Reklama

Niedziela Wrocławska

Muzyka Czterech Wyznań

Wyjątkowy Koncert Czterech Wyznań odbył się 25 października we wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Magdalena Lewandowska

Koncerty w cerkwi odbywają się bardzo rzadko

Koncerty w cerkwi odbywają się bardzo rzadko

Był niezwykły, bo publiczność wędrowała przez poszczególne świątynie słuchając muzyki charakterystycznej dla każdego z czterech wyznań: począwszy od katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, przez kościół oo. Paulinów pw. św. Antoniego, Synagogę pod Białym Bocianem, a kończąc w ewangelicko-augsburskim kościele Opatrzności Bożej.

 - W Dzielnicy Wzajemnego Szacunku jeszcze nigdy nie było takiego wędrownego koncertu – mówił Stanisław Rybarczyk, pomysłodawca wydarzenia i przewodniczący Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku – Czterech Wyznań”. – To jest również ukłon w stronę tej idei, która wyróżnia Wrocław na skalę światową. Nie ma bowiem takiego drugiego miasta na świecie, gdzie porozumieliby się w tak głęboki sposób zarówno chrześcijanie trzech wyznań, jak i Żydzi – podkreślał.

Reklama

Podczas wieczoru zaprezentowały się trzy znakomite wrocławskie chóry: Chór Wrocławskich Cerkwi pod dyrekcją ks. prot. Grzegorza Cebulskiego w repertuarze cerkiewnym, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety w repertuarze katolickim i ewangelickim oraz Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka w repertuarze synagogalnym.

W każdej świątyni słuchacze mogli także wysłuchać krótkiej charakterystyki muzyki danego wyznania. Publiczność dopisała, a kościoły i synagoga wypełnione były licznie przybyłymi na koncert wrocławianami.

– Przekraczając progi świątyni prawosławnej wchodzimy w przestrzeń syntezy sztuk, poprzez architekturę, ikonografię, śpiew, a nawet i święte teatrum oficjum liturgii. Dla człowieka wiary, a nie tylko estety, możliwe jest doświadczyć zmysłami piękno Boga Trójjedynego. Pomaga nam w tym także muzyka – mówił ks. prot. Grzegorz Cebulski. – Koncerty w cerkwi to rzecz rzadka, pojawiły się dopiero w drugiej połowie XX wieku, a muzyka to głównie śpiew wokalny – podkreślał ks. Cebulski. Słuchaczy poproszono, aby chóru nie nagradzać oklaskami, ale w ciszy i skupieniu kontemplować pieśni.

Reklama

– Od ponad 300 lat w tej świątyni wybrzmiewa chwała Boga – mówił przeor paulinów i proboszcz parafii św. Antoniego o. Maksymilian Stępień. – Mamy okazję włączyć się w rzeszę wiernych, którzy w tej świątyni dostąpili Jego łaski. Głęboko wierzę, że muzyka w każdej świątyni jest odzwierciedleniem Bożej miłości. Uczyńmy to spotkanie modlitwą i trwajmy w Bożej obecności, wsłuchujmy się – przez muzykę – w Jego miłość i dobroć – prosił.

W Synagodze pod Białym Bocianem publiczność usłyszała żywiołową, pełną ekspresji i radości muzykę żydowską. – Muzyka synagogalna różni się od muzyki chrześcijańskiej, gdzie bardziej słychać wielką głębię i powagę. Stosunek Żydów do Wiekuistego jest nieco inny niż stosunek chrześcijan do Wiekuistego, stąd wynikają nieco inne relacje i nieco inne radości i smutki – podkreślał Stanisław Rybarczyk.

W luterańskim kościele Opatrzności Bożej połączone chóry przepięknie wykonały Alleluja z Oratorium „Mesjasz” Haendla.

2021-10-25 23:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórczą odwagą jest zostać w Kościele, nie odchodzić z niego

2021-12-01 19:24

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock

Być zwyczajnym człowiekiem, zgodzić się na to, co niesie życie oraz zachować wiarę – to rady, jakie dał uczestnikom rekolekcji w kęckiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Michał Olszewski SCJ. Założyciel Fundacji Profeto i znany ewangelista zachęcił do zainspirowania się postacią Józefa w codziennym życiu i wskazał, by, tak jak Opiekun Jezusa, kierować się w życiu „twórczą odwagą”.

Kaznodzieja przypomniał nauczanie papieża Franciszka z Listu Apostolskiego „Patris corde”, ogłaszającego rok jubileuszowy poświęcony św. Józefowi. Za Ojcem Świętym ks. Olszewski powtórzył, że aby wyjść z ciemności, w jakich dziś żyjemy, należy być zwyczajnym człowiekiem, przyjąć z pokorą to, co niesie życie i w obliczu tego uratować w naszym życiu Jezusa i Maryję. „Od Józefa musimy się nauczyć tej samej troski i odpowiedzialności: kochać Dziecię i Jego matkę, kochać sakramenty i miłosierdzie, kochać Kościół i ubogich” – dodał podczas poniedziałkowej nauki w ramach kilkudniowych rekolekcji w Kętach na Podbeskidziu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja. Trwa akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

2021-12-03 13:08

[ TEMATY ]

Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Kamil Krasowski

- Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom - mówi Sylwia Grzyb

- Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom - mówi Sylwia Grzyb

Diecezjalna Caritas prowadzi kolejną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej tegorocznym hasłem są słowa: Świeca, która tworzy Polską Wigilię.

Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, wypoczynek letni, zimowy, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także na  leczenie i rehabilitacje. W tym roku do dystrybucji przygotowano 60 000 świec. Część dochodu z każdej świecy pozostaje do dyspozycji Parafialnego Zespołu Caritas, a część wraca do Caritas Diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję