Reklama

Wystawa daleka od rzeczywistości

IX Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym odbyły w miniony weekend w Szepietowie.

Impreza tradycyjnie już od wielu lat odbywa się w ostatnią sobotę i niedzielę czerwca. Tegoroczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno zwiedzających, jak i wystawców. W sumie w ciągu dwóch dni imprezy przez tereny Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (który był organizatorem tej imprezy) przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Wystawcy z całego niemal kraju prezentowali: zwierzęta hodowlane, wyposażenie budynków inwentarskich, rolnicze maszyny i urządzenia oraz wszelkiego rodzaju nawozy i środki ochrony roślin. WPODR udostępnił też dla zwiedzających swoją pasiekę, gdzie oprócz fachowych porad i prezentacji sprzętu pasiecznego można było kupić miód.

Zwierzęta prezentowało osiemdziesięciu ośmiu wystawców, wśród nich prym wiedli hodowcy bydła, których na wystawę przyjechało aż pięćdziesięciu ośmiu. Dodatkową atrakcją tegorocznej wystawy była prezentacja zwierząt użytkowych i ozdobnych. Krzyżówkę dzika ze świnią zaprezentował Dariusz Gedziec z powiatu Bielsk Podlaski. Dodajmy, że świniodziki charakteryzują się: licznymi miotami, dużą odpornością na choroby, małymi wymogami utrzymania, a co najważniejsze, smacznym i chudym mięsem. Natomiast z Jarosławem Kaczyńskim z gm. Czyżew przyjechały młode strusie afrykańskie. Ciekawość młodszej części zwiedzających wzbudził kucyk wystawiony przez Waldemara Soczyńskiego z Zambrowa. W ramach imprezy zorganizowano również wystawę pt.: Przedsiębiorczość na wsi podlaskiej. Gminy oraz mniejsze społeczności lokalne prezentowały swój dorobek. Coś co wyróżniało je spośród innych.

Lokalni przedsiębiorcy doradzali, jak założyć własną działalność gospodarczą, czy też jak zorganizować grupę producencką. W ramach tejże wystawy odbył się wykład na temat programu ewidencji zwierząt - IACS. Przedstawił go doradca ministra rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Fąfara.

WPODR, chcąc przybliżyć rolnikom tematykę związaną z Unią Europejską, zorganizował specjalne stoisko: "Centrum Informacji o Unii Europejskiej". Podczas organizowanej w Szepietowie rolniczej imprezy odbył się też finał konkursu Podlaska Agroliga 2002. W rywalizacji brali udział rolnicy i firmy z branży rolno-spożywczej z naszego regionu. Celem tego typu współzawodnictwa jest - jak powiedziała Janina Włostowska, kierownik działu Informacji i Promocji WPODR w Szepietowie - "Promocja najlepszych rolników w województwie, którzy wyróżniają się stylem bycia i gospodarowania. Mogą być więc przykładem dla innych. Poza tym są to ludzie otwarci, którzy chcą się dzielić sukcesem z innymi.

Jako kolejny cel konkursu Janina Włostowska wymienia promowanie postawy "być najlepszym". Biorący udział poddają się pod ocenę innych - jednocześnie starając się naśladować lepszych od siebie i doskonalić siebie i swoje gospodarstwo. Są oni - jak określa Włostowska - "liderami podlaskiej wsi".

Konkurs Podlaska Agroliga 2002 rozgrywa się w dwóch kategoriach. W kategorii rolnicy. I miejsce i tytuł "Mistrza Podlaskiej Agroligi 2002" zdobyli państwo Bożena i Leszek Maćkowiakowie z Sytek w gm. Drochiczyn. II miejsce i tytuł "Pierwszego Wicemistrza Podlaskiej Agroligi 2002" otrzymali państwo Anna i Tadeusz Skroccy z Cyprek w gm. Grajewo. Tytuł "Drugiego Wicemistrza Podlaskiej Agroligi 2002" przypadł państwu Mariannie i Tadeuszowi Dzwonkowskim z Szabłów Młodych w gm. Śniadowo. W kategorii firmy zwyciężyły Suwalskie Zakłady Drobiarskie. Teraz laureaci czekają na roztrzygnięcie etapu krajowego konkursu Agroligi. Jak poinformował nas Robert Polkowski z WPODR w Szepietowie - nastąpi to najprawdopodobniej w lutym przyszłego roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję