Reklama

Powstało Forum Świętego Wojciecha

1 października zainaugurowało działalność Forum Świętego Wojciecha, zrzeszające ruchy i stowarzyszenia katolickie, które pragną wnieść swój wkład w proces integracji Europy. Będzie ono miejscem refleksji nad kształtem przyszłej Europy oraz pracy nad wkładem polskiego chrześcijaństwa w jej budowę. Przewodniczącym Forum został wybrany Piotr Cywiński, prezes warszawskiego KIK-u, zaś wiceprzewodniczącymi: Radosław Krawczyk z Ruchu Rodzin Nazaretańskich i Krzysztof Kalinowski z Akcji Katolickiej archidiecezji warszawskiej.
Na zebraniu założycielskim przyjęto również Deklarację programową Forum Świętego Wojciecha. Poniżej zamieszczamy jej pełny tekst:

Deklaracja programowa Forum Świętego Wojciecha

Europa jest wspólnym dziedzictwem chrześcijaństwa. Dzisiejsza Europa, po wiekach wojen i podziałów, stoi przed szansą odbudowy swej wspólnoty nie tylko w wymiarze kulturowym, ale również politycznym i ekonomicznym. W tej wielkiej wspólnocie nie powinno zabraknąć żadnego z narodów europejskich. Polska jest spadkobierczynią tego samego dziedzictwa Europy - duchowych podstaw judeochrześcijańskich, filozofii greckiej i prawa rzymskiego.
Przez lata totalitaryzmu staraliśmy się zachowywać swą tożsamość. Dzisiaj chcemy świadomie podjąć zadanie współuczestnictwa w odpowiedzialności za kształt europejskiego kontynentu - w solidarności ze wszystkimi ludźmi dobrej woli we współdziałaniu ze społecznościami i narodami tworzącymi Europę.
Integracja europejska to wielkie wyzwanie stojące także przed środowiskami katolickimi bądź o inspiracji chrześcijańskiej. Dlatego nasze ruchy i organizacje - starające się żyć wiarą, nadzieją i miłością - pragną podjąć to wielkie wyzwanie, traktując je jako szczególny znak czasu. Nie lękajmy się!
Pragniemy współtworzyć Europę trzeciego tysiąclecia. Chcemy uczestniczyć w codziennym odnawianiu jej oblicza, w kształtowaniu jej rozwoju, w decydowaniu o europejskiej, wspólnej przyszłości. Zgodnie ze słowami Jana Pawła II, pragniemy "ofiarować Europie nasze przywiązanie do wiary, nasz natchniony religijnością obyczaj, duszpasterski wysiłek biskupów i kapłanów, i zapewne wiele jeszcze innych wartości, dzięki którym Europa mogłaby stanowić organizm pulsujący nie tylko wysokim poziomem ekonomicznym, ale także głębią życia duchowego" (Jan Paweł II do Konferencji Episkopatu Polski, Kraków, 8 czerwca 1997).
Wielką wartością dziedzictwa europejskiego jest humanizm zakorzeniony w chrześcijańskim personalizmie. W imię szacunku dla godności osoby zakłada on obronę świętego charakteru życia ludzkiego - od poczęcia do naturalnej śmierci. Rozwój Europy możliwy był dzięki szczególnej pozycji rodziny - podstawowego miejsca wychowania człowieka - opartej na małżeństwie rozumianym jako związek mężczyzny i kobiety, a także dzięki wysokiej randze, jaką nadawano szkole - kształcącej i wychowującej, wespół z rodziną, światłych i prawych obywateli.
Jedną z podstawowych wartości demokracji jest także wolność religijna, rozumiana w trojakim wymiarze: indywidualnym, zbiorowym i instytucjonalnym. Istotnym spoiwem kontynentu, także przestrzenią dialogu, była i jest kultura. Tym wartościom pragniemy służyć. Będziemy się także troszczyć o gwarancje dla nich w prawie europejskim.
Wierzymy, że wejście Polski do Unii Europejskiej da wszystkim ludziom dobrej woli możliwość pełniejszego udziału w kształtowaniu przyszłego oblicza naszego kontynentu, nie tylko pod względem gospodarczym i politycznym, ale również kulturowym, moralnym i religijnym. Ufamy, że w przyszłej, zjednoczonej Europie, szczególnie chroniona będzie tożsamość religijna i kulturowa każdego narodu.
Integracja nie będzie jednak aktem jednej chwili. Postrzegamy ją jako część procesu pojednania i zbliżenia między narodami, budowy wzajemnego zaufania i budzenia woli współpracy. Dlatego, świadomi konieczności przygotowania się do integracji europejskiej, łączymy nasze wysiłki w ramach Forum Świętego Wojciecha. Będzie ono miejscem wspólnej modlitwy w intencji Europy oraz płaszczyzną współpracy naszych ruchów i organizacji, naszym świadomym wkładem w budowanie jedności i rozkwitu naszego kontynentu.

(Tekst drukujemy za KAI.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję