Reklama

Kawalerowie i damy Zakonu Grobu Bożego

"Stać się kawalerem Zakonu Grobu Bożego to porzucić własne dobra materialne, własny dom, ojczyznę, rodzinę, aby walcząc, wyznać wiarę w Chrystusa, a także zamanifestować miłość do bliźnich. Także dziś stać się kawalerem Zakonu Grobu Bożego to walczyć o królestwo Chrystusa, o rozszerzanie się Kościoła i podejmować posługę charytatywną, z tym samym głębokim duchem wiary i miłości" (z ceremonii inwestytury).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1099 r. książę Dolnej Lotaryngii Gotfryd de Bouillon ustanowił w kościele Świętego Grobu w Jerozolimie kapitułę 20 kanoników mających za zadanie czuwać i modlić się przy Grobie Chrystusa. Był to pierwszy zakon religijny ufundowany przez krzyżowców w Ziemi Świętej - Zakon Kanoników Regularnych Świętego Grobu, któremu w 1114 r. została nadana reguła św. Augustyna. W 1122 r. Zakon został zatwierdzony przez papieża Kaliksta II. Kanonicy nosili białe płaszcze z czerwonym krzyżem o dwóch poprzecznych ramionach. Mieli oni bronić Bożego Grobu w Jerozolimie, modlić się w tym najświętszym dla chrześcijan miejscu i pełnić posługę duszpasterską. Ich zakonną dewizą, znaną z czasów wypraw krzyżowych, były słowa: Deus lo vult - "Bóg tak chce". Pierwsi bożogrobcy przybyli do Polski w 1163 r. bezpośrednio z Ziemi Świętej, sprowadzeni przez Jaksę z Miechowa - uczestnika wypraw krzyżowych. W Miechowie powstał pierwszy w Polsce konwent i kościół pw. Grobu Pańskiego. Po podbiciu przez Arabów Jerozolimy Miechów stał się centrum Zakonu Bożogrobców na całą Europę. Imponującemu rozwojowi Zakonu w Polsce położył kres ukaz carski z 1819 r., kasujący Zakon.
Dopiero po II wojnie światowej wśród Polonii na zachodzie Europy powstała myśl wskrzeszenia polskiej gałęzi Zakonu. Stało się to możliwe dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Pierwsze pasowanie na rycerzy Zakonu miało miejsce w archikatedrze warszawskiej 25 marca 1996 r. w obecności Wielkiego Mistrza Zakonu - kard. Carlo Furno. Mszy św. przewodniczył kard. Józef Glemp - Wielki Przeor Zakonu w Polsce. Przyjęto pierwszych członków do Zakonu Bożogrobców. Następna inwestytura miała miejsce w bazylice miechowskiej 17 kwietnia 1999 r. - w 900. rocznicę zdobycia przez krzyżowców Jerozolimy. Kolejne inwestytury odbyły się w Gnieźnie, Wrocławiu i Krakowie.
Według konstytucji Zakonu, prawo przedstawienia kandydatów na rycerzy czy damy ma tylko członek Zakonu. Kandydatami mogą być zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, bez względu na wykonywany zawód, zajmowane stanowisko czy pochodzenie. Osoba kandydata musi wyróżniać się nade wszystko pobożnością i miłosierdziem wobec bliźnich.
Obecna inwestytura odbyła się w duchowej stolicy Polski - w Częstochowie. Do liczby 84 rycerzy i dam Zakonu Bożogrobców dołączyło teraz 13 nowych członków. Wśród nich osoby związane z naszym tygodnikiem: godności damy dostąpiła zastępca redaktora naczelnego Niedzieli - red. Lidia Dudkiewicz, tytuł rycerza przyznano red. Czesławowi Ryszce - publicyście i pisarzowi katolickiemu oraz Bogdanowi Osetowi - katechecie współpracującemu z Niedzielą. Do Zakonu zostały przyjęte jeszcze trzy kolejne osoby związane z Częstochową: Anna Bednarska-Serwan - lekarz medycyny, Maria Pacuda - matka sześciorga dzieci oraz Piotr Janik - lekarz stomatolog. Zaszczytu wstąpienia do Zakonu Bożogrobców dostąpili również: Teresa Bielska z Warszawy, Urszula Przymus z Aleksandrowa, Gniewomir Rokosz-Kuczyński z Warszawy, prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz z Poznania, Andrzej Małysa z Krakowa, Paweł Ptaszyński z Łodzi i Józef Dąbrowski z Krakowa.
Kawalerowie i damy Zakonu zjechali do Częstochowy w przeddzień uroczystości, 9 maja, by w skupieniu i ciszy przygotować się do mających nastąpić ważnych dla nich wydarzeń. Gościny udzieliło Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, gdzie po południu rycerze, damy oraz kandydaci spotkali się na pierwszej części uroczystości. Zgromadzeniu przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Obecny był również bp Piotr Skucha z Sosnowca, członek Zakonu Bożogrobców. Kandydaci wypowiedzieli i podpisali ślubowanie, które złożyli na ołtarzu w kościele seminaryjnym, po czym nastąpiło poświęcenie szat i dystynktoriów dla nowych członków Zakonu.
W sobotę 10 maja procesja rycerzy w białych pelerynach i dam w czarnych płaszczach przeszła ulicami Częstochowy z hotelu "Polonia" do archikatedry pw. Świętej Rodziny, gdzie miała się odbyć główna uroczystość inwestytury. Wśród zebranych pojawili się dostojnicy Kościoła, m.in. ks. inf. Marian Mikołajczyk - komandor Zakonu i organizator inwestytury, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów oraz o. Józef Płatek z Jasnej Góry - były generał. Świadkami uroczystości byli też przedstawiciele władz samorządowych: prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. W szpalerze utworzonym przez członków Zakonu przy śpiewie Pod Twą obronę do kościoła wkroczył główny celebrans Mszy św. - Prymas Polski - Józef kard. Glemp, powitany biało-czerwonymi kwiatami przez dr Wandę Terlecką, damę Zakonu, a także bp Jan Kopiec z Opola i bp Jan Wątroba z Częstochowy. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu księży z całej Polski.
Kard. Glemp nazwał członków Zakonu spadkobiercami nie tylko chlubnej, wielowiekowej tradycji, ale także jedną z wielu wspólnot, które urzeczywistniają piękno i różnorodność Kościoła. Świętą Rodzinę nazwał tego piękna prototypem, a kontynuatorami - rzesze męczenników, wyznawców, doktorów Kościoła, ludzi szlachetnego umysłu i serca, którzy od czasów apostolskich niosą z wiarą Dobrą Nowinę, czyniąc to według otrzymanych od Stwórcy talentów, każdy na swoją miarę. "Wierzyć głębiej w Chrystusa - mówił kard. Glemp - to właśnie zadanie naszej wiary. I Wy, rycerze i damy, macie postępować tak, by w Waszym życiu objawiało się w pełni piękno i różnorodność Kościoła".
Niewątpliwie momentem, na który czekali wszyscy, był obrzęd inwestytury. Rozpoczęto od pieśni Przybądź, Duchu Święty, śpiewanej po łacinie przez chór UKSW w Warszawie pod dyrekcją ks. prof. Kazimierza Szymonika. Zwierzchnik Zakonu w Polsce - prof. Jerzy Wojtczak przedstawił następnie decyzję Wielkiego Mistrza Zakonu - kard. Furno, który zezwolił na przyjęcie w poczet członków Zakonu 13 osób. Poprosił Prymasa Polski o dokonanie obrzędu ich przyjęcia. Według reguły Zakonu, pierwszeństwo mieli mężczyźni.
- Oremus - rozpoczął obrzęd Ksiądz Prymas, a wszyscy pochylili kornie głowy. - Czego pragniecie?
- Pragniemy otrzymać inwestyturę Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie - odpowiadali najpierw kandydaci, potem kandydatki.
- W przeszłości, jak wiecie, nasi przodkowie podejmowali wezwania papieży i umocnieni krzyżem oraz mieczem udawali się do Ziemi Świętej, aby odzyskać Grób Pana naszego Jezusa Chrystusa z rąk niewiernych... - mówił kard. Glemp.
- Jesteśmy gotowi - odpowiedzieli najpierw kawalerowie, potem damy...
Sam ceremoniał przyjmowania do Zakonu nawiązywał do czasów rycerskich. Dokonano go bowiem używając miecza oraz ostróg - ważnej części rycerskiego stroju, symbolu honoru i godności. Kandydaci w geście zgody dotykali ostróg, a Wielki Przeor Zakonu - kard. Glemp kładł im na prawe ramię miecz, pasując na rycerzy. Natomiast kobietom Ksiądz Prymas uroczyście nakładał dystynktoria zakonne, a Zwierzchnik Zakonu w Polsce - czarny płaszcz i mantylkę, czyli koronkowy welon.
Na zakończenie uroczystości prof. Jerzy Wojtczak ogłosił, iż decyzją Wielkiego Mistrza do rangi komandora Zakonu podniesiony został Wacław Woszczyk - pierwszy kawaler Bożogrobców z Częstochowy.
Uroczystość zakończyły życzenia, gratulacje, bukiety kwiatów wręczane rycerzom i damom Zakonu. Wszyscy zebrani pozostali pod wrażeniem pięknej ceremonii inwestytury i faktu, że w liczącym ok. 18 tys. członków elitarnym Zakonie jest już prawie 100 Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

To drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze merytoryczne. Na poprzednim wybrano przewodnicząca komisji i jej zastępczynie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję