Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel do dziennikarzy katolickich

W czerwcu br. minie 25. rocznica I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do naszej Ojczyzny.
Nauczanie Jana Pawła II skierowane do nas w tamtych pamiętnych dniach to wielka katecheza narodu, która nadal zachowuje swą aktualność, domaga się naszej refleksji i odpowiedzi.
Z jej wielkiego bogactwa pragniemy zwrócić szczególną uwagę na „najważniejsze wezwanie, najistotniejsze orędzie” - na papieski apel o modlitwę.
7 czerwca 1979 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej Ojciec Święty mówił:
„Trzeba się zawsze modlić, a nigdy nie ustawać (por. Łk 18, 1) - powiedział Pan Jezus. Módlcie się i kształtujcie przez modlitwę swoje życie. «Nie samym chlebem żyje człowiek» (Mt 4, 4) i nie samą doczesnością, i nie tylko przez zaspokajanie doczesnych materialnych potrzeb, ambicji, pożądań człowiek jest człowiekiem... «Nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim słowem, które pochodzi z ust Bożych». Jeśli mamy żyć tym słowem, słowem Bożym, trzeba «nie ustawać w modlitwie!». Może to być nawet modlitwa bez słów.
Niech z tego miejsca do Wszystkich, którzy mnie słuchają tutaj albo gdziekolwiek, przemówi proste i zasadnicze papieskie wezwanie do modlitwy. A jest to wezwanie najważniejsze. Najistotniejsze orędzie!”.
W imieniu Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy apelujemy do wszystkich dziennikarzy, pracowników środków społecznego przekazu o przypomnienie i przybliżenie nauczania Jana Pawła II na temat modlitwy.

Małgorzata Bartyzel - prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Antoni Zięba - wiceprezes Zarządu
Anna Teresa Pietraszek - członek Zarządu
Warszawa, 8 marca 2004 r.

Słowo do rolników

Szanowni i Drodzy Rolnicy!
Nadszedł czas podjęcia przez rolników koniecznych działań, aby uzyskać przyznanie płatności bezpośrednich dla gruntów wchodzących w skład gospodarstwa.
Przyjmijcie więc serdeczną zachętę, aby dla dobra swego i swej rodziny nie zaniedbać wymaganych starań. A oto podstawowe wśród nich:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

dostarczenie do właściwego biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o wpis do ewidencji producentów oraz wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych; posiadanie przez rolnika konta bankowego o właściwym systemie numeracji; posiadanie zgodnej ze stanem faktycznym wiedzy o wielkości powierzchni i numerach ewidencyjnych działek rolnych, które zostaną wykazane we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich; w razie wątpliwości lub kontroli przydatne będzie również dysponowanie stosownymi dokumentami potwierdzającymi.

Szanowni i Drodzy Rolnicy!
Nie odkładajcie na ostatnie dni przekazania wspomnianych wniosków, aby nie pozbawić się, ani nie umniejszyć możliwych do pozyskania dopłat. Korzystajcie z doradztwa właściwych instytucji, a także wspierajcie się wzajemnie w przygotowaniu koniecznych wniosków i dokumentów.
Niech wszystkim Bóg błogosławi!

Bp Jan Styrna - Krajowy Duszpasterz Rolników

Marsz: „Europo, wybierz życie”

Pod hasłem: Światło dla życia - Europo, wybierz życie odbędzie się 27 marca marsz ulicami warszawskiej Starówki. Jego uczestnicy zapalać będą znicze w intencji nienarodzonych dzieci. Marsz będzie elementem programu Dnia Świętości Życia, obchodzonego co roku 25 marca.
Przed rozpoczęciem marszu warszawski biskup pomocniczy Marian Duś odprawi o godz. 18.30 Mszę św. w kościele akademickim pw. św. Anny. O godz. 19.30 obrońcy życia przejdą ulicami Starego Miasta do kościoła Dominikanów pw. św. Jacka. W trakcie marszu będą zapalać znicze w intencji nienarodzonych, a także w intencji matek i ojców, aby byli odpowiedzialni i nie odrzucali swoich dzieci, oraz w intencji personelu medycznego z doświadczeniem pozbawiania życia nienarodzonych. Organizator marszu - Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zaapelowała o uczczenie Dnia Świętości Życia: „Zachęcamy do zbierania się w tym dniu z bliskimi w domach i w kościołach, aby wspólnie dziękować za największy dar, jakim zostaliśmy obdarzeni, dar życia. Apelujemy także o okazywanie szacunku każdemu człowiekowi, którego wyrazem jest także pomoc potrzebującym oraz sprzeciwianie się inicjatywom ustawodawczym godzącym w rodzinę czy podważającym prawo człowieka do życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci” - napisał Antoni Szymański, wiceprezes PFROŻ.

Reklama

Wyrok dla gen. Kiszczaka

„Zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią” - powiedział abp Damian Zimoń po ogłoszeniu wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który skazał gen. Czesława Kiszczaka za przyczynienie się do śmierci górników z kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. Zdaniem metropolity górnośląskiego, „chodzi nie o to, żeby kogoś potępiać, bo to do nas nie należy, ale żeby sprawiedliwości stało się zadość”.
„Nie chcę sądzić Kiszczaka, ale jest oczekiwanie w regionie, żeby nazwać zbrodnię zbrodnią, bo przecież zginęli ludzie, dziewięć osób zostało zamordowanych w okrutny sposób” - mówił abp Zimoń. Wyraził satysfakcję, że sąd nazwał zbrodnię po imieniu, gdyż przez wiele lat była ona tuszowana. „Wiadomo, że zacierano tę zbrodnię. Tyle razy już mataczono, co było hańbą i oznaką kryzysu sądownictwa” - podkreślił metropolita. Według niego, nazwanie zbrodni zbrodnią daje także szansę na nawrócenie i zadośćuczynienie.
Były minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak został skazany za przyczynienie się do śmierci górników z „Wujka” na cztery lata więzienia. Jednak na mocy amnestii z 1989 r. Sąd Okręgowy w Warszawie złagodził mu karę do dwóch lat i zawiesił jej wykonanie m.in. ze względu na późniejsze zasługi generała w nawiązaniu dialogu z opozycją i w doprowadzeniu do Okrągłego Stołu. Wyrok nie jest prawomocny, a skazanemu przysługuje prawo do wniesienia apelacji.

Personalna parafia akademicka powstaje w Częstochowie

W Częstochowie ustanowiona została studencka parafia personalna. Dekret w tej sprawie, wydany przez metropolitę częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka, wchodzi w życie 25 marca. Parafia personalna jest wspólnotą, którą określa pewna okoliczność jednocząca. W tym wypadku jest nią nauka: w Częstochowie wiedzę zdobywa 50 tys. studentów. Nową parafię oprócz studentów tworzyć też będą pracownicy naukowi częstochowskich szkół wyższych. Po okazaniu stosownej legitymacji będą mogli zawierać w niej związek małżeński, chrzcić dzieci, korzystać z innych sakramentów. Proboszczem personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza będzie każdorazowy diecezjalny duszpasterz akademicki.
„Celem erygowania nowej parafii jest rozwój i wzrost w wierze ludzi młodych, poszukujących swojej drogi do Boga” - głosi dekret arcybiskupa. Ma ona też sprzyjać bardziej sprawnej i skutecznej opiece duszpasterskiej nad światem akademickim.
Do czasu wybudowania kościoła parafialnego jego funkcję będzie pełnić kaplica pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża przy kościele św. Wojciecha.
„Wierzę, że uda się stworzyć odpowiednią infrastrukturę i zespół kapłanów, którzy poświęcą się pracy z młodzieżą akademicką” - mówi proboszcz nowej parafii - ks. Andrzej Przybylski.

Tydzień w Polsce

Nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski został wybrany 18 marca br. abp Józef Michalik, a jego zastepcą - abp Stanisław Gądecki.

54 posłów do Parlamentu Europejskiego wybierzemy 13 czerwca br. - ogłosił prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według ustalonego kalendarza wyborczego, do 24 kwietnia br. partie mają zawiadomić PKW, że startują w wyborach; do 4 maja br. potrwa zgłaszanie okręgowych list kandydatów; od 29 maja do 11 czerwca br. - kampania wyborcza w mediach publicznych; 13 czerwca br. - głosowanie od godz. 8.00 do 22.00.

Rząd rozważa, czy nie „odwdzięczyć się” niektórym krajom Unii i nie ograniczyć możliwości pracy ich obywateli w Polsce. Bundestag przyjął jednomyślnie ustawę o zamknięciu niemieckiego rynku pracy dla pracowników m.in. z Polski po naszym wejściu do UE. Zakaz podejmowania pracy będzie na razie obowiązywał przez 2 lata, począwszy od 1 maja 2004 r. Niemieckie władze zdecydują w terminie późniejszym o ewentualnym przedłużeniu o kolejne lata ograniczenia swobody podejmowania pracy.

Uchwałę w sprawie ewentualnych roszczeń niemieckich podjął Sejm. „Sejm RP wszystkie kwestie związane z przejęciem przez Polaków majątków po byłych przesiedleńcach z Ziem Odzyskanych uważa za ostatecznie zakończone i w żaden sposób niepodlegające rozpoznawaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu lub Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Dotyczy to także ewentualnych roszczeń odszkodowawczych. (...) Polska nie będzie związana jakimkolwiek orzeczeniem przyjętym przez instytucje UE w tych sprawach” - czytamy w uchwale, która ma tylko znaczenie polityczne i nie rodzi skutków prawnych.

Przestępstwa o charakterze terrorystycznym - to nowe pojęcie, które pojawi się w polskim kodeksie karnym. Jego nowelizację uchwalił Sejm.

Sejm przyjął znaczną część poprawek zgłoszonych przez Senat do ustawy o pomocy społecznej. Tym samym zaakceptował krytykowane wielokrotnie przez opozycję parlamentarną regulacje, dotyczące m.in. wypłaty świadczeń rodzinnych. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia twierdzi, że zawarte w ustawie przepisy dyskryminują dzieci wychowujące się w rodzinach pełnych, a uprzywilejowują dzieci wychowywane przez samotnego rodzica. Z tego powodu PFROŻ oczekuje od Rzecznika Praw Obywatelskich skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Kongres PSL wyłonił nowego prezesa tej partii. Został nim Janusz Wojciechowski.

Nina Terentiew nadal będzie szefową „Dwójki” TVP, ale odejdzie Sławomir Zieliński, szef „Jedynki”. Na to stanowisko zarząd TVP rozpisze konkurs. W konkursie zostanie wybrany także dyrektor TVP 3 (poprzedni szef - Ryszard Pacławski jest w zarządzie) oraz dyrektorzy Telewizyjnej Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych, Zakładu Transportu Telewizyjnego oraz 4 ośrodków telewizyjnych.

Jednego z szefów neapolitańskiej camorry zatrzymali policjanci w centrum Krosna.

Zmarł prof. Zygmunt Kubiak - wybitny znawca kultury antycznej, autor bestsellerowych książek: Mitologia Greków i Rzymian, Literatura Greków i Rzymian, Dzieje Greków i Rzymian. Miał 75 lat. Był tłumaczem, krytykiem i historykiem literatury oraz eseistą.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Otwarcia spotkania dokonali bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku. S. Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska podzieliły się z zebranymi słowem Bożym, które przez kilka dni medytowały. Był to fragment Ewangelii mówiący o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję