Reklama

Europa

Kard. Duka: jesteśmy świadkami barbarzyńskiej walki z wartościami chrześcijańskimi

Nasz kongres eucharystyczny odbywa się w momencie, gdy jesteśmy świadkami barbarzyńskiej i nietolerancyjnej walki o przełom w naszej cywilizacji.

Fundamentalne zasady, zrodzone w kolebce ludzkiej kultury, na skrzyżowaniu Afryki, Azji i Europy, w ojczyźnie Jezusa Chrystusa, zostają odrzucone i zastąpione wartościami, które są tylko przykrywką idei marksizmu, maoizmu, anarchizmu. Są to ideologie, które negują jakąkolwiek prawdę, zastępując ją złowrogą ideologią, narzuconą siłą – mówił prymas Czech kard. Dominik Duka w konferencji wygłoszonej podczas 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie.

Arcybiskup praski przypomniał w skrócie historię Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, które narodziły się XIX-wiecznej Francji, która również zmagała się z próbą brutalnego stłumienia wartości chrześcijańskich, podkreślając, że nie można w pełni zrozumieć znaczenia tych spotkań organizowanych wokół Eucharystii, bez zrozumienia prześladowań, z jakimi mierzył sięa Kościół we Francji w czasach Komuny Paryskiej. „Kongres Eucharystyczny nie powstał jako projekt Kościoła hierarchicznego. Może nas zaskoczyć, że jej inicjatorką była kobieta: Marie Marthe Emilia Tamisier” – mówił ponadto kard. Duka, przypominając, jak ważne powinno być to wydarzenie dla całego Kościoła – „Eucharystia, zbawieniem świata, wykracza poza nasz świat, poza naszą planetę. Dlatego też Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi uroczystościami”.

Hierarcha wielokrotnie podkreślał, że Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne towarzyszyły nowożytnemu światu w czasie najbardziej burzliwych ze społecznego i politycznego punktu widzenia. Przy tej okazji wspomniał też o postaci kard. Wyszyńskiego i wdzięczności, jaką darzy go naród czeski. „Kiedy następca św. Piotra, papież Franciszek, będzie sprawował Eucharystię tutaj, na Placu Bohaterów, w Warszawie zostanie ogłoszony błogosławionym prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. Dlatego muszę przeprosić, że z tego powodu nie będę mógł być obecny tutaj w Budapeszcie, ale wyjeżdżam do Warszawy – z obowiązku i z wielkiej wdzięczności za wielką pomoc, jakiej ten kardynał udzielił mojemu krajowi i naszemu Kościołowi w czasach dyktatury komunistycznej” – mówił.

Nawiązując do wyzwań, z jakimi Europa i świat mierzą się współcześnie, w czasie, gdy Kościół jednoczy się podczas kongresu w Budapeszcie, wskazał na pandemię i jej skutki. „Eucharystia sprawia, że Kościół jest wydarzeniem dynamicznym. Same instytucje i struktura tworzą Kościół skamieniałości. W czasie pandemii Kościół bez Eucharystii stał się sztywny, teraz więc należy go wprawić w ruch. Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie może więc być świadectwem i musi być wyzwaniem dla prawdziwie dynamicznego życia w wolności, prawdzie i miłości. W swej historii Budapeszt osiągnął wiele, np. walcząc o obronę całej chrześcijańskiej Europy, walcząc o wolność wiary i słowa, o wolność narodu w 1956 r. Dlatego uważam za słuszne i właściwe, że Kongres Eucharystyczny odbywa się tutaj, w tym kraju, nad Dunajem, gdzie Wyspa Świętej Małgorzaty łączy naszą chrześcijańską historię.” – zakończył.

2021-09-10 20:07

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orban o negocjacjach budżetowych w UE: stanowiska Polski i Węgier całkowicie się pokrywają

Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają, musimy bronić traktatu o UE i naszych interesów narodowych - tak o negocjacjach budżetowych w UE mówił premier Węgier Viktor Orban, który we wtorek przybył z wizytą do Polski.

Orban podkreślał, że w ostatnich dniach odbyło się wiele spotkań polsko-węgierskich, jednak - jak ocenił - uzgodnienie wspólnego stanowiska Węgier i Polski ws. unijnego budżetu było łatwe.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję