Reklama

Niedziela Lubelska

Z odwagą do wiernych

2021-09-20 05:09

Michał Kuszneruk

Każdy pomysł ożywiający parafię jest bezcenny.

Zapewne trzeba jeszcze poczekać, aby ocenić wpływ pandemii na duszpasterstwo w naszym kraju. Jednak nawet bez pogłębionych statystyk da się zauważyć spadek liczby wiernych uczęszczających na nabożeństwa, szczególnie w większych miastach. Część osób nadal trzyma się transmisji online. Mniej liczne były, również wskutek obostrzeń, tegoroczne pielgrzymki.

Reklama

Parafialne gofry i bramy

W cieplejsze dni w parafialnej kawiarence u św. Andrzeja Boboli na lubelskim Czechowie trudno o wolny stolik. Pomysł pojawił się już trzy lata temu, ale od czerwca tego roku nabrał rozmachu. Oprócz znakomitej kawy czy herbaty, można spróbować ciast, babeczek i robiących furorę gofrów. Miejsce otwarte jest przez cały tydzień, zachęca profesjonalizmem wyglądu i obsługi, a także konkurencyjnymi cenami. Proboszcz ks. Mirosław Ładniak nie ukrywa, że w idei kawiarenki nie chodzi o biznes, ale o przestrzeń dla tworzenia wspólnoty parafialnej, strefę spotkania i rozmowy. Parafia jest, zwłaszcza w niedziele i święta, naturalnym miejscem gromadzącym mieszkańców, którzy lubią po Mszy św. skomentować kazanie czy przejrzeć gazetkę wspólnotową.

Wierni chętniej przychodzą do kościołów, jeśli „coś się dzieje”. Dobrym przykładem są kolejne inicjatywy podejmowane w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie. Na jej terenie do Ogrodów Maryi doszły niedawno dwie symboliczne bramy: Chrystusa i Niepokalanej. Po sąsiedzku, parafianie ze Świętego Krzyża zebrali z inicjatywy proboszcza ks. Mariana Dumy ponad 100 tys. zł i ufundowali gustowny pomnik Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Na terenach wiejskich jest oczywiście trudniej o spektakularne projekty, ale wszystko zależy od inicjatywy proboszcza i bardziej aktywnych wiernych. Prostym i zawsze skutecznym pomysłem są pielgrzymki, na ostatnią Legionów Maryi w Częstochowie pojechały zorganizowane grupy z małych parafii m.in. z Jastkowa czy Markuszowa. Z Zezulina wierni regularnie wyruszają do świętych miejsc, ostatnio do sanktuariów Mazowsza i do Krasnobrodu. Obecnie każdy pomysł ożywiający życie parafialne jest bezcenny. Nie zawsze wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi, najczęściej wystarczy trochę pomysłowości i odwagi.

Biskup w fast foodzie

W czasach antykościelnych nastrojów, których nie brak również w naszej diecezji, ogromnie ważną rolę odgrywają śmiałe inicjatywy wychodzące do ludzi, i to te w wymiarze realnym a nie tylko wirtualnym. Dużym echem odbiła się letnia akcja „Wielka ewangelizacja na Tatarach”, w jednej z najbardziej podupadłych dzielnic Lublina. Ponad czterdziestu nie tylko młodych ludzi z radosnymi twarzami i pełnym nadziei słowem wędrowało pomiędzy szarymi blokowiskami, wzbudzając zainteresowanie i życzliwość mieszkańców. Podobną inicjatywę podjęła Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea w podlubelskiej Turce. Entuzjazm towarzyszy także lubelskim oazowiczom, którzy przystąpili w wakacje do remontu budynku przeznaczonego na ośrodek formacyjny w Zalesiu w pobliżu Bełżyc. Widok rozmodlonych i pracujących na budowie głównie młodych ludzi stanowi ważny znak dla miejscowej społeczności.

Wzorem duszpasterskiej inwencji, zwłaszcza w odniesieniu do młodzieży akademickiej, może być bł. Prymas Tysiąclecia, który w czasach studiów w Lublinie (1925-29) z zapałem zaangażował się w Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie” i „Bratnią Pomoc”. Oby to była inspiracja dla duszpasterzy akademickich. Pewnym symbolem gotowości wychodzenia do ludzi jest ostatnia wizyta bp. Adama Baba w jednym z fast foodów, jak najbardziej w stroju hierarchy, gdzie dał się zaprosić na przekąskę i rozmowy z młodzieżą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Łukasz

Niedziela łowicka 42/2002

[ TEMATY ]

św. Łukasz

Janusz Szpyt, „Św. Łukasz”/fot. Graziako

Kim był św. Łukasz?

CZYTAJ DALEJ

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o reformie liturgicznej

2021-10-18 11:57

[ TEMATY ]

liturgia

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Od Soboru Trydenckiego Kościół, broniąc swojej tożsamości przed zapędami ruchów związanych z reformacją, ujednolicił przepisy liturgiczne, uważając słusznie, że liturgia ma w wiernych podtrzymywać świadomość świętości Boga, Kościoła, wiary i chrześcijańskich wartości.

Porządek liturgii skodyfikowany w XVI w. pozostawał niezmienny aż do II soboru watykańskiego. Od Soboru Trydenckiego liturgia była „świętą czynnością”, której przepisów nikt się nie ważył kwestionować. W seminariach klerycy uczyli się dokładnie zarówno skomplikowanych przepisów (rubryk), jak i gestów oraz słów, które wsparte językiem łacińskim dawały gwarancję jedności Kościoła na całym świecie. Jedność wiary, jedność kultu, jedność dyscypliny. W tym upatrywano lekarstwo na wszystkie tendencje odśrodkowe, które nękały wspólnotę katolicką.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

2021-10-19 08:55

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko zmienił swoje imię dopiero w wieku 23 lat. Jego świętość widoczna była w zwykłej codzienności. Ludzie lgnęli do niego, dawał im nadzieję w czasie kiedy najbardziej tego potrzebowali. Lubił papierosy, miał psa o imieniu "Tajniak", a nawet przyczynił się do nawrócenia Danuty Szaflarskiej - legendy polskiego kina. W 37.rocznicę jego męczeńskiej śmierci przyglądamy się życiu kapelana "Solidarności" i nieznanym powszechnie faktom z jego życia.

Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan "Solidarności" został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który był odpowiedzialny za zwalczanie Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję