Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Młodzi! Odpowiedzcie wielkodusznie na apel Chrystusa, który zaprasza Was, byście wypłynęli na głębię i stali się Jego świadkami, odnajdując zaufanie, które On w Was pokłada, aby wraz z Nim odkrywać przyszłość. Spełnienie tej misji, którą Kościół Wam powierza, wymaga przede wszystkim tego, abyście rozwijali autentyczne życie modlitwy, ożywiane sakramentami, zwłaszcza Eucharystią i spowiedzią.
Jan Paweł II - papież
(Z Orędzia do uczestników „Eurojamu” - 7 sierpnia 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

W łączności z pielgrzymami

„Jakkolwiek mroczne byłyby chmury, gromadzące się na horyzoncie, a wydarzenia spotykające człowieka wydawałyby się niepojęte, chrześcijanin nigdy nie może stracić ufności i pokoju” - przypomniał o tym 15 sierpnia Jan Paweł II w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę maryjną Anioł Pański. Papież poświęcił je przypadającej w tym dniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
„Jest to dzień nadziei i światła, albowiem wszyscy ludzie pielgrzymujący na ziemi mogą zobaczyć w Maryi czekające ich «przeznaczenie chwały» - powiedział Ojciec Święty. - W Maryi wypełniają się obietnice, jakie Bóg uczynił pokornym i sprawiedliwym: ostatnie słowo nie będzie należeć do zła i śmierci”. Papież zwrócił uwagę, że to święto wzywa nas, byśmy zawierzyli się Niepokalanej, która z wysoka, niczym promienista gwiazda, prowadzi nas na codziennej drodze ziemskiego istnienia”.
Swe rozważania Jan Paweł II zakończył modlitwą: „Dziewico, Matko Chrystusa, czuwaj nad Kościołem! Spraw, abyśmy i my któregoś dnia mogli dzielić Twoją chwałę w Raju”.
Pozdrawiając poszczególne grupy językowe, Papież zwrócił się także do Polaków: „Dzisiaj łączymy się we czci Matki Boskiej Wniebowziętej z pielgrzymami na Jasnej Górze, w Kalwarii, Ludźmierzu i na wszystkich miejscach naznaczonych kultem Maryi. Wszystkich serdecznie pozdrawiam i błogosławię. Szczęść Boże!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież zatroskany o przyszłość Europy

W niedzielę 17 sierpnia w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty powiedział: „Nie da się zaprzeczyć, że w naszych czasach Europa przeżywa kryzys wartości i jest czymś istotnym, aby odzyskała swoją prawdziwą tożsamość”.
Jan Paweł II przypomniał, że już od dwóch tysiącleci kontynent europejski słucha Ewangelii o Królestwie zapoczątkowanym przez Chrystusa. „Kontynent ten nie może czuć się nie przynaglony przez tę nowinę. To wiara chrześcijańska nadała mu kształt, a niektóre z jej podstawowych wartości zainspirowały z kolei ideały demokratyczne i prawa człowieka w nowoczesnej Europie” - powiedział Ojciec Święty.
Nawiązując do procesu rozszerzenia Unii Europejskiej o kolejne kraje, Jan Paweł II stwierdził, że nie może on dotyczyć „jedynie aspektów geograficznych i ekonomicznych, lecz powinien przejawiać się w nowym przyjęciu wartości, wyrażonym w prawodawstwie oraz w życiu”.
„Będąc miejscem geograficznym na mapie, Europa stanowi przede wszystkim rzeczywistość kulturową i historyczną. Jest kontynentem, który również poprzez jednoczącą moc chrześcijaństwa potrafił dokonać integracji różnych ludów i kultur” - podkreślił Papież.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie witam wszystkich pielgrzymów z Polski! W sposób szczególny pozdrawiam delegację KIK z Lubaczowa oraz władz samorządowych miast i gmin ziemi lubaczowskiej. Bardzo dziękuję za dar duchowej bliskości i za życzliwość. Pozdrawiam również rodzinny Czaniec.
W dzisiejszej katechezie rozważaliśmy Psalm 147. Psalmista przez piękno stworzeń dochodzi do kontemplacji Bożej mądrości, dobroci i wszechmocy. Z kolei wskazuje nam Boga, który działa w historii jako Pan czasu i Dawca pokoju. Ten zachwyt nad stworzeniem i dostrzeganie Bożej obecności w dziejach prowadzi do spotkania z Jego odwiecznym słowem, które w Chrystusie stało się ostatecznym i pełnym objawieniem zbawczego zamysłu Stwórcy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”

Reklama

Audiencja generalna 20 sierpnia 2003 r.

Apel o pokój na Bliskim Wschodzie

Na zakończenie audiencji ogólnej w Castel Gandolfo 20 sierpnia Jan Paweł II ponowił swój apel o pokój na Bliskim Wschodzie. „Tragiczne wieści dochodzące w tych godzinach z Bagdadu i Jerozolimy nie mogą nie wzbudzić w naszych sercach głębokiego smutku i powszechnego potępienia” - powiedział Papież. Zapewnił o modlitwie za ofiary krwawych zamachów i ich najbliższych. Wyraził nadzieję, że górę weźmie pokój i rozsądek, a rządzącym życzył, by potrafili „przerwać tę zgubną spiralę nienawiści i przemocy”.
W zamachu na siedzibę biura ONZ w Bagdadzie 19 sierpnia zginęło co najmniej 17 osób, m.in. specjalny wysłannik ONZ do Iraku Sergio Vieira de Mello, a ok. 100 zostało rannych, w tym wielu ciężko. Natomiast w samobójczym ataku w centurm Jerozolimy śmierć poniosło 20 osób i ponad 105 odniosło rany, w tym wiele dzieci.

400-lecie Papieskiej Akademii Nauk

17 sierpnia Papieska Akademia Nauk obchodziła jubileusz 400-lecia istnienia. Jest to obecnie jedyna w swoim rodzaju instytucja naukowa na świecie o charakterze ponadnarodowym, skupiająca specjalistów różnych dziedzin, głównie nauk ścisłych, a zwłaszcza matematyki i fizyki, z różnych krajów, niezależnie od wyznania i przekonań politycznych. Za datę powstania Akademii przyjmuje się 17 sierpnia 1603 r.
Obecnie członkami Akademii są specjaliści w zakresie nauk matematyczno-fizycznych i przyrodniczych, a bardziej szczegółowo - specjaliści w zakresie takich dyscyplin, jak astronomia, chemia, nauki o Ziemi i ekologia, nauki przyrodnicze - botanika, agronomia, zoologia, genetyka, biologia molekularna, biochemia, medycyna, a także matematyka, nauki stosowane, filozofia i epistemologia, fizyka i kilka pokrewnych dziedzin.
Od 1922 r. Akademia ma swoją stałą siedzibę w tzw. Casina di Pio IV (Domek Piusa IV z 1561 r.) na terenie Ogrodów Watykańskich. Na jej czele, zgodnie ze statutami, stoi prezes, mianowany przez Papieża (i jemu bezpośrednio podlegający) na 4 lata z możliwością ponownego powołania na to stanowisko. Wspiera go w tych obowiązkach Rada Akademii, złożona z prezesa obecnego i poprzedniego oraz 5-7 radców.
Od 6 kwietnia 1993 r. prezesem Akademii jest włoski uczony - profesor fizyki Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza” Nicola Cabibbo, członek Papieskiej Akademii Nauk. Z Polski członkami tej instytucji są: ks. prof. Michał Heller z Krakowa, prof. Czesław Olech z Instytutu Matematyki PAN i prof. Andrzej Szczeklik z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W sumie akademikami papieskimi są uczeni z 28 krajów, najwięcej ze Stanów Zjednoczonych - 23.

Reklama

Program Pielgrzymki Papieskiej na Słowację

11-14 września 2003 r.

W dniach 11-14 września br. Jan Paweł II odbędzie 102. pielgrzymkę apostolską - uda się na Słowację. Będzie to druga wizyta Ojca Świętego w tym kraju od czasu uzyskania niepodległości 1 stycznia 1993 r., a trzecia na ziemi słowackiej.

Program pielgrzymki

11 września - czwartek
9.00 - Odlot z rzymskiego lotniska im. Leonarda da Vinci (Fiumicino)

Bratysława
10.40 - Przylot na lotnisko międzynarodowe; powitanie przez władze państwowe i kościelne, przemówienie Ojca Świętego
12.00 - Przybycie Papieża do nuncjatury apostolskiej, która będzie jego rezydencją w czasie całej wizyty
12.30 - Spotkanie Ojca Świętego z prezydentem
12.50 - Spotkanie z przewodniczącym parlamentu
13.00 - Spotkanie z premierem

Trnawa
18.00 - Krótki pobyt w katedrze

Bratysława
19.45 - Nocleg w nuncjaturze

Reklama

12 września - piątek
8.50 - Przybycie na lotnisko międzynarodowe
9.00 - Odlot śmigłowcem do Bańskiej Bystrzycy

Bańska Bystrzyca
9.30 - Przybycie na lotnisko Bańska Bystrzyca-Sliacz, powitanie przez władze miejscowe
10.15 - Przybycie na plac Słowackiego Powstania Narodowego
10.30 - Rozpoczęcie Mszy św. pod przewodnictwem i z kazaniem Ojca Świętego
13.30 - Przybycie do Seminarium Duchownego
13.45 - Spotkanie i obiad z Episkopatem Słowackim oraz z kardynałami i biskupami z otoczenia papieskiego w refektarzu seminaryjnym; orędzie Ojca Świętego
17.15 - Pożegnanie w Seminarium
17.50 - Przybycie na lotnisko
18.00 - Odlot śmigłowcem do Bratysławy

Bratysława
18.30 - Przylot na lotnisko międzynarodowe
19.15 - Przybycie do nuncjatury

13 września - sobota
8.50 - Przybycie na lotnisko
9.00 - Odlot śmigłowcem do Koszyc

Koszyce
10.00 - Przylot na lotnisko, powitanie przez władze miejscowe

Rożnawa
11.00 - Przyjazd na błonia w Podrákoš na peryferiach miasta
11.30 - Rozpoczęcie Mszy św. pontyfikalnej, kazanie Ojca Świętego
14.15 - Przybycie do pałacu biskupiego; obiad z miejscowymi biskupami oraz z kardynałami i biskupami z otoczenia papieskiego

Koszyce
18.30 - Przyjazd na lotnisko
18.45 - Odlot do Bratysławy

Bratysława
19.45 - Przylot na lotnisko międzynarodowe
20.15 - Przybycie do nuncjatury

14 września - niedziela
9.30 - Przybycie na błonia Petržalka
10.00 - Rozpoczęcie Mszy św., połączonej z beatyfikacją męczenników: bp. Vasila Hopki i s. Zdenki Schelingovej, kazanie Ojca Świętego; Anioł Pański z Papieżem
13.15 - Przybycie do nuncjatury; obiad z biskupami z archidiecezji oraz z kardynałami i biskupami z otoczenia papieskiego
17.00 - Pożegnanie w nuncjaturze
17.45 - Przybycie na lotnisko międzynarodowe, ceremonia pożegnania
18.20 - Odlot do Rzymu

Rzym
20.00 - Przylot na lotnisko Ciampino

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

[ TEMATY ]

nuncjusz

Wielki Czwartek

Nuncjusz Apostolski

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Nuncjusz Apostolski przypomniał, że Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. „Na początku świętego Triduum prośmy przede wszystkim o łaskę głębokiego poruszenia serc wielkością tajemnic, które są celebrowane w tych dniach. Prośmy o łaskę przeżycia tych tajemnic dogłębnie i duchowo, a nie szybko i powierzchownie” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję