Reklama

Niedziela Małopolska

Szczególna okazja

    Dzisiaj po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych!

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

    Zgodnie z ustaleniem, iż będzie on obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa –Anny i Joachima, rodziców Maryi.

    Nie ukrywam, że lubię seniorów. Lubię ich spotykać, rozmawiać z nimi, a nade wszystko ich słuchać. Z tych spotkań wypływa wiele dobra dla obu stron. Ja zawsze dowiem się czegoś nowego, zrozumiem, nauczę…

Reklama

    W Polsce, podobnie jak w wielu krajach Europy, przybywa seniorów, z czego powinniśmy się cieszyć. Niestety, coraz więcej osób starszych zostaje w swej starości zepchniętych na margines życia. W czasach, gdy w naszym społeczeństwie coraz mniej rodzin żyje pod jednym dachem, gdzie tworzą rodziny wielopokoleniowe, gdy tak dużo dorosłych dzieci wyjeżdża w świat, za przysłowiowym lepszym życiem, coraz mniej uwagi poświęca się dziadkom i pradziadkom, czyli przodkom.

    Z wielu przeprowadzonych rozmów wynika, że seniorzy czują się samotni. W jednym z felietonów apelowałam: Dziś chcę zwrócić uwagę na możliwość, jaką wakacyjne wyjazdy stwarzają w budowaniu relacji z rodziną, w tym szczególnie z dziadkami. To dzięki spotkaniom z nimi najmłodsze pokolenia uczą się szacunku dla ludzi starszych. A przy okazji oglądania zdjęć sprzed lat i słuchania wspomnień, tak chętnie snutych przez seniorów, uświadamiają sobie, że wszystko, w tym także każde wakacje i młodość przemijają…”

    Dzisiejszy dzień stanowi szczególną okazję, aby się spotkać ze swoimi dziadkami, a jeśli jest to niemożliwe, to chociaż do nich zadzwonić i powiedzieć im, że są kochani, że ich cenimy. Dzisiejszy dzień jest też okazją, aby o swych dziadkach i pradziadkach opowiedzieć swym dzieciom. One zasługują, ba mają prawo, aby poznać swoje korzenie…

2021-07-25 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję