Reklama

Na Jasnej Górze trwa modlitwa członków Papieskiej Unii Misyjnej

2013-12-07 17:36

kar / Jana Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

O to, by nigdzie na świecie nie zabrakło głosicieli Ewangelii oraz o dobre przygotowanie się do przeżycia kanonizacji bł. Jana Pawła II - modlą się na Jasnej Górze członkowie i współpracownicy Papieskiej Unii Misyjnej oraz Róż Żywe go Różańca. Tegorocznej sesja misjologiczna oraz nocnemu czuwaniu modlitewnemu towarzyszy hasło: „Wspieramy powołania w krajach misyjnych”.
Gościem honorowym tego formacyjno-modlitewnego spotkania jest ks. dr Tadeusz Wojda SAC. Podsekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów z Rzymu w rozmowie z KAI zwrócił uwagę na wyzwania jakie stoją przed rzymską dykasterią, w której posługuje. – Przede wszystkim naszym zadaniem jest dążenie do tego, by jak najwięcej osób na świecie poznało Chrystusa. Dbamy o to, żeby była ciągłość głoszenia Dobrej Nowiny. Kolejne wyzwanie to zapewnienie osób konsekrowanych. Choć powołań jest sporo, to wciąż np. dla Afryki, to za mało – powiedział ks. Wojda.

Zauważył także, że innymi współczesnymi wyzwaniami dla Misyjnych Kościołów jest dialog z innymi religiami. – Sporym problemem są sekty, które obiecują szczęście, a tak naprawdę wyzyskują łatwowiernego człowieka. My musimy pokazać, że najlepszą drogą życiową jest pójście za Chrystusem – zaznaczył podsekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce zauważył, że Kościół Misyjny na świecie przeżywa „wiosnę”, przejawia się to m.in. rozrastaniem się wspólnot, zgromadzeń, zakonów i większą ilością powołań. – Młode Kościoły napawają serce nadzieją i radością. Widząc zastępy powołanych do służby Bożej, widząc dynamikę apostolską młodych wspólnot, które mimo, że są materialnie ubogie, wielokrotnie przychodzi im żyć w trudnym kontekście społeczno-politycznym, nawet w kontekście prześladowań, to jednak są konsekwentne i wierne. To na pewno wielka nadzieja – przyznał organizator czuwania Papieskiej Unii Misyjnej.

Reklama

Z tymi stwierdzeniami zgodził się także ks. Tadeusz Wojda. Jak powiedział młode wspólnoty doskonale przyciągają do siebie wiele osób. – Wiara dla mieszkańców Afryki, Azji czy Oceanii jest oparciem. Oni chętnie uczestniczą w różnych nabożeństwach, przyjmują Jezusa. Tam jest sporo rodzin wielodzietnych, a co za tym idzie i nowe powołania. Zaobserwowałem, że ten Kościół stale się rozwija – dodał gość honorowy sesji i czuwania Papieskiej Unii Misyjnej.

Nawiązując do tegorocznego hasła: „Wspieramy powołania w krajach misyjnych”, ks. Tomasz Atłas podkreślił, że jasnogórskie spotkanie jest wielkim modlitewnym wsparciem dla osób przygotowujących się do kapłaństwa i posługi zakonnej, ale także prośbą o kolejnych głosicieli Ewangelii. – Trzeba mieć świadomość, że te powołania w krajach misyjnych to ponad 70 tysięcy seminarzystów, nowicjuszy, którzy w Kościołach Misyjnych, młodych wspólnotach przygotowują się do służby Bogu i ludziom. Kiedyś to od nich będzie zależała nie tylko przyszłość Kościoła Misyjnego, ale także dynamika w całym Kościele Powszechnym – podkreślił dyrektor krajowy Papieskich Dziel Misyjnych.

Tradycyjnie członkowie i współpracownicy Papieskiej Unii Misyjnej i Róże Żywego Różańca uczestniczą w wielu konferencjach, wspólnotowej modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu. Najważniejszym punktem sesji i czuwania Papieskiej Unii Misyjnej będzie Eucharystia. Mszy św. z soboty na niedzielę o godz. 24.00 przewodniczył będzie bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

vW sposób szczególny do modlitewnego czuwanie zaproszone są osoby starsze i chore, które swoim cierpieniem wspierają misyjne dzieła.

Tagi:
Jasna Góra

Potrzeba formacji i pokoju

2019-12-10 10:48

Ks. Mariusz Frukacz
Edycja częstochowska 50/2019, str. VII

Ideologia gender nie znajduje dla siebie miejsca w Afryce, bo bardzo silne w naszym społeczeństwie jest przywiązanie do wszystkiego, co naturalne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Dla afrykańskich kapłanów wizyta u Czarnej Madonny była szczególnym wydarzeniem

Afryka potrzebuje głębokiej formacji teologicznej i pokoju – powiedzieli 23 listopada w rozmowie z „Niedzielą” afrykańscy kapłani, którzy przybyli z pielgrzymką na Jasną Górę. Do sanktuarium przyjechało 23 księży pochodzących m.in. z: Etiopii, Nigerii, Kamerunu, Ugandy i Tanzanii. Obecnie studiują teologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Towarzyszył im ks. dr Mariusz Boguszewski z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Symbole i zwyczaje Adwentu

Małgorzata Zalewska
Edycja podlaska 49/2002

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Bożena Sztajner

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem