Reklama

Wiadomości

Sprzeciw Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec tzw. Raportu Matica

W związku z uchwaleniem dn. 24. 06 2021r. przez Parlament Europejski ideologicznej rezolucji opracowanej na bazie tzw. „Raportu Matica” Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich ( KSLP) wyraża sprzeciw wobec zawartych w nim treści stanowiących poważne, niepokojące zagrożenie dla życia polskich dzieci, zdrowia matek i rodzin, wolności sumienia personelu medycznego i jakości opieki medycznej.

Znajduje się tam propozycja uznania aborcji jako formy opieki medycznej, do której matka danego dziecka ma mieć prawo, zarówno w kontekście utrzymania jej tzw. zdrowia reprodukcyjnego jak i stanowiącego tzw. „prawo człowieka”. Pomija się jednak fakt, że aborcja dziecka może stanowić jednocześnie zagrożenie dla somatycznego i psychicznego zdrowia matki w wielu przypadkach, co pozostaje też w sprzeczności z zasadą bioetyczną lekarza „Primum non nocere” ( Przede wszystkim nie szkodzić). Aborcja i antykoncepcja wg raportu mają być też dostępne dla dziewcząt bez zgody rodziców, a ich wychowanie ma obejmować indoktrynacyjne, wulgarne formy edukacji seksualnej pod hasłem działań prozdrowotnych.

Aborcja, czyli prenatalne zabójstwo dziecka, to brutalna przemoc wobec godności i świętości życia istoty ludzkiej w najwcześniejszej fazie jej rozwoju. Hańba, jakiej dopuścili się lekarze niemieccy wykonując eksperymenty medyczne i paramedyczne na więźniach obozów koncentracyjnych i własnoręcznie dokonując zabójstw między innymi poprzez wstrzykiwanie fenolu do serca nie może być kontynuowana dzisiaj w relacji do nienarodzonych dzieci.

Reklama

Karygodna jest propozycja zniesienia prawa do sprzeciwu sumienia personelu medycznego, aby uniemożliwić osobom opowiadającym się za życiem sprzeciwianie się zabijaniu bezbronnego dziecka. Odmowa aborcji przez lekarza ma być kwalifikowana jako odmowa udzielenia opieki medycznej i może być zagrożona poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Podziel się cytatem

Ograniczanie dostępności klauzuli sumienia dla osób wykonujących zawody medyczne jest sprzeczne zarówno z chrześcijańskim systemem wartości, jak i naturalnym prawem oraz pochodzącymi od czasów Hipokratesa zasadami etyki i deontologii lekarskiej. Nie można zgodzić się na próby ograniczania dostępności klauzuli sumienia dla członków zespołów medycznych. Wolność sumienia lekarzy, pielęgniarek, położnych stanowi podstawę ich zawodowej autonomii, gwarancję przestrzegania sumienia pacjentów, warunek wzajemnego zaufania lekarza i pacjenta, skuteczności profilaktyki, diagnostyki i terapii.

Proponujemy, aby zamiast zamachów na ludzkie życie, na powołanie lekarskie i zasady lekarskiej etyki zawodowej podejmować na forum europejskim działania wyrażające troskę o zdrowie i pełne życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, o odpowiednie warunki dla rozwoju i funkcjonowania rodzin oraz harmonijny rozwój społeczeństw w poszanowaniu dla praw i systemów wartości ich członków.

Reklama

Zagadnienia, które były podnoszone na forum Parlamentu Europejskiego zostały ustalone w dokumentach założycielskich Unii Europejskiej jako należące do jurysdykcji państw członkowskich. Obecne działania trudno odebrać inaczej niż jak próbę pogwałcenia ich suwerenności.

Podziel się cytatem

Przekazujemy serdeczne podziękowanie i wyrazy uznania tym polskim posłom do Parlamentu Europejskiego, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec agresywnej ideologii raportu. Reprezentowali w ten sposób nasz kraj zgodnie z poglądami znacznej większości jego mieszkańców, z ponad tysiącletnią chrześcijańską wiarą oraz legislacyjną linią jego konstytucyjnych organów uwzgledniającą prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, wolność sumienia personelu medycznego, w odpowiedzialny sposób uwzględnili prawo naszego kraju do suwerennego stanowienia zasad obejmujących kwestie prokreacji, seksualności i wychowania.

Dr n. med. Elżbieta Kortyczko specjalista w zakresie pediatrii i neonatologii, prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich,

oraz vice prezesi:

Prof. dr hab. Alina Midro, specjalista w zakresie genetyki klinicznej,

Prof. dr hab. Bogdan Chazan, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii.

Warszawa, 28 czerwca 2021 roku.

2021-06-30 08:17

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List otwarty Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

[ TEMATY ]

list

sejm

Zatrzymaj aborcję

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy

Bożena Sztajner/Niedziela

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich wystosowało list otwarty do parlamentarzystów sejmowej Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w sprawie skierowania Obywatelskiego Projektu Ustawy "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac.

Publikujemy treść listu:

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję