolików Kazachstanu w sanktuarium Matki Bożej Królowej w Oziornoje.

Wielka Brytania

Komunistyczna Korea Północna (KRLD) i muzułmańska Arabia Saudyjska znalazły się na dwóch pierwszych miejscach spisu państw, w których chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowane. Najnowszy wykaz 50 takich krajów, ogłaszany co pół roku przez protestancką organizację " Otwarte Drzwi", podała brytyjska agencja prasowa Reutera.
W pierwszej dziesiątce znalazły się rządzone przez komunistów Laos i Wietnam, następnie postkomunistyczno-muzułmańska Turkmenia, islamskie Malediwy, buddyjski Bhutan oraz muzułmańskie: Pakistan, Afganistan i Somalia.

Reklama

Białoruś

"Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka jest zainteresowany przyjazdem Jana Pawła II do tego kraju" ­ powiedział metropolita mińsko-mohylewski ­ kard. Kazimierz Świątek. Dodał, że ponowi zaproszenie Ojca Świętego na Białoruś.
Jednocześnie przypomniał, że podczas narodowej pielgrzymki Białorusi do Rzymu w Roku Jubileuszowym, kiedy 900 Białorusinów na Placu św. Piotra wołało: "Zapraszamy Cię, Ojcze Święty", Jan Paweł II odpowiedział: "Spróbujemy". Pytany, czy taka wizyta jest możliwa, Ksiądz Kardynał wyjaśnił, że w obecnej sytuacji ­ nawet tak trudnej, jak ta, która zarysowuje się między prawosławiem a katolicyzmem ­ ewentualna wizyta Ojca Świętego jest, jego zdaniem, o wiele łatwiejsza na Białorusi niż w Rosji. Metropolita mińsko-mohylewski stwierdził, że władze białoruskie, w tym sam prezydent Łukaszenka, przejawiają coraz większe zainteresowanie taką możliwością.

Czad

Do powstrzymania wykorzystywania dzieci do niewolniczej pracy przez hodowców bydła na południu Czadu wezwała miejscowych lokalnych przywódców szczepowych katolicka rozgłośnia Radio Lotiko z diecezji Sarh. W regionie tym odnotowano co najmniej 80 takich przypadków, ale według wiarygodnych ocen, liczba ta może przekraczać 500 ­ twierdzi rozgłośnia.

Tydzień na Świecie

40 tys. pielgrzymów z Włoch i z zagranicy przybyło do Pietrelciny, gdzie urodził się św. Ojciec Pio, by uczcić 92. rocznicę pierwszej Mszy św. odprawionej przez świętego stygmatyka. Przez całą noc, aż do wczesnych godzin porannych, pielgrzymi odwiedzali tamtejszy kościół i dom rodzinny Świętego.

Z udziałem 5 tys. osób w Zdarze w Republice Czeskiej odbył się Dzień Młodzieży Katolickiej. Spotkanie, poświęcone problematyce XVII Światowego Dnia Młodzieży, przebiegało pod takim samym hasłem, jak w Toronto: Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata.

Powódź, jaka dotarła do Drezna, wyrządziła szkody we wszystkich cennych i znanych kościołach Starego Miasta w stolicy Saksonii ­ podał m.in. biskup diecezji Drezno-Miśnia ­ Joachim Reinelt, apelując do władz kościelnych i państwowych o udzielenie pomocy przy usuwaniu zniszczeń.

Sąd Najwyższy w Pakistanie uwolnił z zarzutów o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi chrześcijanina Ayuba Masiha, za co groziła mu kara śmierci.

Według najnowszych ustaleń, 2819 osób zginęło pod gruzami World Trade Center 11 września 2001 r. Tymczasem prasa donosi, że tuż przed rocznicą zamachu rząd federalny rozpocznie nowe śledztwo w celu wyjaśnienia przyczyn zawalenia się wież WTC. Amerykańskie władze mają nadzieję, że dzięki temu nowe wieżowce budowane na terenie USA będą miały lepsze zabezpieczenia.

Na szczycie góry Kazbek (5033 m) na północnym Kaukazie stanie w pierwszą rocznicę zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie (11 września) posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według pomysłodawców, wymowę symbolu ma nie tylko data ustawienia dzieła, ale także miejsce ­ Kaukaz, będący widownią nieustannych konfliktów zbrojnych.

Telewizja CNN pokazała fragmenty znalezionych w Afganistanie taśm wideo ze szkoleniami terrorystów z al.-Kaidy. Na jednej utrwalono udane eksperymenty z bronią chemiczną.

Po tym, jak australijskie władze odmówiły zniesienia prawa, które tzw. pomoc w samobójstwie uznaje za zbrodnię, zwolennicy eutanazji w Australii zainicjowali akcję rozdawania plastikowych torebek, które mają pomóc nieuleczalnie chorym w popełnieniu samobójstwa. Torebki wyposażone są w elastyczny uchwyt, który ściska szyję, powodując stopniowe uduszenie się chorego. Premier stanu Queensland, gdzie zapoczątkowano wspomnianą kampanię, z przykrością przyznał, że rząd nie może zabronić rozdawania "torebek samobójczych".

Moskiewski szczyt Putin-Łukaszenko zakończył się w atmosferze skandalu. Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował Aleksandrowi Łukaszence zorganizowanie w przyszłym roku referendum w sprawie przyłączenia Białorusi do Federacji Rosyjskiej. Białoruski prezydent określił " integrację" na takich warunkach jako "nie do przyjęcia".

Kilka godzin po wycofaniu z Betlejem wojska izraelskie wkroczyły do obozu uchodźców palestyńskich pod Tulkarem. Zginęło trzech Palestyńczyków i jeden Izraelczyk.

Nigeryjski sąd w Funtua w stanie Katsina orzekł na mocy szariatu wyrok śmierci przez ukamienowanie dla kobiety, która jako rozwiedziona urodziła dziecko.

W wyniku powodzi w Bangladeszu, wywołanych obfitymi deszczami monsunowymi, ok. 400 tys. ludzi musiało porzucić swe domy.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję