Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chile

W katedrze zamordowano włoskiego misjonarza

W katedrze w Santiago de Chile 24 lipca br. z premedytacją zamordowano włoskiego misjonarza. Gdy o. Faustino Gazziero de Stefani skończył odprawiać Mszę św., do ołtarza podbiegł młody mężczyzna. Krzycząc „zabiję cię”, nożem ugodził go w szyję. Kapłan zmarł na miejscu. Zamordowany misjonarz miał 69 lat. Należał do Zgromadzenia Sług Maryi (OSM). Do Chile przyjechał w 1960 r. Prowadził tam kierującą szkołami Fundację św. Teresy.
Napastnika ujęto na miejscu, gdyż po zabiciu księdza kilkakrotnie sam pchnął się nożem. Rannego odwieziono do szpitala. Z komunikatu policji wynika, że sprawcą morderstwa kapłana okazał się 25-letni Rodrigo Orias Galliardo. Nie cierpiał on na zaburzenia psychiczne ani nie był pod wpływem narkotyków. Według agencji prasowych, należał do satanistycznej sekty z miasta Aysen (policja jak dotąd nie potwierdziła tej hipotezy). Morderstwo misjonarza wywołało wzburzenie wiernych, którzy gromadzili się na modlitwę przy drzwiach katedry. Mszę św. ekspiacyjną odprawił tam arcybiskup Santiago - kard. Francisco Javier Errázuriz. „Po tym okrutnym zabójstwie panuje w zgromadzeniu żałoba i przerażenie” - powiedział m.in. generalny prokurator Zgromadzenia Sług Maryi Reinhold Bodner.

Kolumbia

Uprowadzony biskup odzyskał wolność

Po 3 dniach przetrzymywania przez partyzantów z lewackiego Wojska Wyzwolenia Narodowego (ELN) biskup kolumbijskiej diecezji Yopal - Misael Vacca Ramirez 27 lipca br. odzyskał wolność. Zdarzenie miało miejsce w rejonie wiejskim municypium Boyaca koło Morcote w środkowej części kraju. Wiadomość tę, podaną najpierw przez samych porywaczy, potwierdził biskup Trinidad - Javier Pizarro. 48-letni biskup został uprowadzony 24 lipca br., gdy udawał się z wizytacją duszpasterską w okolice Morcote. Wraz z nim członkowie ELN zatrzymali 2 towarzyszących mu księży i burmistrza municypium Nuchia - José Galvisa, których jednak szybko zwolnili.
Porwanie potępiła Stolica Apostolska. W oświadczeniu na ten temat, ogłoszonym przez wicedyrektora Biura Prasowego Watykanu - o. Ciro Benedettiniego OP, stwierdzono m.in., iż „Ojciec Święty przyjął z bólem i troską wiadomość o tym zbrodniczym czynie, którego w żaden sposób nie da się usprawiedliwić”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ziemia Święta

Izrael odmawia wiz księżom i zakonnicom z Afryki i Azji

Izrael odmawia wiz wjazdowych księżom, zakonnicom i zakonnikom pochodzącym z Afryki i Azji. Fakt ten ujawniła agencja Asianews, stwierdzając, że to celowa polityka tamtejszych władz, które „obawiają się, że osoby duchowne będą chciały pozostać w Izraelu jako nielegalni emigranci”.
Według „Asianews”, można tu śmiało mówić o dyskryminacji. Osoby zakonne, które nie dostały pozwolenia na wjazd, stanowiły część zorganizowanej grupy pielgrzymkowej. Wszyscy pozostali pielgrzymi - pochodzący z Europy i Ameryki - bez problemu otrzymali wizy.
Agencja, powołując się na źródła kościelne w Ziemi Świętej, przypomina, że władze Izraela dla podratowania tamtejszej gospodarki apelowały o odwiedzanie Ojczyzny Jezusa. Niestety, pozbawione uzasadnienia decyzje urzędników sprawiają, że nie wszyscy pielgrzymi mogą odpowiedzieć na ten apel.

Indie

Fundamentaliści hinduscy zniszczyli kościół

Fundamentaliści hinduscy zniszczyli w Indiach budujący się kościół katolicki. Według policji, była to zemsta na finansującym budowę świątyni Suareshu Ada Varli, który niedawno nawrócił się na chrześcijaństwo. Sprawcy nie zostali schwytani. Do zajścia doszło w miasteczku Rohiyal Talal w stanie Gudżarat, gdzie ostatnio nasilają się przypadki nietolerancji religijnej. Według agencji Fides, budującą się świątynię zniszczyło 20 mężczyzn należących do fundamentalistycznej organizacji Vishwa Hindu Parishad (Światowa Rada Hinduistów).
Mimo zapowiedzi nowego rządu indyjskiego, że stanie w obronie mniejszości religijnych i że prześladowanie chrześcijan w tym kraju będzie należeć do przeszłości, ciągle dochodzi tam do aktów nietolerancji. By stawić czoło atakom fundamentalistów hinduskich niektóre diecezje w Indiach utworzyły wspólny „Komitet kryzysowy”, który ma pomóc w wypracowaniu strategii opierania się zjawiskom przemocy.

Reklama

Włochy

Tylko kilka regionów Włoch, odpowiedników naszych województw, odwołuje się w swych nowych statutach do wartości i tradycji chrześcijaństwa. Zestawienie najciekawszych punktów statutów włoskich regionów przynosi dziennik tamtejszego episkopatu Avvenire z 25 lipca br. Do chrześcijańskiego dziedzictwa przyznają się otwarcie tylko Sycylia, Lacjum, Wenecja, Abruzja i Apulia. Natomiast Umbria, ojczyzna św. Franciszka, wspomina o nieokreślonym „dziedzictwie duchowym”; Emilia Romania mówi o „dziedzictwie kulturowym, humanistycznym, ideowym i religijnym”, a Marche odwołuje się do własnej przeszłości. Region Lacjum podkreśla, że na jego terytorium znajduje się Rzym, „stolica Republiki, symbol jedności Włoch, centrum katolicyzmu i dialogu między chrześcijanami, miejsce spotkania odmiennych kultur i uniwersalne dziedzictwo kulturowe i historyczne”.

Hiszpania

Duże emocje w Hiszpanii budzi dyskusja wokół lekcji religii w szkołach publicznych oraz ostatnie zmiany w Państwowej Radzie Szkolnictwa. Z tego najwyższego organu doradczego w sprawach szkolnictwa podstawowego i średniego usunięte zostały osoby sprzeciwiające się posunięciom rządu oraz reprezentujące środowiska katolickie. Konfederacja Stowarzyszeń Rodziców Katolickich skrytykowała postulat Państwowej Rady Szkolnictwa, aby wystąpić do rządu o usunięcie nauki religii ze szkolnictwa publicznego. Projekt usunięcia religii z ośrodków publicznych realizuje się bez konsultacji i wbrew społeczeństwu, które w większości jest katolickie.

Austria

Były prezydent RP Lech Wałęsa został uhonorowany Medalem Kardynała Opilio Rossiego za 2004 r. - „za zasługi w dziedzinie apostolatu świeckich”. Odznaczenie przyznała Wspólnota Robocza Stowarzyszeń Katolickich (AKV). - Były prezydent RP w „wybitny i wzorcowy sposób” dowiódł wielkiego zaangażowania na rzecz budowania społeczeństwa zgodnie z duchem Kościoła katolickiego - napisali w uzasadnieniu członkowie jury. Z wielką odwagą i osobistym zaangażowaniem walczył o chrześcijański obraz człowieka w czasach, gdy jeszcze daleko było do przełomowego sukcesu - stwierdza komunikat. Medal Kardynała Opilio Rossiego (1910-2004) nawiązuje do nazwiska byłego nuncjusza apostolskiego, który pracował w Austrii w l. 1961-76. Polem jego szczególnego zainteresowania był apostolat świeckich. Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się 24 września br. w zabytkowym opactwie Klosterneuburg.

Chiny

W południowochińskiej prowincji Guizhou zmarła w więzieniu młoda kobieta, aresztowana w czerwcu br. za rozprowadzanie na ulicy Biblii. Przyczyną jej śmierci było prawdopodobnie pobicie w czasie przesłuchania. Według członków jej rodziny, na ciele zmarłej były ślady uderzeń. 34-letnią wieśniaczkę Jiang Zongxiu zatrzymali 18 czerwca br. na ulicy agenci Bezpieczeństwa Publicznego dystryktu Tongzi w prowincji Guizhou. Zarzucono jej „szerzenie niepokojów i podżeganie do zamieszek społecznych”. Pismo Święte jest już od wielu lat drukowane w Chinach, głównie w Nankinie, i to w dużych nakładach, istnieje jednak zakaz sprzedawania go w księgarniach ogólnych i w miejscach publicznych. Najczęściej Biblia jest rozprowadzana w kioskach i sklepikach, znajdujących się w pomieszczeniach parafialnych.

Tydzień na świecie

Kongres USA uchwalił rezolucję, w której nazwał „ludobójstwem” etniczne rzezie dokonujące się w sudańskiej prowincji Darfur. Z Sudanu powrócił właśnie specjalny wysłannik Ojca Świętego - abp Paul Josef Cordes.

Niezależna amerykańska komisja śledcza nie znalazła dowodów na to, że Irak pomagał Al-Kaidzie w przygotowaniu ataku na Amerykę 11 września 2001 r.; stwierdziła natomiast, że terrorystów wspierał Iran.

Kongres USA zatwierdził nowy, gigantyczny budżet Pentagonu, w tym dodatkowe 25 mld dol. na operacje w Iraku i Afganistanie.

Amerykanie po raz pierwszy oficjalnie przyznali, że dokonują w Iraku aresztowań osób niepełnoletnich (przeciętny czas pobytu niepełnoletnich w areszcie wynosi ok. pół roku). Amerykańskie władze wojskowe będą badać doniesienia o biciu i maltretowaniu małoletnich, jeśli przypadki takie zostaną zgłoszone władzom.

W Iraku nie ustaje inicjowana przez Al-Kaidę fala porwań i szantażu: kolejna islamska grupa skierowała pogróżki pod adresem Włoch, iż zaatakuje ten kraj, jeśli nie wycofa on swoich żołnierzy z Iraku. Inne zbrojne ugrupowanie oświadczyło, że uprowadziło 2 Jordańczyków; porywacze domagali się, by zatrudniająca ich firma zaniechała współpracy z wojskami amerykańskimi na terenie Iraku, w przeciwnym razie zakładnicy zostaną zabici (szantaż odniósł oczekiwany skutek!).

Organizacje polonijne w Stanach Zjednoczonych postanowiły przeprowadzić akcję nacisku na amerykańskich kongresmanów w celu zniesienia wiz dla Polaków. Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) zorganizował w kilku miastach w USA, w tym na przedmieściach Nowego Jorku, akcję zbierania podpisów pod petycjami w tej sprawie do amerykańskich senatorów i kongresmanów, zachęcał także indywidualne osoby do wysyłania kart pocztowych do przedstawicieli amerykańskich władz i administracji Białego Domu.

Unia Europejska zamierza wprowadzić procedurę wzajemnego uznawania związków cywilnych, która obejmowałaby także tzw. rejestrowane związki homoseksualistów. Dyskutowali o tym w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości krajów UE. Przeciwko uznawaniu związków osób tej samej płci na terenie całej UE ostro zaprotestowali jedynie ministrowie słowaccy, zapowiadając w ten sposób, że podczas jesiennego głosowania skorzystają z prawa weta.

Niemiecka telewizja publiczna ARD nadała reportaż na temat bezwzględnych żądań Pruskiego Towarzystwa Powierniczego (PTP) oraz Związku Wypędzonych (BdV), m.in. wobec Polski, natychmiastowego zwrotu pozostawionego przez Niemców po II wojnie światowej majątku.

Akcja poszukiwania przez Centrum Szymona Wiesenthala osób podejrzanych o współudział w mordowaniu Żydów w czasie II wojny światowej została zawieszona na Węgrzech. Tamtejszy rzecznik ochrony danych osobowych Attila Peterfalvi stwierdził m. in., że przekazywanie danych osobowych do Centrum jest sprzeczne z węgierskim prawem.

Czeski rząd przyjął program walki z pedofilią. Przewiduje on m. in., że za ściągnięcie z internetu pornografii dziecięcej będzie groziło w Czechach kara do 3 lat więzienia.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję