Reklama

Inauguracja kamieńskiego festiwalu W hołdzie Ojcu Świętemu

W piątek 21 czerwca br. w Kamieniu Pomorskim rozpoczął się XXXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Inaugurację tej największej i mającej najdłuższą tradycję letniej imprezy muzycznej na Pomorzu Zachodnim poprzedziła podniosła uroczystość. Było nią odsłonięcie umieszczonej na południowej ścianie ratusza miejskiego tablicy upamiętniającej nadanie we wrześniu 2001 r. honorowego obywatelstwa Kamienia Pomorskiego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Po słowie wstępnym burmistrza miasta Andrzeja Jędrzejowskiego, który jesienią ubiegłego roku osobiście wręczył Ojcu Świętemu dokument o nadaniu honorowego obywatelstwa, krótkie przemówienia wygłosili starosta powiatu kamieńskiego Krzysztof Marciniak oraz prezes kamieńskiego oddziału stowarzyszenia "Civitas Christiana" Henryk Grzybowski. Następnie głos zabrał abp senior Marian Przykucki. Przypomniał on o dawnej roli Kamienia Pomorskiego jako stolicy biskupiej i wyraził uznanie dla władz miasta za inicjatywę nadania Ojca Świętemu honorowego obywatelstwa, zaznaczył też, że odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbywa się w 30. rocznicę ustanowienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz w 15. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Szczecinie.

Aktu odsłonięcia tablicy dokonał Burmistrz, zaś Ksiądz Arcybiskup poświęcił ją po odmówieniu modlitwy, poczym trzej trębacze - członkowie orkiestry Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zagrali sygnał, a reaktywowany niedawno kilkunastoosobowy młodzieżowy zespół wokalny "Kamieńscy madrygaliści" pod dyrekcją Ewy Jakubiec zaśpiewał dwie pieśni religijne.

W wypełnionej do ostatniego miejsca katedrze kamieńskiej odbył się inauguracyjny koncert festiwalu dedykowany Papieżowi Janowi Pawłowi II, co nadało imprezie szczególnie uroczysty charakter. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Andrzej Jędrzejewski, a po krótkim słowie ks. abp. Mariana Przykuckiego rozpoczął się koncert zapowiadany przez Mikołaja Szczęsnego. W programie znalazły się dzieła wybitnych kompozytorów XVIII w. Solista wieczoru - organista Andrzej Chorosiński zagrał Toccatę D-dur Johanna Sebastiana Bacha w opracowaniu Maxa Regera, Sonatę g-moll Carla Philippa Emanuela, syna lipskiego mistrza, oraz słynną Passacaglię c-moll Johanna Sebastiana. Artysta, grając na dobrze przgotowanym do festiwalu zabytkowym instrumencie, zadziwił słuchaczy niezawodną techniką oraz celną interpretacją, wyrażającą się zwłaszcza w umiejętnym doborze barw będących w dyspozycji kamieńskich organów. Zastrzeżenie budziło jedynie zbyt szybkie tempo, jakie nadał solista bachowskiej Passacaglii.

Drugą część koncertu wypełnił obszerny utwór - psalm Dixit Dominus (Rzekł Pan) Antonia Vivaldiego. W jego wykonaniu wzięli udział Zespół Wokalistów i Instrumentalistów "Camerata Nova" ze Szczecina, Orkiestra Kameralna z Prenzlau (Niemcy) oraz solistka Grażyna Flicińska-Panfil - sopran i Katarzyna Suska - mezzosopran, zaś całością dyrygował Eugeniusz Kus. Uroczysta i pełna melodyjności 10-częściowa kompozycja została zaprezentowana nienagannie, jeśli nie liczyć pewnej niekorzystnej dla zespołu wokalnego dysproporcji brzmienia w pierwszej części dzieła.

Słuchacze inauguracyjnego koncertu burzliwym aplauzem podziękowali za piękną muzykę artystom, którzy w tak godny sposób złożyli hołd Ojcu Świętemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję