Reklama

Wiadomości z Polski

16 sierpnia br., w pierwszą rocznicę konsekracji przez Ojca Świętego Jana Pawła II bazyliki Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach odbyły się uroczystości z udziałem kilku tysięcy pielgrzymów. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył kard. Camillo Ruini - Wikariusz Generalny Ojca Świętego dla Diecezji Rzymskiej.

Niedziela Ogólnopolska 35/2003

Adam Wojnar

Podczas uroczystej Mszy św. w Łagiewnikach, 16 sierpnia 2003 r.

Podczas uroczystej Mszy św. w Łagiewnikach, 16 sierpnia 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznica Konsekracji Bazyliki w Łagiewnikach

Miłość domaga się odpowiedzi

Wierni, którzy przybyli na uroczystości, zauważyli zmiany w wystroju bazyliki. Po lewej stronie, patrząc w kierunku ołtarza głównego, zawisł ufundowany przez pielgrzymów obraz Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy, wierna kopia wileńskiej ikony autorstwa Jana Chrząszcza, który wcześniej namalował obraz Miłosierdzia Bożego dla bazyliki. Po prawej stronie przytwierdzono tekst aktu zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu, złożonego przez Ojca Świętego 17 sierpnia 2002 r. Natomiast przy wejściu do świątyni, naprzeciw tablicy z kamieniem węgielnym, wmurowano tablicę w kształcie otwartej księgi z polskim i łacińskim tekstem upamiętniającym konsekrację świątyni przez Jana Pawła II.
Metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski w kazaniu stwierdził, że słowa Ojca Świętego wypowiedziane przed rokiem są wciąż aktualne i ważne. „Nam wszystkim i całemu światu wciąż potrzeba Bożego Miłosierdzia. Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia” - wzywał.
Podczas Liturgii odbył się obrzęd pobłogosławienia obrazu Ostrobramskiej Matki Bożej Miłosierdzia, którego dokonał gospodarz - kard. Macharski wraz z kard. Ruinim.
„Dziękuję za to - mówił na zakończenie Mszy św. kard. Ruini - że w rocznicę dnia, kiedy Ojciec Święty konsekrował tę świątynię, mogłem przewodniczyć Eucharystii. Sanktuarium to, połączone ze św. Siostrą Faustyną i z objawieniem Bożego Miłosierdzia, łączy się z nauczaniem Ojca Świętego. Miłość ofiarowana nam tu przez Boga domaga się naszej odpowiedzi, aby czynić widocznym Boże Miłosierdzie” - powiedział.
Po zakończeniu Mszy św. nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej konsekrację bazyliki.
Uroczystościom towarzyszyło także otwarcie wystawy Anny Klinik-Osuch, która powstawanie bazyliki Miłosierdzia Bożego dokumentowała na kliszy fotograficznej, oraz artysty Józefa Stachnika, który to dzieło utrwalał na swoich obrazach.

Reklama

Tadeusz A. Janusz

Niezwykłe dzieło w Muzeum w Tarnowie

Do 8 września br. w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie - najstarszym w Polsce - można oglądać unikatową mapę Małopolski, wykonaną w sierpniu 1678 r. Na co dzień to bezcenne dzieło kartograficzne - ze względów bezpieczeństwa - jest przechowywane w magazynach muzeum. Okazją do prezentacji mapy jest jubileusz 325-lecia jej wykonania. Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, ks. Tadeusz Bukowski podkreśla, że dzieło jest szczególnym zabytkiem wśród map pochodzących z XVII wieku, a odnalezionych na południu Polski. Autorem jest przysięgły geometra Franciszek Michałowski. Mapa jest wykonana na papierze czerpanym i - jak dodaje ks. Bukowski - jest najstarszym szczegółowym obrazem kartograficznym odcinka Wisły. Pomimo upływu czasu, na mapie zachowały się piękne kolory. Dokument ma rozmiary 60x61 cm.
Mapę znaleziono w 1978 r. na plebani w Gręboszowie i przekazano ją do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Ks. Bukowski zaznacza, że ten dokument powstał 325 lat temu na konkretne zamówienie. Chodziło o nieporozumienia i konflikty między sąsiadami o użytkowanie dróg oraz przeprawy przez Wisłę. Mapa powstała w okresie toczących się w latach 1678-80 sporów sądowych o przeszkody w użytkowaniu drogi z Żabna do Opatowca. Przeciwko sobie występowali wówczas jezuici - właściciele Ujścia i Mikołaj Krasiński - właściciel dóbr gręboszowskich.
Na mapie przedstawiono zabudowę drewnianą i architekturę sakralną. Jest dla niej ówczesna profesjonalna podziałka liniowa i powierzchniowa. Przybliżoną skalę mapy można określić na 1:15 000. Wszystkie opisy są wykonane w języku polskim.

Krzysztof Drwal

Pielgrzymka Kobiet do Piekar Śląskich

Małżeństwo i rodzina są zagrożone

„Rodzina i małżeństwo są dziś naprawdę zagrożone - przestrzegał 17 sierpnia metropolita katowicki abp Damian Zimoń, przemawiając do kilkudziesięciu tysięcy uczestniczek dorocznej pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich.
- Ustawodawstwo niektórych krajów pozwala na legalizowanie związków homoseksualnych i umożliwia adopcję dzieci przez takie związki. Te przecież niepojęte praktyki! To jest przeciw naturze człowieka! Wtedy kończy się państwo i kończy się Kościół! Mam nadzieję, że do takich praktyk u nas nie dojdzie. Wielu ludzi na zachodzie Europy, katolików, spodziewa się po Polsce postawy aktywnej w tej materii” - powiedział.
Abp Zimoń zwrócił też uwagę na rolę wychowania w rodzinie: „Dla dziecka trzeba mieć czas. Każdy z nas jest wezwany do promieniowania radością, miłością i nadzieją, aby ludzie, widząc nasze dobre czyny, chwalili Ojca w niebie. Potraficie to, uwierzcie w siebie!” - zachęcał kobiety. Zwrócił się też do katechetów, apelując, by nie poddawali się zniechęceniu, bo w obecnych czasach są młodemu pokoleniu potrzebni bardziej niż kiedykolwiek.
„Aby zapobiec szerzeniu się patologii, kobiety muszą na nowo odkryć powołanie do macierzyństwa - stwierdził w kazaniu ogólnopolski duszpasterz kobiet - bp Jan Wątroba z Częstochowy. - Przyszłość narodu spoczywa nie tyle w rękach naszych polityków, co w rękach matek. Na kolanach świętych matek wychowują się świątobliwi kapłani, dzielni urzędnicy państwowi i bohaterscy obrońcy Ojczyzny” - dodał Ksiądz Biskup, cytując słowa św. Urszuli Ledóchowskiej.

Tydzień w Polsce

W największym polskim prawosławnym sanktuarium na Świętej Górze Grabarce w dniach 18 i 19 sierpnia br. odbyły się uroczystości związane z obchodami święta Przemienienia Pańskiego, tzw. Spasa (Zbawiciela).

17 sierpnia 2003 r. zmarł nagle w czasie pobytu we Włoszech ks. dr Antoni Kmiecik - kapłan diecezji tarnowskiej, były dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Pogrzeb odbył się 24 sierpnia w Tęgoborzu, rodzinnej miejscowości ks. Kmiecika.

W 27. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza w jego rodzinnej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Koniemłotach odbyły się uroczystości upamiętniające męczeństwo obrońcy radomskich robotników.

Ważący 2 tony głaz, upamiętniający 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II, poświęcono i odsłonięto w Limanowej; oficjalnie otwarto także Szlak Papieski po Beskidzie Wyspowym i Gorcach.

Polska znalazła się dopiero na 87. miejscu wśród krajów narażonych na ataki terrorystyczne w rankingu brytyjskiego Ośrodka Badań nad Rynkami Światowymi (WMRC). Jesteśmy jednak najbardziej zagrożonym państwem Europy Środkowej.

Z oficjalną wizytą w Polsce przebywał premier Japonii Junichiro Koizumi. Była to pierwsza po 13 latach wizyta szefa japońskiego rządu w naszym kraju.

Pierwszym polskim komisarzem UE - członkiem kolegium Komisji Europejskiej - będzie najprawdopodobniej minister ds. europejskich Danuta Hübner. Rząd RP ma przedstawić jej kandydaturę Brukseli i stolicom państw członkowskich UE.

Rząd przyjął założenia do projektu „małej nowelizacji” ustawy o radiofonii i telewizji, dostosowującego polskie prawo medialne do standardów Unii Europejskiej. Rząd zaakceptował także „Przedakcesyjny program gospodarczy - aktualizacja 2003”.

Ministerstwo Zdrowia zakończyło prace nad projektem rozporządzenia w sprawie „leków za złotówkę”. Pierwsze komentarze wskazują m.in., że na liście nie ma leków najnowszych, a dominują specyfiki najtańsze. Komentatorzy przypomnieli, że pomysł „leków za złotówkę” pojawił się tuż przed wyborami samorządowymi (był więc „kiełbasą wyborczą”).

Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła rządowi Leszka Millera, że jego Raport otwarcia, w którym obciążał ekipę Jerzego Buzka za katastrofalny stan państwowych spółek, jest niezgodny z faktami. NIK zawiadomiła prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przy sporządzaniu dokumentu.

Ministerstwo Infrastruktury rozpatrzyło odwołanie holenderskich feministek od decyzji kapitana portu we Władysławowie, który za wpłynięcie statku-kliniki aborcyjnej „Langenort” do portu bez swojej zgody nałożył karę w wysokości 12 tys. zł (choć za tego typu rażące naruszenie przysługuje kara nawet do 60 tys. zł). Resort kierowany przez min. Marka Pola obniżył ją jednak do 2 tys., uznając, że mimo iż kapitan holenderskiego statku złamał prawo, to karę otrzymał zbyt wysoką.

Proces Lwa Rywina, oskarżonego o złożenie korupcyjnej propozycji Agorze, odbędzie się przed Sądem Okręgowym w Warszawie, a nie w Sądzie Rejonowym Warszawa Mokotów. O przeniesieniu miejsca procesu do sądu wyższej instancji zadecydował stołeczny Sąd Apelacyjny, ze względu na duże zainteresowanie sprawą ze strony opinii publicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję