Reklama

Niedziela Wrocławska

Msza dziękczynna w intencji bpa Andrzeja Siemieniewskiego

Wspólna służba Bogu

2 września w kościele NMP na Piasku odbyła się Msza św. dziękczynna w intencji bpa Andrzeja Siemieniewskiego, który przez lata opiekował się wrocławskimi wspólnotami charyzmatycznymi. – Jest za co dziękować, biskup był z nami intensywnie przez 27 lat i na pewno będzie nas dalej wspierał – podkreślają członkowie wspólnoty Hallelujah. Na Eucharystii obecni byli także m.in. przedstawiciele wspólnot Dom Boży, Lew Judy, Agalliasis i Koinonia Jan Chrzciciel.

[ TEMATY ]

bp Siemieniewski

Hallelujah

Magdalena Lewandowska

W dziękczynnej Eucharystii wzięli udział m.in. członkowie pięciu wrocławskich wspólnot charyzmatycznych

W dziękczynnej Eucharystii wzięli udział m.in. członkowie pięciu wrocławskich wspólnot charyzmatycznych

– Tak bywa, że niektóre wielkie podróże okazują się podróżami krótkimi. Podróż do Legnicy, którą podjąłem 28 czerwca, okazywała się przez wakacyjne tygodnie podróżą krótką. Nie trzeba było długo czekać, a spotkaliśmy się na tradycyjnych rekolekcjach, innych wyjazdach, a dziś na Mszy św. w kościele na Piasku. Właściwie to rozstanie czerwcowe okazało się szansą do innych spotkań – mówił w homilii bp Siemieniewski, który przewodniczył Eucharystii. – Kiedy sobie to uświadomiłem, przypomniała mi się modlitwa z lat 80-tych, kiedy ks. Jan Kruczyński wyjeżdżał do Lublina. Ks. Jan powiedział wtedy: widzicie, łączy nas most przyjaźni, serdeczny łuk łaski Bożej, która na nas spływa. A skoro się tak geograficznie oddalimy, to łuk tylko wzrośnie, zrobi się większy i będzie pokrywał większą przestrzeń, jak potężny namiot. I tak też jest dzisiaj z nami – tłumaczył bp Andrzej. Nawiązując do nowego roku szkolnego przypomniał, że wszyscy jesteśmy w szkole Jezusa Chrystusa: – Chrześcijanin to uczeń Pana Jezusa. Jego uczniostwo ma to do siebie, że dyplom maturalny otrzymuje się przy przejściu z tego świata do tamtego. Póki tu, to kolejne klasy, kolejne lata, póki tu, to kolejne zadania pisane nie na papierze, ale naszym życiem. Uczniowie to ci, którzy przyszli słuchać Bożego Słowa. Ale nie mamy zatrzymać się tylko na słuchaniu, refleksji – Pan Jezus zaprasza nas do działania, do posługi i ewangelizacji.

Nowy ordynariusz diecezji legnickiej podkreślał, że chociaż zmieni miejsce posługiwania, to łączy nas wspólna służba Bogu: – Kilka dni temu odbyło się wielkie uwielbienie w Lubinie, z wieloma orkiestrami, młodzi, starsi, dzieci, górnicy. Choć to wydarzenie odbywało się w diecezji legnickiej, to okazało się, że przedstawiciele wrocławskich wspólnot charyzmatycznych też tam posługiwali i pomagali. Pomysł Pana Boga, na przekraczanie tego, co może nas dzielić geograficznie czy na zegarku czy w kalendarzu. Bóg prowadzi nas do wspólnej służby, wspólnego posługiwania.

28 czerwca Nuncjatura Apostolska w Warszawie ogłosiła, że bp Andrzej Siemieniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, został mianowany ordynariuszem diecezji legnickiej. Zastąpił odchodzącego na emeryturę bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Ingres bpa Siemieniewskiego do katedry legnickiej odbędzie się 20 września. Dodatkowo 20 września jest ważnym dniem dla diecezji legnickiej, ponieważ jest to rocznica konsekracji legnickiej katedry.

2021-09-05 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Św. Jakub z Marchii

[ TEMATY ]

święty

Św. Jakub z Marchii (1394-1476) ukończył studia prawnicze, był legatem Stolicy Apostolskiej i wybitnym kaznodzieją. Jako misjonarz przemierzył całe ojczyste Włochy oraz inne kraje Europy.

Jakub przyszedł na świat w 1394 roku w Monteprandone, we Włoszech. Wychował się w wielodzietnej i ubogiej rodzinie, ciężko pracował już w latach dziecięcych, zajmował się pasieniem owiec. W zdobyciu wykształcenia pomógł mu wuj, który był kapłanem. Jakub ukończył studia prawnicze, studiował na kilku włoskich uniwersytetach.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję