Reklama

Punkty i kontrapunkty

Rozwody

Zapobiegać rozwodom

W wyniku reformy socjalnej w Stanach Zjednoczonych z 1996 r. znaczne fundusze socjalne zostały przeznaczone na przygotowanie ludzi do małżeństwa. Było bowiem oczywiste, że rozbite małżeństwa - oprócz indywidualnych, osobistych kosztów rozwodu - pociągają za sobą coraz większe wydatki socjalne.
Liczne stany zorganizowały kursy mające na celu konsolidowanie małżeństw. Washington Times podaje, że w stanie Arizona w kursach dla małżeństw wzięło udział 517 młodych par. Przed paru laty prawodawcy Arizony postanowili wydać z funduszy socjalnych 1 mln 100 tys. dolarów na subwencję seminariów o małżeństwie i rodzinie. "Rozbicie małżeństwa, a nawet występowanie w nim konfliktów i przemocy jest jednym z głównych źródeł problemów socjalnych. Należy działać zapobiegawczo" - twierdzi Mark Anderson, jeden z czołowych prawodawców Arizony.
Państwo pokrywa 85% kosztów kursów dla małżeństw (w przypadku młodych o niskich dochodach - nawet 100%). Większość par ankietowanych wysoko oceniła te kursy. Co najmniej 10 stanów poparło lub zamierza poprzeć prawa wspierające małżeństwo i rodzinę - pisze Christian Science Monitor. Jednym z najambitniejszych programów jest program Oklahoma. Oklahoma jest znana z przywiązania do wartości religijnych i rodzinnych. 60% głosujących uczestniczy regularnie w nabożeństwach niedzielnych, podczas gdy przeciętna krajowa wynosi ok. 40%. Jedna trzecia wszystkich mieszkańców Oklahomy rozwiodła się przynajmniej jeden raz w życiu, gdy tymczasem średnia krajowa pod tym względem wynosi 21%.
Badania nad przyczynami rozwodów wykazały, że prawie wszystkie pary - zarówno rozwiedzione, jak i wierne sobie - przeżywają taką samą liczbę konfliktów wywołanych tymi samymi tematami dotyczącymi: dzieci, pieniędzy, seksu, wolnego czasu i innych osób. W tej sytuacji "Marriage Initiative" w Oklahomie zmierza do zwiększenia wydatków na przygotowanie do małżeństwa. W celu zmniejszenia liczby rozwodów o jedną trzecią już w 2001 r. wydano ok. miliona dolarów. Oprócz kursów państwowych wspólnoty kościelne wprowadziły obowiązkowy okres oczekiwania na zawarcie małżeństwa. Miejscowi urzędnicy zapewniają, że program ten spowodował zmniejszenie liczby rozwodów o ponad 20% w ciągu minionych 4 lat. Wysiłek poczyniony przez duchownych w Modesto (Kalifornia) w ciągu minionych 15 lat przyczynił się do zmniejszenia rozwodów o 50%. Rodziny jednorodzicielskie stanowią 58% wszystkich przypadków osób korzystających z opieki socjalnej, a dzieci mające tylko jednego z rodziców są pięciokrotnie bardziej narażone na popadnięcie w nędzę. Dlatego niezbędna jest pomoc dla rodzin jednorodzicielskich.

Koszty współzamieszkania

Krajowy Ośrodek Statystyki Zdrowia wchodzący w skład Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom przeprowadził ankietę wśród 11 tys. kobiet. Okazało się, że trzy spośród czterech kobiet były zamężne, a połowa z nich żyła ze swoim partnerem przed ślubem. "Wiele osób nawiązuje stosunki przedślubne z przekonaniem, że jeśli ten związek się rozpadnie, to strata będzie niewielka z powodu braku zobowiązań prawnych - wyjaśnia prof. Catherine Cohan, specjalistka od rozwoju ludzkiego i rodziny w Uniwersytecie Pensylwanii. - Nikłe zobowiązania pozostają nikłe także po zawarciu małżeństwa, co powoduje słabość takich małżeństw".
Badania te wykazały, że 70% par żyjących razem przez co najmniej pięć lat w końcu zawarło związek małżeński. Po 10 latach 40% takich par rozpada się. Spośród par nie żyjących razem przed ślubem rozpada się 31%.
Wśród czynników sprzyjających trwałości związku podkreśla się ducha wspólnotowego i mocne więzy religijne. Brytyjskie studium "Experiments in Living" zaznacza, że partnerzy określający się jako chrześcijanie są szczególnie oddani dzieciom.
Dyskusje nad rozwodami toczą się w parlamentach kilku krajów. Niedawno w Szwajcarii za łatwiejszym rozwodem opowiedziało się 131 deputowanych (przeciwko - 18). Projekt ustawy na rzecz rozwodu zgłosił też Senat Chile. Istnieje wszakże nadzieja, że pod wpływem amerykańskich doświadczeń nastąpi opamiętanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus - patronka misji

Przed swoją śmiercią św. Teresa (1873-1897) przyrzekła, że będzie z nieba „spuszczać deszcz róż”. Dlatego ikonografia przedstawia Świętą z naręczami róż, które oznaczają łaski, jakie za jej wstawiennictwem ludzie otrzymują. Te właśnie niezwykłe łaski stały się przyczyną popularności Świętej w świecie, oraz tak rychłego wyniesienia do chwały ołtarzy. W roku 1923 papież Pius XI ogłosił ją błogosławioną, a już dwa lata później wpisał ją uroczyście do katalogu świętych. W roku 1944 papież Pius XII ogłosił św. Teresę drugą, obok Joanny d´Arc, patronką Francji. W roku 1947, w 50-lecie śmierci św. Teresy, odbyła się we Francji wielka peregrynacja relikwii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł bp Jan Styrna

2022-09-28 16:52

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. Uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się 3 października.

Jan Styrna był kapłanem diecezji tarnowskiej. Urodził się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Górskiej, Mielcu.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję