Reklama

Miejsca związane z Tajemnicami Światła

Rzeka Jordan

List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae” trafił do moich rąk w czasie, gdy przygotowywałem się do podróży służbowej do Izraela. Przestudiowałem ten list i podjąłem postanowienie, iż spróbuję dotrzeć do miejsc związanych z Tajemnicami Światła, których nie udało mi się odwiedzić w czasie mojej pierwszej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 1999 r. Przyznaję - łatwiej mi się modlić, gdy w wyobraźni mogę przywołać obrazy miejsc i wydarzeń, w których modlitwa jest zakotwiczona swą treścią lub okolicznościami powstania.
Zamiar częściowo zrealizowałem. Odwiedziłem znacznie więcej miejsc świętych (choć nie wszystkie, które odwiedzić chciałem), niż można się było spodziewać, zważywszy na napięcia polityczne na terenie Palestyny. Po powrocie z Izraela postanowiłem opisać to, co zobaczyłem i czego się dowiedziałem o tych kilku miejscach w Ziemi Świętej, które są związane z nowymi tajemnicami Różańca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tajemnica I:

Chrzest w Jordanie

Od chrztu z rąk Jana, ostatniego proroka Starego Testamentu, zaczął Jezus z Nazaretu swą publiczną misję. Jan głosił nadejście Mesjasza i gdy Chrystus zbliżył się do niego, oddał mu z pokorą należną cześć. Nie mógł zrozumieć, dlaczego Jezus - bezgrzeszny przecież z natury swojej - chce przyjąć chrzest symbolizujący oczyszczenie z grzechów. Oświadczył, że to on, Jan, powinien zostać obmyty wodą przez Chrystusa, a nie odwrotnie. Poddał się jednak woli Jezusa i dopełnił obrzędu. Nakazał też swoim uczniom, by odeszli od niego i towarzyszyli Jezusowi. Sam niebawem poniósł śmierć na rozkaz Heroda. Nad Jordanem tuż po chrzcie nastąpiło owo niezwykłe objawienie Trójcy Świętej. To wtedy Bóg Izraela potwierdził synostwo Jezusa i swoją miłość do Niego. Znawcy Pisma Świętego zwracają uwagę, iż Nowy Testament odnotowuje tylko trzy przypadki bezpośredniej wypowiedzi Boga Ojca. Po raz pierwszy Jego głos usłyszano tam, nad Jordanem. Tam też po raz pierwszy objawił się Duch Święty - w postaci gołębicy.
Bibliści toczą niekończący się spór o lokalizację miejsca tych wydarzeń. Jedni wskazują na zachodni brzeg Jordanu na skraju Pustyni Judzkiej, na południowy wschód od Jerycha, w odległości ok. 8 km od tego miasta, inni - na brzeg wschodni, na dolinę Wadi Charrar. Spór nabrał podtekstu politycznego, ponieważ pierwsze ze wskazanych miejsc znajduje się na ziemi okupowanej przez Izrael, a drugie - na terenie Jordanii. Jan Paweł II w czasie swej pielgrzymki w Jubileuszowym Roku 2000 odwiedził oba te miejsca.
Ze względu na napięcia polityczne i militaryzację terenów przyległych, dostęp do miejsc upamiętniających Chrzest Chrystusa jest bardzo ograniczany. Pielgrzymi obrządku łacińskiego dopuszczani są nad Jordan w ostatni czwartek października. Pielgrzymkę w 1999 r. odbywałem w początkach listopada. Z jakichś powodów nie próbowaliśmy nawet zbliżyć się do miejsca, z którego tradycyjnie rozpoczyna się prowadzona przez ojców franciszkanów pielgrzymka do kapliczki na brzegu rzeki.
Byliśmy nad brzegiem Jordanu w pobliżu Tyberiady, w niedalekiej odległości od miejsca wypływu rzeki z jeziora Genezaret. W tym miejscu rzeka skręca silnie na zachód, a granica - na wschód, i na niedługim odcinku oba brzegi Jordanu znajdują się pod kontrolą armii izraelskiej. Tu znajduje się Centrum Chrztu - Jardenit. Zbudowano tu pomosty i ogrodzenia umożliwiające bezpieczne wejście do świętej rzeki chrześcijan. Tu przybywają pielgrzymki różnych Kościołów chrześcijańskich dla odbycia lub odnowienia chrztu św. Można napełnić wodą butelkę. W handlowej części Centrum można nabyć dewocjonalia, pamiątki, mapy i przewodniki.
Zapamiętałem błękit nieba, odbity w nurtach rzeki, zieleń krzewów i drzew pochylających się nad niezbyt szerokim korytem Jordanu - znacznie węższym, niż sobie to wcześniej wyobrażałem. Zapamiętałem ceremonię chrztu (czy też jego odnowienia), prowadzoną przez kapłana stojącego po pas w wodzie i zanurzającego w jej nurtach dorosłych ludzi ubranych na tę okazję w białe szaty. Przywiezioną z tego miejsca wodę podzieliłem między znajomych i przyjaciół, którzy chcieli nią ochrzcić swoje dzieci.

* * *

Dziś, w trzy i pół roku po tamtej pielgrzymce, jedziemy szosą z Jerozolimy do Jerycha. Z mapy wynika, iż coraz bardziej zbliżamy się do Jordanu, do miejsca znanego jako Prodromos („Poprzednik”), od greckiej nazwy wybudowanego tu klasztoru - albo Der Mar Juanna (Klasztor św. Jana), albo Qaser El Yahud (Zamek Żydów). Ta ostatnia nazwa ma upamiętniać cudowne przejście Żydów przez Jordan i wkroczenie do ziemi Kanaan. Stąd rozpoczęli oni swój marsz zakończony zdobyciem Jerycha i innych miast filistyńskich oraz podbojem Ziemi Obiecanej. Tu pozostawili dwanaście głazów symbolizujących pokolenia stanowiące naród Izraela i upamiętniających ewidentny znak Boskiej opieki. Tu wznowili zaniechany w czasie wędrówki przez pustynię zwyczaj obrzezania. Tu przestała spadać z nieba manna. Tu była główna kwatera wojsk Jozuego. W tym także miejscu miał przejść przez Jordan suchą nogą prorok Eliasz w towarzystwie swego ucznia i następcy Elizeusza.
Pierwszy kościół chrześcijański wybudowany na tym terenie znany był jako kościół Dwunastu Kamieni. Budowę rozpoczęto w V wieku. Prace konstrukcyjne i modernizacyjne trwały 4 stulecia. Nie wiadomo, dlaczego kościół został opuszczony (porzucony?) w IX wieku. Jego ruiny odkryto dopiero w 1950 r.
W okolicy miejsca Chrztu Jezusa mają się znajdować także ruiny klasztorów Greków i Koptów. O tym ostatnim niewiele napisano w znanych mi przewodnikach, natomiast grecki kościół św. Jana jest w nich często wspominany. Istniał już na początku V wieku. W 1034 r. został zniszczony wskutek trzęsienia ziemi, a następnie odbudowany i umocniony jako klasztor obronny przez bizantyjskiego cesarza Manuela Kommenosa. Kościół poddano renowacji w 1832 r. Trzęsienie ziemi w 1927 r. ponownie uszkodziło świątynię.
Siedzę na tylnym siedzeniu wynajętego samochodu, przeglądam przewodniki i rozglądam się dokoła. Jedziemy w dość monotonnym otoczeniu. Teren jest płaski, tylko z prawej (wschodniej) strony majaczą w oddali sylwetki wysokich wzniesień. To Wzgórza Golan. Tam gdzieś, po jordańskiej stronie rzeki i jeziora, stacjonują polskie oddziały wchodzące w skład sił pokojowych ONZ. O niewielkiej odległości od rzeki i jeziora Genezaret wiem z mapy, bo ich nie widać. Szosa, którą jedziemy, przecina pas jałowej ziemi, słabo porośniętej chwastami, krzewami i z rzadka pojedynczymi drzewami.
Dość niespodziewanie pojawia się drogowskaz i tablica informacyjna Qaser El Yahud (Baptismal Site). Skręcamy w prawo w wąską asfaltówkę. Nie będziemy szukali pamiątek związanych z wkroczeniem Żydów do Ziemi Obiecanej. Może innym razem. Dziś jedziemy do miejsca Chrztu naszego Pana. Asfaltówka prowadzi przez teren pocięty okopami wojskowymi i zasiekami z drutu kolczastego. Żadnych drzew czy choćby krzewów. Kamienisty, pustynny grunt. Po ok. 4 kilometrach z prawej strony drogi pojawia się bardzo okazały, nowoczesny budynek. Zdaje się być otoczony jakimiś grubymi rurami, przybierającymi kształty odwróconych liter „u”. Podjeżdżamy bliżej. Koniec asfaltówki. Rury okazują się uschniętymi palmami. Tablica informuje, iż dalej zaczyna się teren wojskowy i że wstęp jest najsurowiej wzbroniony. Trudno, nie pójdziemy dziś zaczynającą się tu kamienistą ścieżką nad brzeg Jordanu, do kapliczki wybudowanej tam przez Franciszkanów. Stąd to tylko 1 kilometr drogi. Stąd wyruszają wielotysięczne pielgrzymki prowadzone przez zakonników na brzeg rzeki. Tylko raz w roku i pod ścisłą ochroną armii izraelskiej oraz za powiadomieniem dowództwa armii jordańskiej.
Podchodzimy do budynku, a właściwie do ogrodzenia. Napis na tablicy informacyjnej głosi, że jest to Centrum Pielgrzymkowo-Informacyjne z pełną gamą usług. Niestety, na bramie wisi ogromna kłódka, dziedziniec jest pusty, drzwi i okna zamknięte. Ani żywej duszy. Nic tu po nas. Wsiadamy do samochodu. Zawracamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2024-07-12 15:19

Michalina Stopka

Trwają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Kto z różnych powodów nie może wyruszyć na trasę, może dołączyć do duchowego pielgrzymowania, zapisując się do gr. 16.

Tradycyjnie już mocną siłą Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę jest grupa 16 - duchowa. Jest to grupa, która swoją liczbą przewyższa ilość pielgrzymów idących do Tronu Pani Jasnogórskiej. Do jej grona należą osoby, które z różnych względów nie mogą fizycznie iść na Jasną Górę. Wynika to często z choroby, wieku, braku urlopu, opieką nad małymi dziećmi lub osobami starszymi itp. Pielgrzymi uczestniczący w pielgrzymce duchowo poprzez swoją modlitwę w intencjach pielgrzymki, pielgrzymów i swoi łączą się z tymi, którzy także w ich intencjach i intencji podążają na Jasną Górę. - Pielgrzymka nie istniałaby bez duchowego wsparcia. Każdego, kto z różnych przyczyn nie może pójść pieszo zapraszamy do duchowego uczestnictwa. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do swojego księdza proboszcza, który zapisuje do tej grupy. Każda z parafii naszej archidiecezji otrzymał odpowiednie ku temu materiały. Następnie te listy trafiają do nas i pod koniec lipca materiały pielgrzymów duchowych trafią do konkretnej parafii - zaznacza Mariusz Kłak, odpowiadający na pielgrzymce za logistykę.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: konserwatorzy zabytków nie godzą się na nowoczesne witraże w katedrze Notre-Dame

2024-07-12 13:35

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Konserwatorzy zabytków nie zgadzają się na zainstalowanie nowoczesnych witraży w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Jak podaje dziennik Le Figaro, Narodowa Komisja Dziedzictwa i Architektury jednomyślnie odrzuciła kontrowersyjny projekt promowany między innymi przez prezydenta Emmanuela Macrona. Przewidywał on powstanie sześciu nowych witraży w południowych kaplicach nawy głównej, które miały zastąpić witraże z XIX w.

Francuscy konserwatorzy zabytków uznali, że projekt ten jest niezgodny z przyjętą przez Francję Międzynarodową Kartą Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych, tak zwaną Kartą Wenecką. Stanowi ona, że żaden historyczny zabytek nie powinien być niszczony ani zastępowany.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd Prasy na 14 lipca 2024 roku

2024-07-12 18:10

ks. Łukasz Romańczuk

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję