Reklama

Z internetu

Pełzająca eutanazja

Przypadki wspomaganego samobójstwa mogą prowadzić do coraz większego gwałcenia liberalnych przepisów. W jednym z tych przypadków Sąd Najwyższy Holandii uznał winę doktora Philipa Sutoriusa wobec 86-letniego byłego senatora Edwarda Brongersmy, który zażył przygotowane dlań trucizny. Sąd niższej kategorii początkowo stwierdził, że doktor nie naruszył holenderskich przepisów, potem jednak opowiedział się za decyzją Sądu Najwyższego. Dyrektor Holenderskiego Towarzystwa Eutanazyjnego wyraził swoje rozczarowanie.
Inny przypadek tego rodzaju wystąpił w Belgii. Chorujący na stwardnienie rozsiane Mario Verstraeten zmarł na skutek zastrzyku podanego przed upływem wymaganego przez prawo okresu na ostateczny namysł. Przeciwnicy eutanazji zwrócili uwagę, że jego śmierć nastąpiła nie tylko przed upływem właściwego terminu, ale przy dobrym stanie zdrowia fizycznego.
Podobny fakt zdarzył się we Francji, gdy zmarła matka byłego premiera Lionela Jospina. W liście skierowanym do bliskich w ostatnim dniu życia Mirelle Jospin napisała: "Trzeba odejść, zanim nastąpi pogorszenie". Do ostatniej chwili życia była ona w pełni aktywna i nie cierpiała na żadną chorobę (Observer).
Kolejne przykłady dotyczą szwajcarskiego stowarzyszenia eutanazyjnego "Dignitas" - przypadek chorego na chorobę Parkinsona Ernsta-Karla Aschmoneita w klinice "Dignitas" w Zurychu. Podkreśla się, że chory mógł samodzielnie chodzić i nie odczuwał drżenia rąk, a umysł miał niezwykle "wyostrzony". To samo stowarzyszenie "pomogło" pewnemu młodemu rodzeństwu choremu na schizofrenię. Od 1998 r. "Dignitas" przyczyniło się do śmierci 145 osób.
Oskarżony o pomoc w samobójstwach osób stosunkowo zdrowych jest australijski doktor Philip Nitschke, który przyczynił się do samobójstw 20 osób. Niektórzy zadawali sobie śmierć, bo nie mogli żyć bez kochanej osoby. Doktor prowadził "warsztaty śmierci". Uczestniczyło w nich dotychczas 1200 osób. Dr Nitschke sprzedawał także "maszyny do samobójstwa", maseczki dostarczające samobójcom tlenek węgla (Sydney Morning Herald).
Władze szwajcarskie są zaniepokojone coraz liczniejszymi przypadkami eutanazji wśród cudzoziemców. W ubiegłym roku 55 pacjentów spoza Unii Europejskiej zakończyło swoje życie, korzystając z liberalnego szwajcarskiego prawa.
Pisarka Alison Davis, przykuta do wózka inwalidzkiego i bardzo cierpiąca, 17 lat temu miała - według lekarzy - żyć zaledwie sześć miesięcy. Chciała więc umrzeć z pomocą "Dignitas". Życie jej jednak odmieniło się podczas podróży do Indii, gdzie zobaczyła prawdziwe cierpienie. Założyła organizację charytatywną dla upośledzonych dzieci, z którymi odtąd dzieli się miłością. Odwzajemniana miłość dzieci i pisarki okazuje się najlepszym lekarstwem (www. zenit. com).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję