Reklama

„Non omnis moriar”, Biskupie Janie

Biskup Jan Chrapek całym swoim życiem kapłańskim dawał świadectwo wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Szedł drogą prawdy, niosąc miłosierdzie samarytańskie do każdego człowieka, tak do dzieci, biorąc je w swoje ramiona, jak i do osób starszych, które przytulał do swojego serca, pełnego dobroci i nadzwyczajnego zrozumienia. Umiał słuchać i był słuchany, napominał i wskazywał drogę przebłagania za grzechy. W powołaniu kapłańskim i posłudze biskupa diecezji radomskiej znalazł powołanie do służenia ludowi Bożemu i tym, którzy zagubili się w drodze do Boga. Jego szczery uśmiech był jak bochen drogocennego chleba, którym karmił i zjednywał wszystkich, wierzących i niewierzących. Był oddany chorym i cierpiącym w szpitalach, hospicjach i więzieniach. Dziennikarzy telewizyjnych i prasowych wzywał do dawania świadectwa prawdzie, bo tego oczekuje od nich Bóg i społeczeństwo.
Biskup Jan całym swoim życiem oddał się na służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Wzorem godnym do naśladowania był dla niego największy autorytet świata Ojciec Święty Jan Paweł II. Siłę i moc pasterską czerpał z modlitwy i encyklik papieskich. Jako koordynator pielgrzymek papieskich do Ojczyzny - spełniał się i spalał duszpastersko w służbie Piotrowi naszych trudnych czasów.
Umiłował diecezję radomską, a w niej ziemię opoczyńską. Był często mile widzianym gościem wśród wiernych parafii św. Bartłomieja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Żarliwie i niczym ks. Piotr Skarga modlił się w Studziannie u Matki Bożej Świętorodzinnej, w swoich homiliach przestrzegając wiernych przed korozją duszy i serca. Był niestrudzonym animatorem i pomysłodawcą w posługach charytatywnych. Cieszył się z każdej dobrej inicjatywy, m.in. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Opocznie.
18 października 2001 r., w święto św. Łukasza - patrona lekarzy i służby medycznej, jak grom spadła na nas smutna informacja medialna o tragicznej śmierci kochanego przez wszystkich Biskupa Jana. Diecezja radomska pokryła się kirem żałoby... W dzień pogrzebu na trumnie Biskupa Jana, ustawionej na sarkofagu przed katedrą radomską, usiadł biały gołąbek - symbol pokoju. Wszyscy uczestnicy ceremonii odczytali to jako widzialny znak Nieba, podziękowanie Ducha Świętego za dobre kapłańskie życie Biskupa Jana w winnicy radomskiej.
W 2. rocznicę tragicznej śmierci Biskupa Jana radni miasta Opoczna i powiatu opoczyńskiego podjęli uchwałę, aby za rok, w 3. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka został odsłonięty jego pomnik. Tu, w Opocznie, które tak bardzo umiłował.
Niech się tak stanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję