Reklama

Z nadwiślańskiej fary na świat

W niedzielę 23 czerwca, w przeddzień liturgicznych uroczystości odpustu parafialnego, we włocławskiej farze odprawiona została Msza św., transmitowana bezpośrednio przez TV Polonia. Już wcześniej, także za pośrednictwem Radia "W", proboszcz parafii - ks. prał. Bolesław Cieślak ogłaszał i zachęcał do udziału w uroczystościach odpustowych. Ksiądz Proboszcz mówił, że odbiera telefony od osób mieszkających w innych miastach Polski, a nawet poza granicami kraju, którzy nie kryją radości, że w telewizji będą mogli zobaczyć - jak mówią - ukochaną farę.

Jest duża liczba włocławian, którzy do fary mają szczególny sentyment: kolejne pokolenia z tej parafii zawierają małżeństwa, chrzczą dzieci i posyłają je do Pierwszej Komunii św. Niektórzy, po wieloletniej nieobecności w parafii - wracają tu, wspominając minione lata. Jeszcze inni, na obczyźnie, niekiedy oddaleni o tysiące kilometrów cieszą się, że nowoczesne zdobycze techniki umożliwiają im uczestnictwo w Mszy św. sprawowanej w nadwiślańskiej farze, kościele ich dzieciństwa i młodości.

Transmisję telewizyjną poprzedziła krótka informacja historyczna o świątyni. Położona nad rzeką, narażona była na zalewanie wodami Wisły. Zaradzono temu, podnosząc w XIX w. teren bulwarów. Prawdopodobnie pierwszy kościół św. Jana Chrzciciela wybudowano w X w., lecz nie ma po nim żadnych śladów. Dzisiejszy kościół, wybudowany w 1538 r., znajduje się na miejscu pierwotnego. Budowla jest w stylu gotyckim, wystrój wnętrza ma barokowy. Wśród znajdujących się tu zabytków są zbudowane w XVI i XVII w. kaplice: Aniołów Stróżów i Pięciu Ran Pana Jezusa. W ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wierna kopia Obrazu Jasnogórskiego, wotum włocławian za ocalenie miasta w 1920 r.

Mszę św. celebrował ks. inf. Leonard Urbański wraz z wikariuszem biskupim - ks. prał. Stanisławem Waszczyńskim, proboszczem katedralnym, i ks. prał. Bolesławem Cieślakiem. W słowie wstępnym Ksiądz Infułat prosił wiernych, by podczas Liturgii "pamięcią i modlitwą objąć wszystkich parafian: tych, których życie dzieci Bożych rozpoczęło się przy chrzcielnicy w tym domu Bożym, żyjących i rozproszonych po parafiach Włocławka i poza Włocławkiem, i tych, których Bóg powołał już do siebie".

Podniosłe kazanie wygłosił Ksiądz Proboszcz. Mówił o Papieżu Janie Pawle II jako o proroku przełomu wieków, podróżującym po świecie i przepowiadającym Chrystusa. Przypomniał postaci związane z diecezją włocławską i Włocławkiem: św. Maksymiliana Kolbego, bł. bp. Michała Kozala, sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. Przez nich Bóg dawał znaki przepowiadające upadek systemów totalitarnych.

Teraz, wolni, ale nadal zagubieni, zmęczeni ludzie nie mogą ulegać złu, lecz - ducha nie gasząc - brać losy Kościoła i Polski we własne ręce po to, by bronić wiary, godności człowieka i Ojczyzny.

Po błogosławieństwie końcowym został odsłonięty wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Większość wiernych została w kościele, by powierzyć Maryi swe troski, obawy i prośby. Dobre oczy Maryi z miłością patrzyły na rozmodlonych ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kandydatura i akolitat w Paradyżu

2022-12-08 15:37

[ TEMATY ]

akolitat

Paradyż

kandydatura

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Bp Adrian Put podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym w Paradyżu udzielił dziś posługi akolitatu dwóm alumnom Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Trzeci z alumnów został kandydatem do święceń diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

zbrodnie wojenne

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików znowu wskazywał na kwestię wychowywania dzieci w trakcie wojny, które należy przygotować do realnego życia w niełatwym świecie. Dodawał również, że pomimo wielkiego zła dokonywanego w tych czasach przez Rosjan „niezłomność ukraińskiego narodu się nie zmniejsza, ale na odwrót, rośnie na naszych oczach wola walki, solidarność, wzajemne wsparcie, nabierając niebywałych rozmiarów”.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję