Reklama

Kościół

Co robić, aby była jedność w małżeństwie?

[ TEMATY ]

małżeństwo

Bóg

jedność

Adobe Stock

1. Jedność

„Nie ma potrzeby prosić o interwencję ONZ, żeby zaprowadził pokój w waszym domu” – powiedział kiedyś Papież Franciszek do małżonków. Co więc zrobić, aby była jedność w rodzinie?

2. Słowa kluczowe

Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela.

Podziel się cytatem

Miłość małżonków jest odbiciem Bożej miłości, która jest wierna i niezmienna. Na co dzień w małżonkowie napotykają wiele trudności i prób, które chcą podważyć piękno i jedność ich miłości. Papież Franciszek daje kilka cennych wskazówek. Radzi: „nie kończcie dnia, w którym się pokłóciliście, bez pogodzenia się. Nigdy!”.

Papież podaje trzy magiczne słowa, które pomagają w małżeństwie i rodzinie: czy można?, dziękuję, przepraszam. „Trzy słowa magiczne. Czy można: aby nie narzucać się w życiu małżeńskim. Czy można, co o tym sądzisz? Dziękuję: trzeba dziękować współmałżonkowi; dziękuję za to, co zrobiłeś dla mnie, dziękuję za to. Ileż piękna jest w dziękowaniu! A zważywszy na to, że wszyscy popełniamy błędy, jest też inne jeszcze słowo, trochę trudne do wymówienia, które jednak mówić trzeba: przepraszam. Czy można, dziękuję i przepraszam”.

Reklama

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rada Papieża Franciszka: „Ważne jest, by zachowywać żywą więź z Bogiem, która jest podstawą więzi małżeńskiej. A prawdziwa więź jest zawsze z Panem. Kiedy rodzina się modli, więź się utrzymuje. Kiedy małżonek modli się za małżonkę, a małżonka modli się za małżonka, ta więź staje się mocna; jedno modli się za drugie”.

Dziś

A ja? Jak dbam o jedność w mojej rodzinie? Czy modlę się za moich bliskich? Czy potrafię prosić o modlitwę w mojej intencji? Czy pytasz żonę / męża o zdanie? W jaki sposób wyrażam moją wdzięczność bliskim? Czy przepraszam? Czy wybaczam?

2021-10-01 18:20

Ocena: +14 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkania Małżeńskie: olbrzymia oferta rekolekcji odbudowujących małżeństwo

[ TEMATY ]

małżeństwo

pixabay.com

W Wielkim Poście Spotkania Małżeńskie zorganizowały 60 trzydniowych rekolekcji dla małżeństw na terenie całego kraju, a także wśród Polonii w Anglii, Irlandii, Niemczech i USA. Weekendy rekolekcyjne odbyły się także na Białorusi, na Litwie, Łotwie i na Ukrainie. Wszędzie uczestnicy rozpoznawali na nowo istotę sakramentu małżeństwa. Liczne świadectwa mówiły o odnowieniu lub odbudowaniu więzi małżeńskiej, nieraz zagrożonej rozwodem. Były też rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie i 20 serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych.

Wielu uczestników mówiło o poprawie jakości ich małżeństwa, pomimo, że nie przeżywają jakichś poważnych problemów. "Byliśmy na krawędzi rozstania po trzech latach małżeństwa. Teraz wiemy, jak rozmawiać" - mówi jeden z nich.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję