Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Unii Europejskiej

Kościół rozczarowany brakiem odniesienia do Boga w konstytucji UE

Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) wyraziły rozczarowanie brakiem odniesienia do Boga w projekcie pierwszych 16 artykułów przyszłej konstytucji UE, które przyjęto 6 lutego br. w Brukseli.
"Może się okazać, że UE stanie się jedynie wielonarodową wspólnotą gospodarczą i polityczną" - napisał m.in. dziennik watykański L´Osservatore Romano. W komentarzu opublikowanym w wydaniu z 7 lutego br. podkreślono m.in., że jeśli rządy Wspólnoty zaakceptują ten projekt, przyszła Europa zostanie "obrabowana z decydującego dziedzictwa swojej historii".
"Jak widać, nie została uwzględniona ani sugestia Jana Pawła II, ani też wyraźne życzenie większości państw europejskich" - pisze m.in. austriacka agencja katolicka "Kathpress".
Tymczasem jako zagorzały przeciwnik umieszczenia w konstytucji europejskiej invocatio Dei zdeklarował się po raz kolejny przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d´Estaing.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Kuby

Wolność religijna nadal ograniczana

W 5 lat po pielgrzymce Jana Pawła II na Kubę wolność religijna w tym kraju jest znowu ograniczana - uważa kard. Jaime Ortega y Alamino, arcybiskup Hawany. W wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego Avvenire kard. Ortega przypomniał, że "w czasie papieskiej wizyty kubański Kościół wyszedł z kręgu milczenia i stał się znany nie tylko światu, ale przede wszystkim samym Kubańczykom". Przypomniał, że władze Kuby przywróciły Boże Narodzenie jako dzień wolny od pracy i to zostało utrzymane. Jednak w stosunkach Kościół - państwo żadne istotne zmiany nie zaszły. Zdaniem kard. Ortegi, na Kubie odczuwa się stopniowy powrót do propagandowego szerzenia ideologii. "Kościoła nie atakuje się wprost, ale spycha się go na margines. Religię traktuje się jako sprawę czysto prywatną. Kościół nie ma dostępu do szkolnictwa, gdyż oświatę państwo uważa za swoją wyłączną domenę. Nie ma też dostępu do mediów, z wyjątkiem nielicznych transmisji liturgicznych w największe święta" - powiedział m.in. kard. Ortega.

Reklama

Z Niemiec

Rośnie liczba dzieci-żołnierzy na świecie

Mimo osiągniętego przed rokiem międzynarodowego porozumienia zabraniającego udziału nieletnich w działaniach wojennych, ciągle rośnie liczba dzieci-żołnierzy - zaalarmowała koalicja na rzecz pomocy dzieciom w Niemczech. Organizacja ta poinformowała 10 lutego br. w Berlinie, że szacunkowa liczba ponad 300 tys. nieletnich przymusowo wcielanych do wojska i zmuszanych do walki nie ma tendencji spadkowej, a wręcz odwrotnie. Wzrost liczby dzieci-żołnierzy zarejestrowano przede wszystkim w Azji i Afryce.
Międzynarodowe porozumienie w sprawie dzieci-żołnierzy weszło w życie 12 lutego 2001 r. Wprawdzie podpisało je 111 krajów, ale tylko 46 z nich zobowiązało się umieścić ten warunek w swojej konstytucji. Niemiecki Sojusz Organizacji Pozarządowych (NRO) wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia stanowczych kroków w sprawie rekrutowania nieletnich.

Z Rosji

Abp Kondrusiewicz konsekrował kościół w Twerze

Katolicki metropolita w Moskwie - abp Tadeusz Kondrusiewicz konsekrował w Twerze nowo zbudowany kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Uroczystość zgromadziła księży katolickich z Moskwy, Sankt Petersburga i Pskowa, seminarzystów i przedstawicieli ambasady polskiej oraz licznych parafian - tutejszych i z pobliskich miejscowości. Przybyli też przedstawiciele władz obwodu, duchowni różnych wyznań (ale bez prawosławia), dziennikarze i mieszkańcy miasta. Witając uczestników uroczystości, proboszcz parafii twerskiej - ks. Władysław Wojdat przypomniał dzieje miejscowej wspólnoty katolickiej, liczącej sobie ponad 150 lat. Podkreślił zasługi swych poprzedników - ks. Wiktora Woronowicza z Moskwy, pierwszego proboszcza po odrodzeniu się parafii w latach 90. XX wieku, i jego następcy - ks. Richarda Masina, który rozpoczął budowę świątyni. Nowo konsekrowany kościół stanął w his-torycznym centrum miasta, nad Wołgą, w tym samym miejscu, w którym znajdowała się poprzednia świątynia, zburzona przez komunistów w 1974 r.

Reklama

USA

Rząd USA pragnie jeszcze bardziej niż dotychczas strzec modlitwy w szkołach publicznych. Jak podały gazety amerykańskie 9 lutego br., minister oświaty Roderick Page oświadczył, że szkołom, które będą zabraniały swoim uczniom modlenia się poza salami klasowymi, mogą zostać cofnięte dotacje państwowe. Oświadczenie ministra jest zgodne z programem rządu prezydenta George´a Busha, według którego uczniowie i nauczyciele powinni mieć swobodę w przeznaczaniu czasu na modlitwę w szkole, zgodnie z ostatnimi orzeczeniami sądów. Jednak nie wszystkie szkoły podporządkowują się tym zasadom i - jak podaje prasa USA - wkrótce ma zostać po raz pierwszy nałożona kara za zakaz modlitwy wydany przez kierownictwo jednej ze szkół.

Włochy

Biskup pomocniczy Mediolanu Giuseppe Merisi, który od niedawna reprezentuje Konferencję Biskupów Włoskich w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE), w wywiadzie dla dziennika włoskiego Episkopatu Avvenire wymienił wśród oczekiwań Kościoła wobec przyszłej konstytucji UE m.in. prawo do indywidualnego i wspólnotowego wyrażania wiary, uznanie osobowoś-ci prawnej Kościołów oraz ich sta-tusu w krajach członkowskich opartego m.in. na konkordacie. Włoski biskup nie traci nadziei, że temat ten zostanie jeszcze poruszony i będzie możliwe osiągnięcie porozumienia. "Mam wrażenie, że istnieje klimat sprzyjający dialogowi" - powiedział.

Szkocja

Pod hasłem: Miłość dla życia w Szkocji ruszyła akcja propagująca wśród młodzieży zasadę, że współżycie płciowe należy rozpoczynać dopiero po zawarciu małżeństwa. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że będzie on propagowany również w Anglii i Walii. Pierwszą tego rodzaju kampanię przeprowadził w Irlandii Północnej z bardzo dobrym skutkiem lekarz domowy - dr Richard Barry. Dużym powodzeniem projekt ten cieszy się również w USA. Bardzo mocno podkreśla on trzy sprawy: osobiste przekonanie, wychowywanie przede wszystkim samego siebie do pełnej dojrzałości i szacunek dla drugiego człowieka.

Gruzja

Z ostrym potępieniem przejawów nietolerancji religijnej w Gruzji wystąpiła Światowa Rada Kościołów. W ogłoszonym 6 lutego br. liście do prezydenta tego kraju, Eduarda Szewardnadze, dyrektor jej Komisji ds. Międzynarodowych, Peter Weiderud, poinformował o brutalnej napaści na uczestników nabożeństwa ekumenicznego, które odbyło się w Tbilisi 24 stycznia br. w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześ-cijan.

Jednym zdaniem

Abp Angelo Comastri będzie przewodniczył rekolekcjom wielkopostnym w Watykanie. Jest on przełożonym prałatury terytorialnej Loreto i delegatem apostolskim sanktuarium maryjnego w Loreto oraz wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Niepokalanej, zaś w Episkopacie włoskim odpowiada za duszpasterstwo powołaniowe. Zgodnie z tradycją, w czasie planowanych od 9 do 15 marca br. rekolekcji zawieszone będą wszelkie audiencje papieskie, łącznie ze środową audiencją generalną.

Dowody łamania przez Irak rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przedstawione przez USA, nie przekonały Watykanu. Dziennik L´Osservatore Romano zatytułował swoją relację z Nowego Jorku: Oskarżenia poparte mało przekonującymi dowodami. Sceptycznie do raportu odniósł się też przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - abp Renato Martino.

Jan Paweł II przyjął w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego delegację polskich bernardynów z okazji 550. rocznicy ich obecności na ziemiach Polski i Ukrainy. Papież podejmował także uczestników obchodów 35. rocznicy założenia rzymskiej Wspólnoty św. Idziego.

Jan Paweł II jest najbardziej znaną osobą mówiącą po włosku - konstatacja ta nakłoniła MSZ Włoch do zorganizowania obchodów 25-lecia pontyfikatu w kilku najważniejszych instytutach kultury włoskiej na świecie, w tym w Nowym Jorku, Buenos Aires, Strasburgu i Krakowie.

Mszę św. z okazji XI Światowego Dnia Chorego odprawił w narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Waszyngtonie legat papieski - abp Javier Lozano Barragán, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Ponad 2 mln muzułmanów uczestniczyło w pielgrzymce do Mekki.

W najkrwawszym zamachu terrorystycznym w dziejach Kolumbii bomba w ekskluzywnym klubie dla elit w Bogocie zabiła co najmniej 33 osoby, a ponad 168 raniła. Przedstawiciele rządu odpowiedzialnością za zamach obciążają rebeliantów z marksistowskiej organizacji FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii).

Podczas monachijskiej konferencji nt. bezpieczeństwa pogłębił się konflikt między Europą a USA, które dążą do interwencji zbrojnej w Iraku. Niemcy, Francja i Rosja opowiedziały się za wzmocnieniem oraz przedłużeniem misji ONZ-owskich inspektorów rozbrojeniowych w Iraku (Niemcy, Francja i Belgia storpedowały też amerykański plan pomocy NATO dla Turcji, która czuje się zagrożona przez Irak).

W Paryżu, w związku z wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina, działacze Amnesty International protestowali przeciwko okrucieństwom armii rosyjskiej w Czeczenii (nieśli transparent "Francja - Rosja, zmowa milczenia!"). Twierdzą oni, że władze Francji bardzo złagodziły swoje stanowisko w sprawie Czeczenii, żeby poprawić stosunki z Moskwą.

Najbardziej poszukiwany terrorysta świata Osama ben Laden wezwał Irakijczyków do samobójczych zamachów na Amerykanów. Jego "przesłanie" nadała telewizja al Dżazira.

ONZ-owska Agencja ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) ostrzegła, że ponad milionowi Palestyńczyków grozi głód, jeśli w najbliższym czasie nie uzyska się niezbędnych funduszy na zakup żywności.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Tym razem otrzymaliśmy wsparcie parafii Ćmielów i Szewna, bo tam młodzież licealna w okresie Wielkiego Postu zorganizowała kolejną już zbiórkę elektrośmieci. To właśnie dzięki temu, że do szkoły uczęszcza młodzież z różnych parafii możemy realizować akcję w różnych miejscach. Bardzo dziękuję księżom proboszczom za otwartość i umożliwienie realizacji akcji społecznych - mówił ks. Stanisław Gurba, koordynator projektu. Surowce zostały posegregowane i wysłane do Fundacji. Następnie trafią do firm recyklingowych, a pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na budowę studni w krajach misyjnych. Natomiast szkołom, które biorą udział w projekcie przyznawane są punkty, które potem można wymienić na drobne nagrody.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję