Reklama

Niedziela Łódzka

Konstantynów Łódzki: Sub Tuum præsídium confúgimus

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

5 sierpnia w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Srebrnej miała miejsce uroczystość dziękczynna, w tym Msza św. za łaski, jakie parafianie otrzymują tu od Matki Bożej, za sprawą jej cudownego obrazu, znajdującego się w miejscowym kościele. Miał on 500 lat temu przypłynąć… w łódce, rzeką Łódką i – wyłowiony przez miejscową ludność – umieszczony w nowo postawionej, drewnianej kaplicy.

5 sierpnia to data ważna dla Kościoła. Według prastarej Tradycji, tego upalnego dnia 352 roku, na rzymskim wzgórzu Eskwilin, pojawił się śnieg. Była to odpowiedź Nieba na prośby papieża Liberiusza o wskazanie miejsca pod budowę nowego kościoła. Papież wykreślił na śniegu zarys świątyni, którą nazwano Bazyliką Santa Maria Maggiore (nosi ona też imię Matki Bożej Śnieżnej). Jej obraz – obnoszony w procesjach przebłagalnych – wielokrotnie zapobiegał najazdom i epidemiom, stąd utrwaliła się nazwa: Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego). Co ciekawe – wizerunek Matki Bożej ze Srebrnej jest – według opinii ekspertów – jedną z tysięcy kopii „MB Śnieżnej”, jakie powstały w Europie w XVI i XVII wieku. Za przyczyną tego wizerunku łaski w Konstantynowie otrzymało wiele osób.

Mszę św. dziękczynną koncelebrowali: ks. proboszcz parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej, Grzegorz Jędraszek, ks. prof. Waldemar Kulbat i ks. proboszcz ze Srebrnej, dr Roman Piwowarczyk. Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona dziejom cudownego wizerunku ze Srebrnej, zrealizowana przez Grupę Plastyczną Świętego Brata Alberta Chmielowskiego. Po Mszy św. odmówiono specjalną litanię, złożoną z starych, znanych wezwań, jak i z nowych, ułożonych przez parafian. Poświęcono też obraz Eliasza i Henocha – namalowanych specjalnie na tę okazję przez Mariana Kaczmarka – które były zapewne nawiązaniem do czasów ostatnich, opisanych w Apokalipsie św. Jana (Ap 11, 3-12).

Parafia w Srebrnej, która od co najmniej pięciu wieków ucieka się pod obronę Maryi, czerpie coraz to nowe łaski z Jej obecności w cudownym wizerunku.

2021-08-12 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stawać się tym, kim mam być w oczach Pana Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

warsztaty dla księży

ks. Paweł Kłys

Stawać się tym, kim mam być w oczach Pana Boga – to jedno z przesłań, jakie Bóg stawia nam na początku warsztatów – powiedział abp Grzegorz Ryś, rozpoczynając warsztaty dla kapłanów, które odbyły się w dniach 7-8 sierpnia w domu rekolekcyjnym Wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa. Warsztaty te zorganizował i wziął w nich udział abp Grzegorz Ryś, a ich głównym tematem było przywództwo w Kościele. W spotkaniu uczestniczyli księża z diecezji łódzkiej, katowickiej, warszawskiej, gdańskiej, kamińsko-szczecińskiej, bielsko-żywieckiej, bydgoskiej i ze zgromadzenia Księży Marianów, łącznie 14 osób. Zajęcia prowadzili pracownicy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, dr Maria Czajkowska i dr Maciej Malarski.

- Jeżeli te warsztaty mają być organizowane w duchu Jezusa, to nie mogą być one traktowane narzędziowo, tzn. ja mam ideę, jak mam prowadzić diecezję, to muszę wyuczyć księży, jak oni mają postępować. To nie jest zgodne z nauczaniem Jezusa – powiedział, rozpoczynając spotkanie, abp Grzegorz Ryś. Ewangelia mówi, że Kościół jest ciałem i każdy w nim ma określone funkcje i każdy ma je spełniać w sposób jak najlepszy. Ja sam chcę się tego uczyć, powiedział arcybiskup, wyjaśniając swój udział w szkoleniu. Wszystko zaczęło się niespodziewanie – zauważa dr Maria Czajkowska – Ksiądz Arcybiskup, po lekturze mojej książki, poprosił o spotkanie i zapytał mnie, czy nie poprowadziłabym warsztatu dla księży z przywództwa, bo – jak zaznaczył – ta myśl za nim chodziła już od dłuższego czasu. Zaskoczona propozycją, poprosiłam o czas na przemyślenie. Po rozmowie z dr Maciejem Malarskim, z którym pracuję na Wydziale Zarządzania, nie ukrywam, że z lękiem – bo księża jako odbiorcy naszej pracy są nam mało znani – zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie. Potrzebę warsztatów widziałam na długo przed ich rozpoczęciem – podkreśla dr Czajkowska, choćby dlatego, że oboje z Maciejem jesteśmy czynnymi uczestnikami życia Kościoła. Generalnie uważam, że każdy, kto pracuje z ludźmi, powinien chcieć rozwijać w sobie umiejętność komunikowania się z innymi oraz nabyć umiejętność dobrego przewodzenia, a mam przekonanie, że w Kościele wypływa to z relacji z Jezusem. Dobry przywódca to jest przywódca autentyczny – z uśmiechem mówi dr Czajkowska.

CZYTAJ DALEJ

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

W Pietrelcinie

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o dialogu jako drodze miłości podczas Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin

2022-09-25 11:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

O dialogu jako „drodze miłości”, zasadach autentycznego dialogu, o tym, do czego prowadzi i jak się go nauczyć - dyskutują podczas konferencji i świadectw uczestnicy Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, która trwa na Jasnej Górze. Rozpoczęta wczoraj 38. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”.

Dziś rano rozpoczęło się spotkanie w Sali O. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano konferencje na temat: „Dialog drogą miłości” w narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Mowa jest m.in. o tym, na czym polega autentyczny dialog, do czego prowadzi i jak się go nauczyć. Wśród prelegentów małżonkowie Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie oraz Małgorzata i Paweł Świdzińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję