Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stanowisko Zarządu Krajowego instytutu Akcji Katolickiej

w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego
13 czerwca 2004 r.

Kolejny raz stajemy przed wyzwaniem, jakie stawia przed nami współczesna rzeczywistość. Tym razem są to wybory do Parlamentu Europejskiego. Nie możemy być obojętni wobec wydarzenia, od którego zależą losy naszej ojczyzny.
Dokonajmy dobrego wyboru. Potrzeba nam uczciwych, kompetentnych i odważnych posłów, którzy będą świadkami Chrystusowej Ewangelii, wcielając w życie jej idee i zasady.
Nie okazujmy poparcia dla kandydatów i ugrupowań, które postulują treści godzące w życie i rodzinę. Poprzyjmy tych, którzy są przeciwko manipulacjom genetycznym, legalizacji aborcji, eutanazji i tzw. związkom partnerskim, których próba ustawowego zrównania z małżeństwem uderza w samą istotę małżeństwa i rodziny. Szukajmy ludzi, dla których domaganie się umieszczenia w preambule konstytucyjnej odwołania się do Boga nie jest jedynie pustym gestem, lecz wyrazem pragnienia budowania nowej, lepszej rzeczywistości, opartej na Dekalogu i nauczaniu Chrystusa.
Nie pozwólmy, aby inni decydowali za nas. Nie zaniechajmy tej ważnej powinności. Od nas zależy przyszłość Europy. Jesteśmy za nią odpowiedzialni. Uczyńmy zatem wszystko, aby silna Bogiem, służyła człowiekowi. Jest to nasze zadanie i nasz obowiązek, z którego rozliczy nas Bóg i historia.
Bp Mariusz Leszczyński - Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej

Jan Stefanek - Prezes Zarządu KIAK

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

30 maja w Piekarach Śląskich miało miejsce największe doroczne wydarzenie religijno-społeczne na Górnym Śląsku - pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Ojciec Święty w specjalnym przesłaniu skierowanym do pielgrzymów zaapelował o poszanowanie praw pracowniczych oraz świątecznego charakteru niedzieli.
Mszy św. z udziałem ogromnej rzeszy wiernych przewodniczył metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski. Kazanie wygłosił nuncjusz apostolski w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie - abp Józef Wesołowski. Powiedział, że przywozi z kazachskich stepów bezcenny dar, tj. przekonanie o potrzebie wartości duchowych w życiu codziennym. „Cieszymy się z tymi, którzy głęboko wierzą w Boga. A ukazując nasze trudne losy, chcemy umocnić tych, którzy wątpią w Opatrzność Bożą" - podkreślił.
Metropolita katowicki - abp Damian Zimoń upominał się o chrześcijański charakter życia rodzinnego i świadectwo wiary, które Polacy powinni wnieść do zjednoczonej Europy, oraz zaapelował o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i wybór ludzi odpowiedzialnych.
Abp Zimoń przypomniał, że mimo obietnic bezrobocie nie tylko nie zmniejsza się, ale ostatnio sprawia, że wielu młodych i wykształconych ludzi opuszcza Polskę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Metropolita napiętnował szerzącą się korupcję, prywatę, brak elementarnego poczucia wstydu oraz unikanie konsekwencji własnych czynów. Jego zdaniem, „kluczem do rozwiązania tych trudnych spraw jest konkretny człowiek. Przemiana serc powinna zaś rozpocząć się od nawrócenia, od publicznej debaty o prawdzie, wartościach i moralności w życiu publicznym. Nie możemy zgodzić się na bylejakość życia publicznego" - podkreślił katowicki metropolita, a jego słowa wielotysięczna rzesza pątników nagrodziła brawami.
W tym roku do Piekar przybyli pielgrzymi z Czech, Niemiec i Ukrainy - w sumie ok. 70 tys. mężczyzn. Warszawiacy przynieśli urnę z ziemią z grobu ks. Jerzego Popiełuszki.

Kuzyn Mela Gibsona w Katowicach

Kuzyn znanego aktora i reżysera Mela Gibsona - ks. John Gibson przybył 29 maja do Katowic, by wziąć udział w nocnym czuwaniu modlitewnym w kościele przy ul. Granicznej.
Blisko 53-letni ks. Gibson był jezuitą, współpracował z Matką Teresą z Kalkuty. Wykładał psychologię w Korei. Był misjonarzem, m.in. w afrykańskim Sierra Leone. Zetknął się tam z polskimi karmelitami, a kontakt ten zaowocował wstąpieniem do krakowskiej prowincji tego zakonu. Obecnie ks. John jest nowicjuszem w klasztorze w Czernej k. Krakowa. Ma dwanaścioro rodzeństwa. Trzech jego braci jest księżmi. Dwie siostry wstąpiły do zakonu. Kolejna trójka rodzeństwa to świeckie osoby konsekrowane.
Ks. Gibson dobrze czuje się w Polsce. Mówi, że Kościół jest tu pełen życia. Ale uważa, że jego powołanie jest kontemplacyjno-misyjne, dlatego - już jako karmelita - chciałby wrócić na misje do Afryki. Zapytany przez dziennikarzy o głośny film swego kuzyna pt. Pasja, ks. John wyrażał się o nim z uznaniem. Mówił, że w pracach nad filmem Melowi Gibsonowi pomagali zakonnicy - legioniści Chrystusa. Wynikiem tej współpracy jest np. scena, w której Jezus miażdży w Ogrójcu głowę węża, symbolizującego szatana. Jest w tym nawiązanie do podobnego obrazu w starotestamentalnej Księdze Rodzaju. „Żeby do tego dojść, Mel potrzebował kompetentnej pomocy. Ale to on był reżyserem i uważam, że zrobił świetną robotę” - mówi ks. Gibson. Odrzuca przy tym zarzut o zbytniej brutalności filmu. Uważa, że przedstawia on tylko fakty dotyczące męki Chrystusa. Dodaje jednak, że ludzie nie chcą oglądać brutalnych obrazów z lęku przed własnym cierpieniem i z poczucia współodpowiedzialności za cierpienie innych ludzi. Jego zdaniem, nietrafiony jest także zarzut zrzucania na Żydów odpowiedzialności za śmierć Jezusa. Jak zauważa, bohaterami najokrutniejszych scen są Rzymianie. Poza tym - skierowany w stronę widzów wzrok Maryi trzymającej martwe Ciało Syna wskazuje, że każdy z nas jest winien Jego śmierci.

Tydzień w Polsce

W Warszawie odbyło się spotkanie biskupów z Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu (po raz pierwszy w nowym składzie). Podczas obrad dyskutowano m.in. nad problemem oprotestowanej przez Episkopat ustawy o świadczeniach rodzinnych. Biskupi wyrazili zaniepokojenie narastającą pauperyzacją społeczeństwa, zwracając uwagę, że przyjęta przez parlament ustawa pogłębia problemy egzystencjalne wielu Polaków.

Nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Mel Gibson, abp Tomasz Peta z Kazachstanu, nowy rektor KUL - ks. prof. Stanisław Wilk, o. Jan Golonka OSPPE i znany obrońca życia Antoni Zięba zostali laureatami LVII Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Kapituła LVII Nagrody obradowała w Zamościu pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy - przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Episkopatu Polski.

Podczas Zjazdu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w Warszawie prof. Ewa Frątczak, dyrektor Komitetu Nauk Demograficznych PAN, przedstawiając najnowsze prognozy demograficzne, podkreśliła, że aż 98% rodzin w Polsce to rodziny oparte na małżeństwie, jednak rodzi się coraz mniej dzieci. Obrońcy życia zwrócili uwagę na problem złej polityki rodzinnej państwa (m.in. ustawa o świadczeniach rodzinnych i projekty ustaw o równym statusie czy legalizacji związków homoseksualnych); zaapelowali o budowę cywilizacji życia i promocję rodziny.

Górale, turyści i ratownicy TOPR modlili się za rodaków i braci Słowaków podczas Mszy św. odprawionej w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego pod krzyżem na szczycie Grzesia w Tatrach Zachodnich (1653 m n.p.m.). Tę wyjątkową liturgię celebrował ks. Sczepan Gacek - proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Gliczarowie Górnym, a jednocześnie ratownik GOPR i przewodnik tatrzański.

Tablice pamięci duchownych zamordowanych w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odsłonięto w Harmężach k. Oświęcimia. Na 6 tablicach wykutych zostało 149 nazwisk kapłanów, zakonników i zakonnic z 23 zgromadzeń i zakonów. Uroczystości przewodniczył biskup sosnowiecki Adam Śmigielski.

W Iraku terroryści uprowadzili 2 pracowników polskiej firmy budowlanej Wrocławska Jedynka. Jeden z nich zdołał uciec. Porywacze zażądali okupu.

Z oficjalną wizytą w Polsce przebywał prezydent Turcji Ahmet Necdet Sezer. Wraz z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim parafował polsko-turecki plan wzajemnej współpracy - w sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych, bezpieczeństwie i obronności, kulturze i nauce. Nasz kraj zdecydowanie poparł aspiracje Turcji do członkostwa w UE.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski i b. premier Leszek Miller powinni stanąć przed Trybunałem Stanu za działania dokonane w związku z aferą Rywina - zagłosował Sejm. Żądał tego Zbigniew Ziobro (PiS), a właśnie jego raport z prac sejmowej komisji śledczej uzyskał większość głosów (wcześniej Sejm zajmował się tylko wersją Anity Błochowiak z SLD, która negowała istnienie „grupy trzymającej władzę”).

Sejm powołał komisję śledczą do wyjaśnienia roli rządu i służb specjalnych w związku z nieprawidłowościami w spółce Orlen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm: Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny

2024-04-26 11:20

[ TEMATY ]

język śląski

PAP/Rafał Guz

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję