Reklama

Wiadomości z Watykanu

W obliczu potrzeby odnowionego zaangażowania świętości, św. Klara ofiarowuje nam przykład takiej pedagogii świętości, która żywiąc się nieustanną modlitwą, prowadzi do tego, że kontemplujemy Oblicze Boga, otwierając serca na Ducha Pana, który przemienia każdą osobę, umysł, serce i działania według wymogów Ewangelii.
Jan Paweł II – papież
(Z Jubileuszowego Orędzia do Sióstr Klarysek – 11 sierpnia 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

Służba Ewangelii nadziei jest posłannictwem Kościoła wszędzie, także w Europie, a Kościół pełni tę misję, uzupełniając orędzie nadziei konkretnymi inicjatywami charytatywnymi. Przypomniał o tym Jan Paweł II w rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo 10 sierpnia.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że tak było zawsze w historii: zadanie ewangelizowania pozostawało w ścisłym związku ze skutecznymi działaniami na rzecz rozwoju osoby ludzkiej.
Zachęcił, by również dzisiaj przywracać nadzieję ubogim, gdyż przyjmując ich i służąc im, przyjmuje się i służy samemu Chrystusowi. Bardzo liczne są wyzwania, stojące przed ludźmi wierzącymi w dzisiejszej Europie – mówił Ojciec Święty, wymieniając w tym kontekście bezrobotnych, chorych, osoby osamotnione lub opuszczone, osoby w podeszłym wieku, bezdomnych, imigrantów i uchodźców.
Na zakończenie rozważań prosił, aby Maryja Matka Nadziei i św. Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), współpatronka Europy, pomogły Kościołowi w świadczeniu na naszym kontynencie o tej wielkiej twórczej miłości, „stanowiącej szczęśliwą syntezę prawdziwej służby Ewangelii nadziei”.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich rodaków! W sposób szczególny pragnę pozdrowić wszystkich pielgrzymów, którzy w tych dniach z różnych stron Polski wędrują na Jasną Górę, do Kalwarii i do innych sanktuariów. Niech to pielgrzymowanie przyniesie błogosławione owoce w sercach wszystkich.
Niedługo mija rok od dnia, w którym dane mi było nawiedzić sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Stale wędruję tam myślą i zawierzam miłosiernemu Jezusowi losy Kościoła i świata. Niech błogosławieństwo towarzyszy Wam i wszystkim rodzinom. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Audiencja generalna 13 sierpnia 2003 r.

Audiencja dla uczestników spotkania „Młodzi do Asyżu”

Reklama

9 sierpnia Ojciec Święty przyjął na audiencji prywatnej w Castel Gandolfo uczestników III Międzynarodowego Spotkania „Młodzi do Asyżu”.
„W tych dniach refleksji i braterstwa macie okazję odkryć na nowo urok miejsc, które jeszcze dzisiaj świadczą o pobycie tutaj Biedaczyny z Asyżu” – powiedział Ojciec Święty. Stwierdził, że młodzi mają możność pogłębienia dobrze znanej modlitwy Franciszka przed Krzyżem w San Damiano.
„Idąc za przykładem Franciszka, nauczycie się spoglądać z wiarą na Oblicze Ukrzyżowanego i widzieć w Nim odbicie cierpień człowieka” – mówił. Życzył młodym, aby byli zawsze gotowi głosić i świadczyć o Ewangelii oraz aby Krzyż z San Damiano, który również w tym roku towarzyszy temu spotkaniu, ożywił w nich światło „oświecające serce” i zaprowadził ich pielgrzymowanie aż do Kolonii, gdzie w 2005 r. odbędzie się kolejny Światowy Dzień Młodzieży.

Orędzie do uczestników „Eurojamu”

7 sierpnia ogłoszono w Watykanie orędzie do uczestników „Eurojamu” – międzynarodowego spotkania skautów odbywającego się w Polsce pod hasłem: Duc in altum! (Wypłyń na głębię). Ojciec Święty wezwał młodzież, aby z zapałem uczestniczyła w budowaniu Europy narodów.
Papież zachęcił młodych do udzielenia wielkodusznej odpowiedzi na apel Chrystusa: Duc in altum!, aby stali się Jego świadkami, odnajdując zaufanie, które On w młodych pokłada, aby wraz z Nim odkrywać przyszłość. Wypełnienie tej misji wymaga przede wszystkim rozwijania autentycznego życia modlitwy, ożywianego sakramentami, zwłaszcza Eucharystią i spowiedzią – przypomniał Ojciec Święty. Zwrócił uwagę na znaczenie Mszy św. jako centrum i szczytu zarówno tego, jak i każdego innego spotkania skautów, szczególnie zaś „cotygodniowego świętowania dnia Pańskiego”.
Zwrócił następnie uwagę na doświadczenie skautingu jako szczególnej drogi wzrostu duchowego, gdyż „umożliwia integralne wychowywanie osoby”. Pomaga pokonywać pokusy obojętności i egoizmu, otwierać się na bliźnich i społeczeństwo. Może też skutecznie sprzyjać urzeczywistnianiu powołania chrześcijańskiego, „aby być solą ziemi i światłem świata”. Papież zachęcił skautów, aby pozostali wierni bogatej tradycji tego ruchu, „zaangażowanego w kształtowanie postaw dialogu, poczucia sprawiedliwości, lojalności i braterstwa w relacjach społecznych”. Jest to oryginalny wkład skautingu „w budowanie większego i bardziej autentycznego braterstwa wśród narodów europejskich”.
Na zakończenie Ojciec Święty zachęcił przewodniczki i skautów, aby odnawiając na Jasnej Górze przyrzeczenia chrztu i ślubowania skautowskiego, zawierzyli się na nowo Matce Bożej Zwiastowania, jak to uczynili podczas 1. spotkania europejskiego 20 lat temu w Paryżu. Od tamtego czasu maryjne „fiat” stało się „głównym elementem duchowości” skautów naszego kontynentu, szczególnie przez modlitwę Anioł Pański i Różaniec – przypomniał Ojciec Święty.

Jubileuszowe orędzie do Sióstr Klarysek

„W 750 lat od śmierci św. Klary wspomnienie tej wielkiej świętej i jej przesłanie pozostają nadal bardzo żywe w sercach wiernych” – napisał Jan Paweł II w jubileuszowym orędziu do Zakonu Klarysek, ogłoszonym 11 sierpnia w Watykanie.
„W tak znaczącym wspomnieniu jubileuszowym św. Klara wzywa wszystkich do coraz głębszego rozumienia wartości powołania, będącego darem Boga” – czytamy w przesłaniu.
Jan Paweł II zaznaczył, że „Klara pojmowała swe powołanie jako wezwanie do życia według przykładu Maryi, która ofiarowała własne dziewictwo działaniu Ducha Świętego, aby stać się Matką Chrystusa i Jego Mistycznego Ciała”.
Stwierdził, że wyłączny wybór Chrystusa Ukrzyżowanego, przeplatający się z płomienną miłością, wyjaśnia jej decyzję całkowitego wkroczenia na drogę „najwyższego ubóstwa”. „Pojmowała ona to ubóstwo w całym ziemskim doświadczeniu Jezusa – od Betlejem do Kalwarii”.
Jan Paweł II powiedział, że w 750 lat od potwierdzenia papieskiego Reguła św. Klary nadal zachowuje swój urok duchowy i bogactwo teologiczne. „Doskonałe współbrzmienie wartości ludzkich i chrześcijańskich, mądra harmonia płomienia kontemplacyjnego i rygorów ewangelicznych potwierdzają to jako drogę do kroczenia, bez przystosowywania się i bez ustępstw na rzecz ducha tego świata” – dodał Papież.
Ojciec Święty zakończył swój dokument życzeniem, aby rozmodlone klasztory Klarysek, nadal proponowały na szerzący się głód duchowości i modlitwy dzisiejszego świata pełne i prawdziwe doświadczenie Boga Trójjedynego, które staje się odbiciem Jego obecności, miłości i zbawienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy otworzył całego siebie na Chrystusa

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

woda św. Ignacego

o. Roman Swoboda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W prowadzonym przez jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W kazaniu o. Roman Swoboda SJ zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku uroczystość św. Ignacego ma szczególny wymiar, gdyż we wszystkich domach i parafiach jezuickich na całym świecie obchodzony jest Rok Ignacjański. Świętujemy 400-lecie kanonizacji i 500-lecie nawrócenia tego baskijskiego żołnierza, jakim był Ignacy. Jego nawrócenie rozpoczęło się po bitwie pod Pampeluną w 1521 r., w której Ignacy brał udział, został ranny i okaleczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję