Reklama

Kościół

Caritas dzieciom. Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych

Zbliża się półmetek tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas. Z wypoczynku na koloniach, półkoloniach i krótszych wyjazdach organizowanych przez diecezjalne Caritas w różnych rejonach Polski skorzysta tego lata około 8 tys. osób. Akcja jest finansowana ze zbiórek organizowanych przez Caritas. Niestety dla wielu dzieci w Polsce wyjazd na wakacje, z uwagi na trudną sytuację materialną, wciąż pozostaje w sferze marzeń. W tym roku akcja nabrała dodatkowego znaczenia, dając dzieciom szansę na integrację i odbudowanie relacji z rówieśnikami po okresie izolacji i nauki zdalnej.

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Nauka zdalna i brak codziennego kontaktu odcisnęły swoje piętno na najmłodszych. Jak przyznaje Maryla Jaskułowska, wychowawczyni na koloniach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach nad Liwcem, część dzieci wyjeżdża na wakacje zamknięta w sobie, obarczona bagażem trudnych doświadczeń z czasu pandemii. Otwierają się pod wpływem zajęć integracyjnych, opowiadają o swoich przeżyciach, odnajdują radość we wspólnej zabawie.

Chwila wytchnienia po trudnym roku

Reklama

– Wakacyjny wypoczynek, w różnych formach, organizują w tym roku 23 Caritas diecezjalne. To one kwalifikują dzieci na kolonie, bo pracując na co dzień w lokalnych środowiskach najlepiej znają potrzeby rodzin – tłumaczy ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Wspieramy ich działania, przekazując na organizację kolonii środki pochodzące m.in. z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i innych zbiórek. Potrzeby wciąż są ogromne. Wiele rodzin nie może pozwolić sobie na dłuższy wakacyjny pobyt swoich dzieci poza domem. W tym roku jest szczególnie ważne, aby zapewnić najmłodszym wytchnienie po tych niełatwych doświadczeniach związanych z pandemią, nauką zdalną i izolacją – zaznacza ks. Iżycki. I przypomina, że każdy może włączyć się w pomoc najmłodszym i spełnić ich marzenia o wakacjach w atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski.

Sport, przyroda i muzyka

– Wakacyjna Akcja Caritas to wypoczynek, atrakcje, wycieczki, uśmiech na co dzień i świetna atmosfera bezinteresownej pomocy – wylicza Edyta Matak, kierowniczka kolonii Caritas w Urlach. Dodaje, że nad Liwcem dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale także uczą – przy czym jest to nauka daleka od szkolnej rutyny.

Reklama

– Temu służy na przykład spotkanie z leśniczym, który zapoznaje uczestników kolonii z otaczającą nas przyrodą. Podczas zajęć muzycznych dzieci uczą się piosenek i zabaw tanecznych. Do dyspozycji jest też dobrze wyposażona sala komputerowa, siłownia zewnętrzna i wewnętrzna, sala gimnastyczna, boisko do piłki nożnej i plażowej – wyjaśnia pani Edyta. Jak dodaje Maryla Jaskułowska, kolonie Caritas są cenione przez uczestników i ich rodziców.

– Dzieci bardzo polubiły kadrę i już pytają, dokąd jedziemy w przyszłym roku – śmieje się wychowawczyni. Część podopiecznych rzeczywiście od lat wyjeżdża na wakacje z Caritas.

– Jestem już siódmy raz. Robimy tu wiele fajnych rzeczy, ale najbardziej lubię śpiewać – opowiada Karolina. Na koloniach podobają jej się wycieczki, kontakt z przyrodą i to, że można poznać wiele ciekawych osób. Nowe znajomości cieszą też Daniela, który podobnie jak Karolina lubi zajęcia muzyczne – chłopiec chętnie uczy się grać na akordeonie.

W lesie, w górach i nad morzem

Muzykowanie, zajęcia plastyczne czy sportowe – w siłowni lub na sali gimnastycznej – to alternatywa na złą pogodę. Największą atrakcją są jednak spływy kajakowe, na które dzieci czekają z utęsknieniem. Liwiec to bardzo urokliwa rzeka, a słoneczne dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. W tym roku w Urlach odbędą się trzy turnusy kolonijne. W każdym z nich weźmie udział ok. 40 dzieci w wieku od siedmiu do 16 lat.

Szereg atrakcji czeka też na uczestników kolonii organizowanych przez Caritas Archidiecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach – malowniczo położonej miejscowości w Bieszczadach. Tutejszy ośrodek Caritas dysponuje boiskami, kortami i terenami rekreacyjnymi zajmującymi powierzchnię 8 ha. Do dyspozycji uczestników kolonii są też m.in. Ogród Biblijny, stadnina koni czy Park Owadów. Zwykle na wakacje przyjeżdża tu ok. 800 dzieci rocznie. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, z kolonii w Myczkowcach skorzysta ok. 350 dzieci.

Podobną liczbę uczestników będą miały kolonie organizowane w tym roku przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Organizatorzy zdecydowali się na wyjazdy do ośrodków położonych w Chłapowie nad morzem i w Zakopanem. W sumie przewidziano pięć turnusów dla około 350 dzieci. Program kolonijny będzie obfitować w wycieczki, gry i zabawy na świeżym powietrzu, kąpiele morskie i górskie spacery. Ważnym elementem kolonii będzie program wychowawczy „Jestem eko”, którego motywami przewodnimi są przesłanie encykliki papieża Franciszka „Laudato si’” oraz doskonale znanego najmłodszym filmu „Król lew”.

W tym roku Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje także półkolonie, w których weźmie udział ok. 250 dzieci. Odbędą się one głównie w placówkach wsparcia dziennego w Kielcach, Jędrzejowie, Chmielniku, oraz w Proszowicach. Zajęcia będą związane z atrakcyjnym dla najmłodszych tematem ekologii, nie zabraknie też wycieczek po pięknym regionie świętokrzyskim oraz zabaw i zajęć integracyjnych.

Jak pomóc? Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci; przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI; wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2021-07-26 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kurs na opiekuna

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2016, str. 2

[ TEMATY ]

Caritas

kurs

Anita Łukowiak

Kursanci uczą się m.in. toalety chorego w łóżku, rehabilitacji

Kursanci uczą się m.in. toalety chorego w łóżku, rehabilitacji

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizuje kurs na opiekuna osób starszych, chorych, niesamodzielnych i zależnych. Kurs ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi osobom niezwiązanym zawodowo z działalnością opiekuńczą.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję