Reklama

Nowa książka bp. Stanisława Wielgusa

Nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego ukazała się kolejna książka biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa. Publikacja poświęcona jest tematyce filozoficznej i nosi tytuł "Z obszarów średniowiecznej myśli islamskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej".

Jak zaznacza we wstępie Autor, publikacja jest zbiorem kilku wykładów, wygłoszonych w ostatnich latach na różnych sympozjach bądź w ramach zajęć uniwersyteckich. Książka podejmuje dość szeroką problematykę, dotyczy bowiem nie tylko myśli chrześcijańskiej, ale również zagadnień poruszanych przez średniowiecznych myślicieli islamskich i żydowskich. Z publikacji można dowiedzieć się, że te trzy z pozoru odległe od siebie filozofie bazują na tych samych źródłach starożytnych, do których należą przede wszystkim dzieła Arystotelesa i neoplatoników. Jak wynika z dzieła, średniowieczni filozofowie islamscy, żydowscy i chrześcijańscy posługiwali się także wspólnie wypracowaną metodologią i podejmowali te same tematy, pisząc głównie o Bogu, człowieku i kosmosie.

Jak stwierdza bp Stanisław Wielgus, średniowieczni filozofowie, mimo że wyznawali odmienne religie, "wypracowali spójne i cenne dziedzictwo intelektualne". Według Autora, stało się ono punktem wyjścia "zarówno dla nowożytnej myśli filozoficznej, jak również nowożytnego, opartego na matematycznym rozumowaniu przyrodoznawstwa".

Publikacja składa się z 6 części. Obok prezentacji zagadnień związanych ze średniowieczną filozofią żydowską i islamską oraz ich wpływem na myśl chrześcijańską czytelnik znajdzie m.in. rozdziały poświęcone kabale czy rozważania o znaczeniu prawa dla średniowiecznych społeczeństw. Niezmiernie ciekawy, także ze współczesnej perspektywy jednoczącej się Europy, wydaje się rozdział, traktujący o wpływie polskich uczonych średniowiecznych na kształtowanie się prawa narodów i związanych z nim praw człowieka.

Można znaleźć tu wiele interesujących spostrzeżeń, jak chociażby to, że wiele rozwiązań, proponowanych np. przez żyjącego w XV w. Pawła Włodkowica, przewyższa dojrzałością intelektualną propozycje działającego 200 lat później Grocjusza, uznawanego za twórcę nowożytnego prawa narodów.

Warto zatem sięgnąć po tę lekturę, która wprowadza nas w przebogaty świat myśli filozoficznej różnych kultur, nie zawsze dobrze znanych przez przeciętnego czytelnika. Przystępny język i zwięzła, syntetyczna forma, zastosowane w opisie zagadnień, z całą pewnością pomogą w lepszym zrozumieniu treści zawartych w dziele.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

[ TEMATY ]

papież

Sudan Południowy

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Logo wizyty zawiera gołębicę, zarys mapy Sudanu Południowego z kolorami jego flagi, krzyż i dwie ściskające się dłonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję