Reklama

Kościół

Co zobaczyłem podczas beatyfikacji?

Kilkanaście godzin temu wróciłem z beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. W pamięci zostały dziesiątki wspomnień i skojarzeń. Podniosła liturgia, porywający śpiew połączonych chórów przy akompaniamencie orkiestry, przejmujący serce widok osób ociemniałych uczestniczących w liturgii.

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Łukasz Krzysztofka

Mogły nas napełnić dumą jako Polaków słowa kard. Marcello Semeraro, że kard. Wyszyński i Matka Czacka „otrzymali od tego Narodu nieocenione dobro wiary oraz żywotność wielowiekowej tradycji miłości do Boga”.

Na godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. ludzie na placu często robili użytek w swoich smartfonach z Googla. Pani siedząca obok mnie ze zdumieniem odkryła pod hasłem „Wyszyński” punkty ABC Społecznej Krucjaty Miłości i wyszeptała: „Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.”

Mariusz Książek

I jeszcze słowa głównego celebransa zacytowane z homilii kard. Wyszyńskiego na pogrzebie Matki Czackiej: Matka „to był człowiek, który nieustannie stał w obliczu swego Najlepszego Boga; człowiek, który wiedział, że Bóg jest Miłością, przede wszystkim – Miłością!

Kilka razy podczas beatyfikacji uderzyły mnie słowa, że Matka Czacka, niosła pomoc ociemniałym na ciele, ale i duszy! Co więcej, zdiagnozowała ślepotę duszy: ”Jednym z największych nieszczęść ludzkości jest pycha. To ona sprawia, że człowiek jest mniej lub więcej ślepym”.

Te wszystkie chaotycznie przytoczone obrazy epatują miłością do Boga i potrzebujących, bo nią żyli i jej uczyli kard. Wyszyński i Matka Czacka. A stolica znów stała się miejscem swoistej parady miłości, jednak jej hasłami są kolejne punkty ABC Społecznej Krucjaty Miłości:


Podziel się cytatem

Reklama

1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).

2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.

3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.

4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.

5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.

7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.

8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

[zdjecie id="115513"][/zdjecie]
2021-09-13 09:04

Ocena: +15 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tadeusz Syka: nasz film opowiada nie tylko o księdzu Wyszyńskim, ale o człowieku w ogóle

W filmie pokazujemy, jak ten marmur Wyszyńskiego dopiero się kształtował - powiedział PAP Tadeusz Syka, reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", podczas premiery. "Ten film nie jest o księdzu, ale o człowieku w ogóle" - dodał.

Obraz jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym o. Pio

2022-09-22 11:18

[ TEMATY ]

św. o. Pio

pl.wikipedia.org

Jak pięknie i dobrze jest żyć, mając pewność, że Ktoś wszystko przemyślał i zna sens. Wszędzie działa bowiem Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym Ojciec Pio.

Przez przypadek cię spotkałem…, przypadkiem się dowiedziałem, że…, przypadkiem zdarzyło się… Często słowa te można usłyszeć z ust wielu ludzi, może nawet sami je wypowiadamy. Zrządzenie losu, splot wydarzeń, traf, pech – to im przypisujemy niekiedy winę za zdarzenia, które nas spotykają… Czy naprawdę przypadek rządzi naszym życiem, wyborami i doświadczeniami?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Poświęcenie odnowionej kapliczki

2022-09-26 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi na Kozinach ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz poświęcił odrestaurowaną kapliczkę w lesie na Mani.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję