Reklama

Uroczystości jubileuszowe w Zawidzu

Niedziela płocka 29/2002

30 czerwca br. parafia Zawidz Kościelny przeżywała niecodzienną uroczystość. Okazja do świętowania była podwójna: 15-lecie konsekracji kościoła parafialnego oraz srebrny jubileusz pracy w Zawidzu, jaki obchodził proboszcz tej parafii - ks. kan. Włodzimierz Załęski.

Uroczystość uświetnił swą obecnością bp Roman Marcinkowski, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił okolicznościową homilię. Kaznodzieja podkreślił wspólnotowy wymiar Kościoła, zaznaczając, że efektem zgodnej współpracy mogą stać się wielkie dzieła, niemożliwe do osiągnięcia w pojedynkę. "Kościół jest z woli Bożej wspólnotą wierzących. Poszczególni członkowie tej wspólnoty, jeśli pracują zgodnie i harmonijnie, są w stanie dokonać prawdziwie wielkich dzieł. Jeśli tej współpracy zbraknie - wtedy nawet dobre dzieła mogą lec w gruzach" - mówił Ksiądz Biskup. Za przykład twórczego działania wspólnoty Kaznodzieja uznał m.in. budowę parafialnego kościoła, wzniesionego staraniem Księdza Kanonika i parafian zawidzkich w latach 1982-87. Ksiądz Biskup poświęcił także część wystąpienia sprawom wychowania młodego pokolenia. "Stawiając wymagania najpierw sobie, a potem tym, których Pan Bóg powierzył naszej opiece, pomagamy im wzrastać w człowieczeństwie. Niemożliwe jest wychowanie człowieka bez stawiania mu wymagań. Dzięki podnoszeniu poprzeczki życiowych wymagań człowiek doskonali się, stając się w pełni człowiekiem" - mówił Kaznodzieja. Biskup Roman zwrócił uwagę na konieczność odpowiedzialności osób, które we wspólnotach piastują kierownicze stanowiska. "Jeśli ktoś zostaje obdarzony społecznym zaufaniem, pełni jakąś funkcję, winien ćwiczyć się w pokorze i w służbie dla innych. Często niestety bywa inaczej, kiedy egoizm bierze górę nad troską o dobro wspólne. Tymczasem od najmłodszych lat winno się wpajać młodemu pokoleniu, by w duchu Ewangelii umiało dzielić się z potrzebującymi i pracować dla dobra bliźnich" - mówił Ksiądz Biskup.

W swoim słowie bp Roman Marcinkowski pogratulował parafii pięknego jubileuszu, Księdzu Proboszczowi życzył zaś wielu łask Bożych na następne lata owocnej pracy w kapłaństwie.

W uroczystości uczestniczyli kapłani, którzy w ciągu 25 lat współpracowali z ks. kan. Włodzimierzem Załęskim jako jego wikariusze: ks. kan. Tadeusz Buławski - obecnie proboszcz parafii Żukowo oraz ks. Andrzej Nowakowski - pracownik Kurii Diecezjalnej. Obecni byli także: prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Pułtusku - ks. inf. Saturnin Wierzbicki, dyrektor płockiego Punktu Konsultacyjnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - ks. kan. dr Daniel Brzeziński oraz dziekan sierpecki - ks. kan. Andrzej Więckowski.

We wspólnym świętowaniu bardzo licznie wzięli udział parafianie zawidzcy oraz przedstawiciele miejscowych władz. Słowa ciepłych życzeń na ręce Księdza Kanonika skierował wójt gminy Zawidz Wojciech Gajewski, który podkreślił wkład Jubilata w rozwój lokalnej społeczności, zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i materialnej. Do życzeń dołączyli się dyrektorzy szkół z terenu parafii, parafialny zespół charytatywny, ministranci oraz wiele osób, które pragnęły w tym dniu zapewnić o swej modlitwie i życzliwości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję