Reklama

Wiadomości z Polski

18 lutego br. w Warszawie obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wezwali cały naród do modlitw w intencji pokoju na świecie. Stwierdzili, że deklaracja rządu dołączona do traktatu akcesyjnego nie zabezpiecza ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny oraz rodziny w Polsce. Odnosząc się do niepokojów społecznych, obejmujących zwłaszcza rolników, biskupi przypomnieli, że interesy grupowe nie mogą "górować nad dobrem wspólnym", zaś dochodzenie swoich praw musi się dokonywać na drodze "mozolnego dialogu". Zapowiedzieli też kanonizację dwojga Polaków: bł. Urszuli Ledóchowskiej i bł. Józefa Pelczara, której dokona Papież Jan Paweł II 18 maja br. Z tej okazji odbędzie się Ogólnonarodowa Pielgrzymka do Rzymu.

Niedziela Ogólnopolska 9/2003

Krzysztof Świertok

Błogosławieństwo horych

Błogosławieństwo horych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

1. W dniu 11 kwietnia br. mija 40. rocznica wydania encykliki Pacem in terris, w której papież bł. Jan XXIII napisał: "Pokój na świecie, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga".
Problemy, które istniały przed czterdziestu laty, są aktualne i dziś. Rada Stała Episkopatu dziękuje Ojcu Świętemu za jego wysiłki zmierzające do zachowania pokoju w świecie. Chodzi bowiem o przyszłość ludzkości i każdego człowieka z osobna. Losy ludzkości są w ręku Boga, dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do Niego o dar pokoju. Mamy świadomość, że zagrożenie pokoju wynika z ludzkiego grzechu, i dlatego Jan XXIII przypominał o konieczności zachowania porządku ustanowionego przez Boga.
Zwracamy się z gorącą prośbą do całego Narodu o modlitwę w intencji pokoju. W Roku Różańca Świętego niech ta modlitwa stanie się naszą codzienną praktyką w rodzinach i wspólnotach.

2. Zbliża się chwila, w której Polacy będą podejmować ważne decyzje dotyczące jedności wspólnoty europejskiej. Przed rokiem biskupi polscy napisali: "Kościół wspiera działania jednoczące, które respektują fundamentalne prawa człowieka służące integralnemu rozwojowi osoby ludzkiej, i promuje dobro wspólne w wymiarze narodowym i państwowym" (21 marca 2002 r.).
Ojciec Święty w swoich wypowiedziach nieustannie podkreśla, iż Europa powinna się jednoczyć nie tylko gospodarczo, ale nade wszystko wokół wartości, które decydowały o jej tożsamości na przestrzeni dwóch tysięcy lat. W tej perspektywie Papież w ostatnim czasie raz jeszcze z całą mocą stwierdził, że nieuwzględnienie tego dziedzictwa, tej spuścizny wieków, grozi jednoczącej się Europie podwójnym niebezpieczeństwem: "ideologiczną laicyzacją, a z drugiej strony sekciarskim integryzmem" (16 lutego 2003 r.).
Biskupi polscy w swoich rozmowach z Rządem RP wskazali na konieczność zawarcia w deklaracji dołączonej do traktatu akcesyjnego następujących podstawowych wartości: ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, ochrony małżeństwa rozumianego jako trwały związek mężczyzny i kobiety oraz ochrony rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Równocześnie biskupi podkreślają, że te dziedziny muszą być chronione przez polskie ustawodawstwo. Sformułowania proponowane przez Rząd Polski ze względu na swoją ogólnikowość nie stanowią zabezpieczenia wspomnianych wyżej dóbr i wartości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

3. Jako Pasterze żywo przeżywamy niepokoje społeczne, zwłaszcza rolników. Przemiany społeczne związane z restrukturyzacją i dostosowaniem do wymogów unijnych dotykają wszystkich grup społecznych, chociaż nie jednakowo i nie mogą być oceniane z doraźnej perspektywy. Dochodzenie swoich praw powinno się dokonywać na drodze mozolnego dialogu. Troska o własne, nawet uzasadnione, interesy nie może górować nad dobrem wspólnym i destabilizować życia społecznego. Natomiast rolnicy mają prawo oczekiwać od władz należytej troski o zabezpieczenie i rentowność ich pracy.

4. Jako chrześcijanie wierzymy, że losy świata, a także losy naszej Ojczyzny pozostają w rękach naszego dobrego Boga, który jest naszym Ojcem. Wyznajemy, że światło i moc Ducha Świętego, który kieruje Kościołem, są mocniejsze niż ludzkie słabości i grzechy. Zawierzając przyszłość Bożej Opatrzności, prosimy o pokój na świecie, ład moralny w naszej Ojczyźnie i budowanie jedności w Europie na trwałych i mocnych fundamentach, które stanowią niezbywalny element tożsamości europejskiej.

5. W poczuciu głębokiej wspólnoty i jedności pragniemy podziękować Bogu za dar 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II, który w dniu 18 maja br. dokona kanonizacji bł. Urszuli Ledóchowskiej i bł. Józefa Sebastiana Pelczara. To wydarzenie jest okazją do Ogólnonarodowej Pielgrzymki do Rzymu, na którą zapraszamy wszystkich Polaków. Tych zaś, którzy nie będą mogli uczestniczyć w tej pielgrzymce, zapraszamy do modlitwy w intencji Ojca Świętego.

Reklama

Podpisali:
Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 18 lutego 2003 r.

XI Światowy Dzień Chorego

11 lutego o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki odprawił Mszę św. z okazji Światowego Dnia Chorego. W Eucharystii uczestniczyło kilkaset osób, z których wiele przyjęło sakrament chorych. "Wy macie niejako większe prawo do Chrystusa - mówił w homilii Ojciec Sebastian. - Wy Go wyrażacie, uobecniacie bardziej niż my, którzy nie jesteśmy dotknięci stygmatem cierpienia (...). Kiedy z wielką nadzieją, spoglądając na Obraz Jasnogórskiej Pani, zaglądamy w Jej oczy, do Jej serca pełnego miłości, to chcemy prosić o uzdrowienie.
Ale prośmy: niech to będzie uzdrowienie zgodne z wolą Bożą".
Po Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo lurdzkie. Po modlitwie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie Celebrans przeszedł z monstrancją przez Kaplicę Matki Bożej i udzielił poszczególnym chorym błogosławieństwa.

Przybywają maturzyści

14 lutego w 10. jubileuszowej pielgrzymce maturzystów diecezji elbląskiej przybyło ok. 1,2 tys. młodzieży maturalnej. Podczas nocnego czuwania uczniowie modlili się o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości. W programie pielgrzymki była Msza św. o godz. 3.30, koncelebrowana przez 25 duszpasterzy młodzieżowych, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki. Eucharystię poprzedziła konferencja ks. Zbigniewa Rudeckiego, chrystusowca, na temat: Radość czystej miłości. W nawiązaniu do hasła pielgrzymki: Błogosławieni czystego serca wielu maturzystów złożyło przyrzeczenie życia w czystości przedmałżeńskiej. Młodzież wzięła także udział w nabożeństwie pokutnym i w adoracji Najświętszego Sakramentu. Organizatorem pielgrzymki był diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Piotr Bryk.
15 lutego w 12. pielgrzymce maturzystów diecezji pelplińskiej przybyło ok. 2,2 tys. dziewcząt i chłopców. Młodzieży towarzyszyło 42 duszpasterzy. "Maturzyści, pielgrzymując na Jasną Górę, zawierzają Panu Bogu przez Maryję wszystkie ważne sprawy - wybór drogi życiowej, podjęcie decyzji na całe życie" - mówił ks. Antoni Bączkowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży i organizator pielgrzymki. Maturzyści odmówili Różaniec, któremu przewodniczył ks. Grzegorz Paderewski. O godz. 17.00 w Bazylice rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Piotra Krupy. W imieniu Jasnej Góry maturzystów powitał o. Stanisław Rudziński. W Sali o. Kordeckiego młodzi wysłuchali świadectwa wiary Dariusza Malejonka z zespołu "Houk". Pielgrzymkę zakończył wieczorny Apel Jasnogórski.

W skrócie

Od 10 do 13 lutego na Jasnej Górze trwała III seria paulińskich rekolekcji powołaniowych dla młodzieży męskiej. W spotkaniach, których organizatorami byli referenci ds. powołań: o. Patrycjusz Kubiak i o. Dariusz Nowicki - paulini, wzięło udział 22 chłopców.

11 lutego w comiesięcznym nocnym czuwaniu wzięło udział ponad tysiąc osób z archidiecezji częstochowskiej i łódzkiej oraz diecezji sosnowieckiej. Pielgrzymi z parafii św. Stanisława z Czeladzi (diecezja sosnowiecka) przybyli na czuwanie setny raz. Mszy św. o północy przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, który wcześniej wygłosił konferencję do pielgrzymów. Wraz z Księdzem Arcybiskupem Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Jan Wątroba.

15 lutego w nocnym czuwaniu wzięło udział ok. 100 osób z 6. grupy Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. Czuwanie prowadził o. Paweł Stępkowski, paulin z Warszawy.

16 lutego w Kaplicy Różańcowej dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej - o. Bogumił Schab wygłosił dwie konferencje do 60 członków Rodziny.

16 lutego ks. Krzysztof Główka odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 40-osobowej grupy pielgrzymów z parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Pielgrzymi z Wadowic przybywają na Jasną Górę każdego 16. dnia miesiąca z modlitwą w intencjach Jana Pawła II.

Zapowiedzi

2-4 marca - 40-godzinne nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu

4 marca - Duszpasterze Rolników Diecezji Kieleckiej

4-6 marca - Dni Skupienia Sióstr Pracujących w Instytutach i Domach Zakonnych

5/6 marca - Czuwanie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi - dziękczynienie za beatyfikację bł. bp. Zygmunta S. Felińskiego

7-9 marca - 19. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

8 marca - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Gdańskiej

8/9 marca - Czuwanie Maturzystów Księży Pallotynów

Tydzień w Polsce

Trzeci Dzień Papieski w Polsce odbędzie się 12 października 2003 r. Jego głównym motywem będą obchody 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Dzień pod hasłem: Jan Paweł II Apostoł Jedności rozpocznie Msza św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego - abp. Józefa Kowalczyka, a zakończy "Apel Warszawy z Ojcem Świętym" na placu Zamkowym z udziałem prymasa Polski - kard. Józefa Glempa. Gościem specjalnym ma być kard. Giovanni Battista Re.

Zaniepokojenie z powodu braku odniesienia do wartości religijnych w projekcie konstytucji europejskiej wyraziła Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich. W swoim oświadczeniu Rada uznała pominięcie tych wartości za "przejaw dyskryminacji ludzi wierzących".

W Warszawie odbyło się po raz pierwszy wspólne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Kolegium ds. Służb Specjalnych. Prezydent, przedstawiciele rządu oraz służb specjalnych omawiali plan przygotowań państwa na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, m.in. ewentualnej operacji militarnej przeciwko Irakowi.

Ukraińcy otrzymają polskie wizy za darmo, a Polacy będą nadal jeździć na Ukrainę bez wiz - ogłosili wspólnie prezydenci Ukrainy i Polski (nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 lipca br.). Podczas spotkania z Aleksandrem Kwaśniewskim prezydent Leonid Kuczma po raz pierwszy jednoznacznie potępił zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1943-44. W lipcu br. mija 60. rocznica tragicznych wydarzeń wołyńskich.

Pomimo licznych protestów ze strony środowisk lekarskich, a także poselskich klubów opozycyjnych, prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (od 1 marca br. zamiast 17 samodzielnych kas chorych zacznie funkcjonować jeden centralny fundusz z 16 oddziałami wojewódzkimi). Według Ministerstwa Finansów, ustawa dodatkowo obciąży budżet i samorządy na ok. miliard zł; tymczasem nie uwzględniono tego w budżecie na 2003 r.

Organizacje pozarządowe zaalarmowały, że przyjęta przez Komisję Nadzwyczajną poprawka do Przepisów wprowadzających ustawę o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie grozi całkowitym uzależnieniem ich od państwa. Jeśli wejdzie w życie, to fundacje i stowarzyszenia będą musiały wydatkować swoje dochody w ciągu 3 lat. Niemożliwe będzie tworzenie tzw. kapitału żelaznego organizacji, który gwarantowałby stabilność i długofalowość ich działań. Dla wielu z nich może to oznaczać koniec działalności.

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który odmówił zarządowi Stoczni Gdańskiej SA prawa zaskarżenia umowy sprzedaży stoczni (według zarządu, umowę zawarto z "rażącym naruszeniem prawa").

Rada Nadzorcza TVP zadecydowała, że Robert Kwiatkowski nadal będzie pełnił funkcję prezesa telewizji publicznej.

Stocznia Gdynia oraz Stocznia Szczecińska mają zostać dokapitalizowane kwotami ok. 100 mln zł, co ma im pomóc w odzyskaniu płynności finansowej. Poprawie kondycji sektora okrętowego służyć ma także powołanie stoczniowego funduszu inwestycyjnego, który rozpocząłby proces konsolidacji branży okrętowej.

Inflacja po raz kolejny zaskoczyła ekonomistów; w styczniu br. wskaźnik ten spadł o połowę - do 0,4 %.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego: szatan połknął haczyk

2024-03-28 23:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Jak wygląda walka dobra ze złem na zupełnie innym, nieuchwytnym poziomie? Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro?

Zagłębimy się w niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (grodu rozkoszy) Herrady z Landsbergu (ok. 1180). Ten odcinek to nie tylko opowieść o starciu duchowych sił, ale także głębokie przemyślenia na temat tego, jak każdy z nas może stawić czoła pokusom i trudnościom, wykorzystując mądrość przekazywaną przez wieki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję