Reklama

Kościół

Wybrzeże Kości Słoniowej: obchody Narodowego Dnia Pokoju

Chociaż pokój nie jest zwykłym brakiem wojny, to jednak należy przyznać, że brak wojen już o czymś świadczy – uważa teolog z Wybrzeża Kości Słoniowej ks. Donald Zagore ze Zgromadzenia Misji Afrykańskich. W tekście przesłanym do watykańskiej agencji misyjnej Fides podzielił się on swymi przemyśleniami na temat XXV Narodowego Dnia Pokoju, który obchodzono w jego kraju 15 listopada.

[ TEMATY ]

misje

pokój

Afryka

Adober Stock

"Pokój jest możliwy dzięki woli wszystkich" – napisał misjonarz. Zwrócił uwagę, że "o prawdziwym pokoju można mówić dopiero wtedy, gdy wszyscy aktorzy iworyjskiego świata politycznego znajdą swoje miejsce na arenie politycznej i w sposób istotny wzbogacą pełną sprzeczności debatę, co będzie znakiem i wyrazem żywotności debaty publicznej".

Zdaniem duchownego w kraju "stawka pokoju jest tak wielka, że powinniśmy wyjść ze swych złożonych uwarunkowań tożsamościowych, etnicznych i plemiennych, aby myśleć o Wybrzeżu Kości Słoniowej jako o bogactwie wielokulturowym, które z różnic czyni swą siłę, a wadom przeciwstawia swój dynamizm".

Reklama

Kapłan pozytywnie ocenił niedawne posunięcia prezydenta Allassane'a Ouattary, który m.in. zezwolił na powrót do kraju swego poprzednika Laurenta Gbagbo. Z uznaniem wyraził się także o postawie miejscowych polityków, którzy zdołali osiągnąć stabilizację klimatu pokoju w swoim państwie.

"Wyzwaniem dnia dzisiejszego jest kontynuowanie tego zapału politycznego i dalsza praca na rzecz ustanowienia rzeczywistego i trwałego pokoju" – stwierdził ks. Zagore. Dodał, że w tej sytuacji nakazem chwili jest umożliwienie powrotu do kraju Charlesa Blé Goude, oczyszczonego 15 stycznia 2019 z oskarżeń o zbrodnie przeciw prawom człowieka i Guillaume'a Soro, byłego przywódcy powstania z początku obecnego wieku, aby znaleźli swą ojczyznę w spokoju i pokoju.

Należy ponownie, tak jak to było w 2011, skasować wyroki sądowe pozostającym jeszcze w więzieniach wszystkim działaczom cywilnym i wojskowym. Sprawą podstawową jest ustanowienie dialogu politycznego, obejmującego wszystkie siły polityczne, w prawdzie, aby wytyczyć szlaki dla nowego społeczeństwa. Ważne jak nigdy dotychczas jest zastanowienie się nad nowym paktem politycznym, który odnowiłby więzy zaufania między narodem a politykami – zakończył swe przesłanie iworyjski kapłan z Misji Afrykańskich.

2021-11-16 18:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podsumowanie pomocy Caritas Polska w Afryce w 2018 roku

[ TEMATY ]

Caritas

Afryka

Caritas

Zakończyło się osiem projektów prowadzonych przez polskich misjonarzy w Burundi, Kamerunie, Kenii, RPA i Rwandzie. Caritas Polska dofinansowała w tych krajach działania z zakresu edukacji, bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowia łączną kwotą ponad 530 tys. zł.

BURUNDI

CZYTAJ DALEJ

Życie Helenki Kmieć naprawdę inspiruje innych

2022-01-24 11:10

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Flickr

- Naszym głównym celem jest inspirowanie innych charyzmatem Heleny. Chcemy pokazywać jak niezwykłą była osobą i jak wiele naprawdę można się od niej nauczyć - mówi w rozmowie z KAI Marta Omieczyńska, dyrektor biura Fundacji im. Heleny Kmieć. Dziś przypada 5. rocznica śmierci polskiej wolontariuszki misyjnej.

Łukasz Kaczyński (KAI): Mija 5 lat od tragicznej śmierci Heleny Kmieć. Wasza Fundacja ma nieść o niej pamięć i świadectwem jej życia inspirować innych - czym jest dla was ta rocznica, jako fundacji, której Helena patronuje?

CZYTAJ DALEJ

Jutro w całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie

2022-01-25 16:24

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

post

Monika Jaworska

Jutro w kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek.

Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję